Reklama

Reklama

Policja ściga za alimenty i publikuje w internecie zdjęcia tych, co nie płacą. Do bełchatowskiej komendy zgłosiło się pół tysiąca kobiet!

Opublikowano: pt, 17 sty 2020 17:28
Autor:

Policja ściga za alimenty i publikuje w internecie zdjęcia tych, co nie płacą. Do bełchatowskiej komendy zgłosiło się pół tysiąca kobiet! - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Samotne matki dzieci, których ojcowie regularnie nie płacą alimentów, licznie zgłaszają się do bełchatowskiej policji. Ściganie za uchylanie się od tego obowiązku umożliwiają zmienione przepisy. W 2019 roku poprowadzono aż 498 takich spraw. Alimenciarzy ściga też MOPS w Bełchatowie, gdzie rekordziści winni są nawet do 250 tys. zł! Wizerunki osób, które od lat nie płacą na dzieci, policja publikuje w internecie. Na zdjęciach są też osoby z Bełchatowa...

Reklama

Policjanci zostali dosłownie zasypani przez samotne matki z Bełchatowa sprawami dotyczącymi alimentów. Ze statystyk wynika, że w ubiegłym roku funkcjonariusze z bełchatowskiej komendy takimi postępowaniami zajmowali się częściej niż… raz dziennie. W 2019 roku stróże prawa pochylili się nad 498 zgłoszeniami odnośnie niepłacenia alimentów. Taka sytuacja jest nowością, bo jeszcze kilka lat temu spraw związanych ze ściganiem ojców niepłacących na dzieci prowadzono zdecydowanie mniej. Na przykład w 2017 roku było ich 62, a rok wcześniej nieco ponad trzydzieści.

Przysłowiowe „zielone światło” do ścigania osób zalegających z alimentami dały znowelizowane przepisy, które weszły w życie w drugiej połowie 2017 roku. Przed zmianą trudno było przed sądem udowodnić „uporczywe” unikanie płacenia na dzieci. Nowe przepisy pozwalają ścigać rodzica, który alimentów nie płacił przez 3 miesiące. Za to może grozić rok więzienia, grzywna albo ograniczenie wolności.

Od tego czasu do komend w całym kraju ruszyły matki samotnie wychowujące dzieci. Podobnie jest w Bełchatowie. W 2019 roku spośród 498 spraw wszczętych zostało 291 postępowań. W 176 przypadkach odmówiono wszczęcia, a 21 jest w toku.

- Aby można było wszcząć postępowania muszą zostać spełnione dwie przesłanki. Osoba musi się uporczywie uchylać się od płacenia alimentów przez ponad 3 miesiące. Drugą przesłanką jest niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych w przypadku dziecka, na które powinny być płacone alimenty. Czyli np. matka dziecka nie ma pieniędzy na jego utrzymanie – mówi Iwona Kaszewska z Komendy Powiatowej Policji w Bełchatowie.

Jak informuje rzeczniczka policji, w ubiegłym roku aż 185 postępowań zakończyło się aktem oskarżenia przeciwko alimenciarzom.

Co ciekawe, organy ścigania próbują różnych sposobów. Okazuje się, że policja publikuje w internecie wizerunki osób, które od wielu lat zalegają z płaceniem alimentów na dzieci. Obecnie w bazie danych widnieje ponad 200 alimenciarzy z województwa łódzkiego, w tym kilkanaście osób z terenu Bełchatowa. Listę i zdjęcia poszukiwanych można znaleźć na stronie internetowej poszukiwani.policja.pl lub też klikając w ten LINK.

W sytuacji, gdy ojciec nie płaci alimentów na dziecko, matki wciąż mogą zwrócić się o pomoc do ośrodka pomocy społecznej i przyznanie funduszu alimentacyjnego. Według danych MOPS w Bełchatowie w 2019 roku złożono 273 wnioski o przyznanie takich świadczeń, a pozytywnie rozpatrzono 261. Placówka wyliczyła, że łączna suma jaką są jej winni dłużnicy alimentacyjni na koniec ubiegłego roku zamknęła się w kwocie 26,2 mln zł! Rekordziści, którzy nie płacili na swoje dziecko, są winni od 150 do 250 tys. zł. Najwyższe zadłużenie to kwota 277,9 tys. zł. Niestety pomimo zaostrzenia przepisów kwota zadłużenia alimentacyjnego stale wzrasta. W 2018 roku wynosiła ona 24,4 mln zł, a w 2017 – 22,9 mln zł.

- Suma wpłat dłużników alimentacyjnych na koniec 2018 roku była o ok. 39 tys. zł większa w stosunku do wpłat w 2017r. Natomiast suma wpłat dłużników alimentacyjnych na koniec 2019 roku była o ok. 20 tys. zł większa w stosunku do roku 2018 roku - poinformował Miejskie Ośrodek Pomocy Społecznej w Bełchatowie.

Dorota Herman z Fundacji KiDs z Łodzi, która działa na rzecz dzieci, przyznaje, że zmiana przepisów na pewno wpłynęła na liczbę spraw związanych z niepłaceniem alimentów.

- Ze ściągalnością wciąż jest niestety bardzo różnie. Niestety ojcowie chwytają się wszelkich sposobów, aby uniknąć płacenia na dzieci. Prokurator czy komornik są bezradni. Osoby niepłacące alimentów wyzbywają się majątku, przepisują go np. na drugą żonę – mówi Dorota Herman.

Przedstawicielka fundacji ma wątpliwości czy zmienione przepisy tak do końca rozwiązują problem.

- Czy o to chodzi, aby ojca niepłacącego alimentów wsadzać do więzienia? Kobiety tego nie chcą, bo ani z tego nie mają pieniędzy na wychowanie swoich pociech, a taka stygmatyzacja jednego z rodziców dla samych dzieci też nie jest dobrym rozwiązaniem – mówi Dorota Herman.

Przytacza też statystyki, z których wynika, że alimenciarze są coraz częściej skazywani przez sądy. W 2017 roku w sądach całego województwa łódzkiego zapadło łącznie 186 wyroków skazujących za niepłacenie alimentów. Natomiast rok później liczba wyroków gwałtownie wzrosła do aż 720. W ogólnokrajowych statystykach ściągalność alimentów wzrosła jednak nieznacznie z 12 do 19 proc.

- Wciąż jest to poziom mocno niewystarczający. Co można poprawić w tej sytuacji? Na pewno pomogłaby lepsza współpraca komorników, prokuratury, inspekcji pracy oraz pracowników ośrodków społecznych – mówi Dorota Herman.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (62)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 lata temu | ocena +1 / -1

  K. P.

  Bardzo dobrze trzeba ścigać takich tatusiow którzy nie płacą wcale. Mój były maz nie płaci już prawie 5 lat długu że ho ho ma

 • 2 lata temu | ocena +2 / -2

  ehhhh

  Czytam komentarze i już wiem... sama sekwencja odpowiedzialności, moralności, dobrego wychowania i szacunku do drugiego człowieka... nie istnieje dla większości wypowiadających się w komentarzach.... gdzie ja żyję???

 • 2 lata temu | ocena +6 / -6

  Jaga

  Moje dziecko nie otrzymalo ani złotowki od tatusia., po rozwodzie jestem już 12 lat. Ale jak kobieta dobrze sobie radzi to nic takiemu delikwentowi nie zrobią. Nie wazne, ze jesteś samotną mayką, dobrze sobie radzisz więc płać ns tych co spbie nieradzą.

  • 2 lata temu | ocena +4 / -4

   ebek

   Trzeba było odpowiedzialnie wybierać samca, z którym idziesz do łóżka dziecko sobie robić. Bo dziecko dla takich madek jest tylko ich prawda. Facet jest tylko pozbawionym przez nią praw rodzicielskich bankomatem.

 • 2 lata temu | ocena +2 / -2

  xxx

  Jakim prawem sa pokazywane zdjecia gdzie jest RODO ja sie pytam

 • 2 lata temu | ocena +2 / -2

  Riven

  Ja mogę dać jeszcze jedna osobę też rok i jeden miesiąc nie płaci

 • 2 lata temu | ocena +6 / -6

  Ja

  Ja sobie zrobiłem zabieg wazektomii i rucham na lewo i prawo. I mam w du... [email protected] alimenty????????

 • 2 lata temu | ocena +4 / -4

  Ja

  Jak suka nie da, to pies nie weźmie.

  • 2 lata temu | ocena +9 / -9

   Innaja

   Jak sie nie pusisz to dziecka n8e zrobisz ....az sobie suke wybrales to twoj wybór . A jak nie jestes odpowiedzialny to trzymaj fi..a w kagancu bo wszystko sie moze zdarzyc .

   • 2 lata temu | ocena +1 / -1

    Ja

    Ooo suka się odezwała ????

 • 2 lata temu | ocena +5 / -5

  Ali

  Ja mam 6 dzieciakow z 3 kobietami takie życie nieraz wstyd mi o tym mowic ale z drugiej strony place zaledwie 1700 zl na wszystkie dzieci nawet mniej niz 300 na jedno...i jak miec to całą gromadke. Czy skończyłem chyba nie mam dopiero 36 lat wszystko jeszcze może sie zdarzyć.

 • 2 lata temu | ocena +15 / -15

  AlBundy

  Pseudomężczyźni Napłodzić i potem tylko poniżać potrafią. Zero honoru, zero szacunku do czegokolwiek i kogokolwiek. A debilizm wręcz bije od komentarzy tutaj i tylko potwierdza, że akurat to rozwiązanie boli ich i gryzie w dupę tak, jak powinno. I jeszcze ci mistrzowie kalkulatora : ona ma 2600 a ja pincet alimentów i mi źle. Ciekawe za ile ten jeg... Rozwiń

  • 2 lata temu | ocena +2 / -2

   ebek

   Pseudo kobiety raczej. Rozsądna kobieta nie puszcz się z byle kim. Byle tylko dziecko mieć.

 • 2 lata temu | ocena +7 / -7

  Qwer

  Ale jak to? W tym pisowym mieście są tylko dobrzy ludzie, którzy się nie rozwodzą, a jeśli się już zdarzyło to z pewnością płacą

 • 2 lata temu | ocena +5 / -5

  Mariusz trynkiewicz

  Do gazu z nimi

 • 2 lata temu | ocena +11 / -11

  Polak

  Pieprzona kasta! Ojcowie nie mają w tym kraju żadnych praw!!! Ubecia w tych niby sądach i ich dzieciory - następcy! Te unijne pachołki niech przestaną ujadać, a Ziobro robi swoje!!!

 • 2 lata temu | ocena +37 / -37

  Piotr

  W komentarzach ujawnia się w jakim stanie mamy sądownictwo w Polsce . Podczas sprawy alimentacyjnej zostalem potraktowany jak śmieć mimo iż regularnie placilem na dziecko . byłem w takiej sytuacji , gdzie bezrobotna matka dziecka przyniosła do sądu faktury na kwotę 4 tyś i stwierdziła, że to koszta utrzymania dziecka a Pan sędzia nawet nie zapytał... Rozwiń

  • 2 lata temu | ocena +13 / -13

   SiP ćabej

   Zapisz się do PiS, będziesz mógł robić co chcesz, a jak będziesz grzeczny, glupi i mało dociekliwy to Ziobro szepnie dwa słowa i jeszcze ci kobita dopłaci. Komuna wraca , nie bój nic

 • 2 lata temu | ocena +1 / -1

  Mąż

  Zaden z niego ojciec ale Swistek powiadaja ze mu jest. Kilkanascie tysiecy juz sie uzbieralo

 • 2 lata temu | ocena +0 / -0

  Mąż

  Pan Marcin Z miejscowosci Chajczyny ......

 • 2 lata temu | ocena +1 / -1

  Mąż

  Rok więzienia albo ograniczenie wolności. To nie to samo droga redakcjo?

  • 2 lata temu | ocena +5 / -5

   Hmm

   Nie. Ograniczeniem wolności może być areszt domowy czy zakaz opuszczania kraju. Więzienie to więzienie.

 • 2 lata temu | ocena +10 / -10

  PłaćNaBąbelka

  A poza tym co z RODO. Czyżby znów biali, heteroseksualni mężczyźni byli dyskryminowani. Gdzie obrońcy praw człowieka? Feministki i dewianci rosną w siłę rozbijając model normalnej rodziny, a jak już rozbiją to trzeba takiego delikwenta płci brzydkiej zrownac z ziemią, żeby mu tylko sznur został.

