Reklama

Reklama

''Polski Kuwejt'' planuje ogromną kwotę na inwestycje w 2021 roku. To sześć razy więcej niż Bełchatów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PGE GiEK

''Polski Kuwejt'' planuje ogromną kwotę na inwestycje w 2021 roku. To sześć razy więcej niż Bełchatów  - Zdjęcie główne

foto PGE GiEK

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Gmina Kleszczów zatwierdziła budżet na 2021 rok. Na inwestycje zaplanowano aż 119,5 mln zł! Deficyt wyniesie rekordowe 95 mln zł, ale najbogatsza gmina w Polsce pokryje go...nadwyżką z lat ubiegłych. Co wybudują w "polskim Kuwejcie"?

Reklama

Najbogatsza gmina w Polsce swoje bogactwo zawdzięcza podatkom płaconym przez bełchatowską kopalnię i elektrownię. Od kilkudziesięciu lat na jej terenie wydobywany jest węgiel brunatny, dlatego też z tych dwóch powodów Kleszczów nazywany w kraju jest… „polskim Kuwejtem”. Bogaty samorząd ma więc czym dzielić, planując coroczny budżet gminy. Podobnie było w tym roku, choć nie da się ukryć, że wpływy z działalności kopalni z roku na rok są coraz mniejsze. Wynika to z kurczących się złóż węgla w bełchatowskiej odkrywce, którego w każdym kolejnym roku wydobywa się coraz mniej.

Budżet gminy Kleszczów na 2021 rok przewiduje aż 95,8 mln zł deficytu. Dochody wyniosą 263 mln zł,a wydatki aż 358,9 mln zł. Po stronie dochodów ponad połowa to podatki od nieruchomości z tytułu których do gminnej kasy wpłynie aż 145 mln zł. Planowany wpływ z opłaty eksploatacyjnej od wydobycia węgla, płaconej przez bełchatowską kopalnię, wyniesie tylko 5 mln zł. Tak, jak co roku, bogata gmina musi wpłacić znaczną "daninę" do budżetu państwa. Na tzw. „janosikowe” w przyszłym roku Kleszczów wpłaci 49,3 mln zł oraz 41,4 mln zł do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Na inwestycje zaplanowano aż 119,5 mln zł. Najwięcej, bo w sumie 52 mln zł pochłoną prace związane z gospodarką komunalną i ochroną środowiska. Aż 15 mln zł kosztować będzie rozbudowa oczyszczalni ścieków w Łękińsku, kolejne 13 mln zł roboty związane z rozbudową kanalizacji deszczowej i sanitarnej na terenie gminy. W sumie 5,5 mln zł zaplanowano na dotacje dla mieszkańców na zakup OZE i termomodernizację budynków. W planach też jest rozbudowa siedzi teleinformatycznej (4,2 mln zł), gazowej (1,5 mln zł) i wodociągowej (2,5 mln zł).

Ponad 32 mln zł w przyszłym roku pochłoną remonty i budowa dróg na terenie gminy Kleszczów. Wśród zaplanowanych inwestycji są m.in. budowa drogi przez wkop, rozbudowa ulicy Energetycznej w Rogowcu, przebudowa drogi powiatowej Kalisko-Sulmierzyce, a także odcinków Łękińsko-Brudzice, Łekińsko-Kamieńsk, droga w Żłobnicy i rozbudowa drogi powiatowej Chorzenice-Łękińsko. Kilkanaście inwestycji zaplanowano na drogach gminnych w Kleszczowie (Boczna, Miła, Przemysłowa, Pionowa i Sportowa), a także Łuszczanowicach, Czyżowie, Łuszczanowicach i Łękińsku (ul. Leśna).

Gmina planuje również sporo inwestycji w oświacie. W sumie 5 mln zł zapisano na budowę Szkoły Podstawowej w Kleszczowie. Z kolei w Łękińsku w planach jest budowa boiska szkolnego przy miejscowej podstawówce za 2,6 mln zł oraz rozbudowa tamtejszej szkoły (3,7 mln zł).

Sporo będzie działo się również jeśli chodzi o kleszczowski Solpark. Kwotę 3,5 mln zł przeznaczono na rozbudowę i prace unowocześniające ten obiekt. Kolejny milion złotych pochłoną pierwsze prace związane z budową terenów rekreacyjnych w sąsiedztwie kompleksu. Powstanie też nowy parking w sąsiedztwie Solparku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy