Reklama

Pomnik Piłsudskiego musi stanąć szybciej. Spółki zrzucają się po 10 tysięcy na Marszałka

Opublikowano:
Autor:

Pomnik Piłsudskiego musi stanąć szybciej.   Spółki zrzucają się po 10 tysięcy na Marszałka - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Prace przy rewitalizacji pl. Wolności idą pełną parą i chyba nie mają innego wyjścia. Za dwa tygodnie bowiem do Bełchatowa przyjeżdża Prezydent RP Andrzej Duda, a gwoździem programu tej wizyty ma być odsłonięcie pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. I nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie fakt, że pierwotnie pomnik miał być odsłonięty miesiąc później, 11 listopada.

Spieszą się ekipy budowlane, pośpiech też zapewne u artystów, którzy pomnik przygotowują - termin zakończenia części patriotycznej pl. Wolności przesunięto o blisko miesiąc. Od kiedy ruszyły prace przy rewitalizacji, a było to wczesną wiosną tego roku wiadomym było, że pomnik Marszałka ma zostać odsłonięty podczas Narodowego Święta Niepodległości, 11 listopada. Termin znacząco przesunięto.

- 14 października będziemy gościć w Bełchatowie prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudę. Kancelaria prezydenta poprosiła, by w związku z rokiem stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości uroczystość odsłonięcia posągu odbyła się podczas wizyty głowy państwa w naszym mieście – wyjaśnia prezydent Bełchatowa, Mariola Czechowska na oficjalnej stronie Urzędu miasta

Taka prośba z pewnością zobowiązuje, tak więc przyspieszono... Społeczny Komitet Budowy Posągu Marszałka Józefa Piłsudskiego w najbliższych dniach ma rozliczyć się z wykonawcą pomnika. Jego koszt to niespełna 120 tysięcy złotych, ta cena obejmuje nie tylko sam odlew, ale także transport i montaż. Komitet, który na różne sposoby - aukcje, kwesty na imprezach, cegiełki - zbierał fundusze przez ponad rok, zgromadził 50 tysięcy złotych. Brakowało więc ponad połowę wymaganej kwoty. Jak informuje magistrat, by dofinansować budowę pomnika do wielu firm i miejskich spółek zostały wystosowane pisma z prośbą o wsparcie. Na apel odpowiedziały miejskie spółki – każda z nich przekazał po 10 tysięcy złotych na pomnik. Posąg zaprojektowano i wykonano na Węgrzech i jak informują Członkowie Społecznego Komitetu już trwają przygotowania do transportu monumentu.

Pomnik to jeden element, jest też drugi – przygotowanie pl. Wolności na „przyjęcie” Marszałka. Z informacji magistratu na obecnym etapie zostały zakończone wszystkie prace instalacyjne. Wykonawca przygotował już sieć kanalizacji deszczowej i wodociągowej, która jest niezbędna do przyłączenia fontanny i ulicznego zdroju.

- Rozłożony jest także cały system nawadniania. Gotowe są już również przyłącza energetyczne oraz okablowania: światłowodowe pod monitoring, zasilające latarnie oraz do oświetlenia akcentowego, czyli reflektorów rozjaśniających elementy małej architektury. Do tych ostatnich wstawiono już oprawy z nowoczesnymi lampami ledowymi - informuje Urząd Miasta na swojej stronie, a ponadto: - Trwa montaż 42 słupów oświetleniowych. Układane są alejki z kostki granitowej. W miejscu, gdzie stanąć ma posąg Marszałka Józefa Piłsudskiego, zamontowano już postument, a wokół niego wylano żelbetowe ławy. Sam postument, jak i wspomniane ławy, obkładane są granitem. W sumie na placu Wolności będzie sześć takich siedzisk, każde o długości 10 metrów - dwa przy posągu i cztery wokół fontanny, nad którą montowana jest kładka.

W części patriotycznej pl. Wolności już w tej chwili zazieleni się, już zasiano trawę, trwają prace ogrodnicze i porządkowe.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE