Reklama

Reklama

Polska "aleja tornad". Czy Bełchatów jest narażony na trąby powietrzne?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pexels/poglądowe

Polska "aleja tornad". Czy Bełchatów jest narażony na trąby powietrzne?  - Zdjęcie główne

foto pexels/poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Ekstrema pogodowe, jakimi są z pewnością trąby powietrzne to w Polsce rzadkość. Badacze i synoptycy są jednak zgodni – pogoda będzie coraz gwałtowniejsza, a niszczycielskie ataki żywiołu będą występować częściej. Powstała też tzw. "aleja tornad", a jej trasa przebiega w okolicy Bełchatowa. Czy powinniśmy się obawiać?

Reklama

O trąbach powietrznych w Polsce słyszymy rzadko. Tak ekstremalne zjawiska pogodowe pojawiają się w kraju nad Wisłą nie częściej niż kilka razy do roku. W Polsce coraz częściej mamy jednak do czynienia z porywistym wiatrem, gradobiciami czy ulewnymi deszczami wywołującymi powodzie. Eksperci są też zgodni co do tego, że z czasem gwałtowne zjawiska pogodowe będą występować coraz częściej.

- Trąby powietrzne coraz częściej nazywamy tornadami, ponieważ w swojej genezie i sile przypominają zjawiska tak często spotykane na amerykańskich równinach. Zwykle towarzyszą one gwałtownej formie burzy – informuje IMGW.

Dr Tylkowski, który od lat zajmuje się analizowaniem ekstremalnych zjawisk pogodowych, wytypował miejsca w Polsce, w których najczęściej pojawiają się trąby powietrzne. Było to możliwe dzięki obserwacji 154 przypadków z ostatnich 16 lat oraz analizie kilkuset historycznych raportów.

Stworzoną przez dr Tylkowskiego Polską aleję tornad znajdziecie poniżej. Jak widać, część ziemi łódzkiej, jak i okolice Bełchatowa są tam oznaczone jako region narażony na występowanie trąb powietrznych. Nadal są to jednak zjawiska występujące bardzo rzadko i na ten moment nie większych obaw, że w okolicy pojawi się siejący spustoszenie żywioł. Mimo tego,  jeszcze w czerwcu tego roku na niebie nad Bełchatowem pojawił się zalążek trąby powietrznej. Przeczytacie o tym w artykule Mieszkańcy z przerażeniem obserwowali zmieniające się niebo...

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy