Reklama

Reklama

Policjanci z Bełchatowa stracili połowę alkomatów przez koronawirusa. Będzie mniej kontroli?

Opublikowano: śr, 4 mar 2020 11:26
Autor:

Policjanci z Bełchatowa stracili połowę alkomatów przez koronawirusa. Będzie mniej kontroli? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Funkcjonariusze drogówki wycofują się z używania alkomatów bezustnikowych. Powód? Obawy przed koronawirusem. Takie wytyczne policjanci w całej Polsce otrzymali z Państwowej Inspekcji Sanitarnej MSWiA. Tego typu urządzenia najczęściej stosowane są podczas masowych badań trzeźwości. W Bełchatowie alkomaty bez ustników, to połowa sprzętu do kontroli drogowej trzeźwości kierowców, którym dysponuje miejscowa komenda.

Reklama

Koronawirus oficjalnie pojawił się w Polsce - Ministerstwo Zdrowia poinformowało o tym w środę 4 marca. Okazuje się, że epidemia wywołuje zdecydowanie więcej problemów, niż można się było spodziewać. Wstrzymano imprezy masowe, jak chociażby niedawny Intel Extreme Masters w Katowicach, który obył się bez udziału widowni. Utrudnienia nie ominęły też służb mundurowych. Do policjantów trafiło pismo z PIS MSWiA, z zaleceniami dotyczącymi badań trzeźwości.

- Profilaktycznie, aby zminimalizować całkowicie ryzyko narażenia na biologiczny czynnik chorobotwórczy zaleca się nie używać urządzeń bezustnikowych podczas akcji zbiorowych badając trzeźwość osób jedna po drugiej - informuje rzecznik KPP Bełchatów.

Trzeba zaznaczyć, że ten typ alkomatów wykorzystywany jest podczas zakrojonych na szeroką skalę akcji. Umożliwia bowiem wykonanie większej ilości badań w krótszym czasie. Bełchatowska policja poinformowała jednak, że nie było zaplanowanych akcji, w których kontrole trzeźwości miałby być przeprowadzane na większą skalę.

Zapewnia też, że dysponuje urządzeniami wyposażonymi w ustniki, gwarantują więc, że każde podejrzenie jazdy pod wpływem będzie sprawdzane.

- Policjanci w przypadku podejrzenia kierowania pojazdem po spożyciu alkoholu będą badać trzeźwość za pomocą urządzeń wyposażonych w ustniki, które po każdym badaniu są wymieniane. Dysponujemy ponad 20 takimi urządzeniami - zapewnia rzecznik KPP Bełchatów.

Policjanci zaznaczają też, że jest to jedynie środek profilaktyczny zalecony przez inspektorat sanitarny.

- W naszej opinii użycie tych urządzeń nie stwarza zagrożenia zarażenia chorobami, nigdy takiego przypadku nie stwierdziliśmy, jednak po konsultacji z inspektorem sanitarnym MSWiA wolimy całkowicie rozwiać jakiekolwiek wątpliwości wobec również licznych zapytań ze strony społeczeństwa w związku z obawami przed wirusami - informują.

Mimo tego więc, że funkcjonariusze będą mieli do dyspozycji zaledwie połowę urządzeń, którymi dysponują, kierowcy nie mogą czuć się bezkarnie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (8)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 lata temu | ocena +8 / -8

  poPISówka

  No ok ustnik wymienią, a co z urządzeniem które może również zostać skarzone podczas dmuchania na nie i ja potem mam zbliżyć twarz i usta do tego???? Chyba że będą je odkażać spirytusem poprzez zanurzenie go .

 • 2 lata temu | ocena +6 / -6

  Sars

  No nareszcie pierwszy przypadek w Polsce, ileż to można czekać :)

 • 2 lata temu | ocena +2 / -2

  Watchdog

  No a oprócz tego nie będą kontrolować wyrywkowo . Cel jest taki żeby mieć jak najwięcej ludzi do pacyfikowania społeczeństwa???? #totalitarna specustawa

 • 2 lata temu | ocena +15 / -15

  Taka prawda

  Szanowna redakcjo DDBełchatow uprzejmie proszę o zablokowania użytkownika o nicku Michail Kvietniov. Nieustanny spam i zaśmiecanie forum woła o pomstę do nieba.

  • 2 lata temu | ocena +1 / -1

   michail kvietniov

   cenzura faszysci !!!!!!!!!!!!!!! antify nie da sie zniszczyc

 • 2 lata temu | ocena +3 / -3

  Xzx

  Autorze tych wypocin, zacznij podpisywac sie imieniem i nazwiskiem, jestem ciekawa kto pisze ten bełkot.

  • 2 lata temu | ocena +2 / -2

   michail kvietniov

   to ja pisze i co

 • 2 lata temu | ocena +3 / -3

  michail kvietniov

  szkoda lapcie kierowcuw aut bo oni niszcza srodowisko lepiej byc eko i jechac rowerem