 • 2 lata temu | ocena +36 / -36

  ŻemSiemWkurfił

  Ja widzę to tak: spotykają się nieznający życia małolat, dochodzi do zbliżenia, ciąży porodu. Z racji braku doświadczenia życiowego i możliwych konsekwencji kłócą się, potem rozchodzą. Prawie zawsze dziecko trafia pod opiekę matki(a raczej jej rodziny) bo tej pizdzie jeszcze zabawa w głowie i pieprzenie się na lewo i prawo. Chłopak ma zasadzone ali... Rozwiń

  • 2 lata temu | ocena +2 / -2

   ebek

   W Polsce niestety panuje nagradzanie kobiet, za rozpieprzanie rodziny.

  • 2 lata temu | ocena +11 / -11

   Olek

   W samo sedno .

 • 2 lata temu | ocena +16 / -16

  saszka

  prawda jest taka że w razie rozwodu nie można suce oddać dzieciaka bo Cię zniszczy i zdepcze jak peta. A tak to ona bedzie placic a ty z pomocą rodziny jakos dasz rade, zacisniesz pasa i juz. Inaczej skonczyc jak Ci na zdjeciach.

  • 2 lata temu | ocena +16 / -16

   Belchatow

   Dlatego trzeba wyj...ć tych sędziów. Oni nigdy nie są obiektywni tylko zawsze dziecko oddadzą matce.

 • 2 lata temu | ocena +7 / -7

  draoi

  jestem tyko ciekaw czy polityków ujawnią??

  • 2 lata temu | ocena +6 / -6

   Mel

   No tak, jeden z belchatowka jest taki, co powinien być ujawniony

 • 2 lata temu | ocena +15 / -15

  obserwator

  Miłość dobra jest w filmach. W życiu kończy się na alimentach.

 • 2 lata temu | ocena +10 / -10

  cv

  michail kvietniov jesteś na którymś ze zdjęć?

  • 2 lata temu | ocena +3 / -3

   michail kvietniov

   niema mnie to sa pomuwienia !!!!!!

  • 2 lata temu | ocena +4 / -4

   Prorokkk

   Nie ma, bo dzieci z gimnazjum tam nie ma na zdjęciach...

  • 2 lata temu | ocena +14 / -14

   Darek

   Nie ma , bo to alimenciarze , a nie pedofile

 • 2 lata temu | ocena +35 / -35

  Ktos

  A gdzie wizerunki kobiet uchylających się od płacenia ? Dlaczego kobiety niepracujące żyjące z zasiłków i 500 plus nie są ścigane jako uchylające się od płacenia ? Jeśli facet np straci pracę , czy zachoruje , to taka mamusia , która nie zarobiła grosza na dziecko dostaje jeszcze adwokata na koszt ojca dziecka. Gdzie tu sprawiedliwość ?

  • 2 lata temu | ocena +0 / -0

   Yy

   Są ścigane, na stronie policji pare kobiet jest

 • 2 lata temu | ocena +10 / -10

  Mężczyzna

  Aborcja finansowa prawem mężczyzn! Feministki walczą o prawo do decydowania o swoim ciele przez kobiety, my mężczyźni walczmy o prawo do decydowania o swoich finansach. To kobieta ma większą kontrolę nad procesem zapłodnienia, może np. okłamać partnera, że wzięła antykoncepcję. Aborcja finansowa ma wiele plusów nie tylko dla mężczyzn, kobieta dzięk... Rozwiń

  • 2 lata temu | ocena +13 / -13

   facet

   Aborcja finansowa i walka generalnie o prawa mężczyzn. To co sie dzieje teraz to pacyfikacja rodzaju meskiego, ciagle sie slyszy jak to kobiety sa ofiarami mężczyzn, jak musza walczyc o rownouprawnienie itd ciagle szukajac przywilejow ! No ale wiadomo ze zawsze facet to swinia !

 • 2 lata temu | ocena +9 / -9

  Prorokkk

  Chłopaki do wzięcia :))

 • 2 lata temu | ocena +3 / -3

  Kubuś

  Oooo tatuś na foto :)

 • 2 lata temu | ocena +26 / -26

  Prorokkk

  Często się płaci na dziecko a korzysta mamusia z tego...

  • 2 lata temu | ocena +4 / -4

   kimbi

   proste i logiczne.ja zarabiam 2600[500 zł alimentów]ona z nowym mają około 8000 a ja dwójkę dzieci z nową żoną[gdzie żona nie pracuje

   • 2 lata temu | ocena +5 / -5

    Ja

    A idź do sądu po opiekę naprzemienną i nic nie będziesz płacić dziecko połowę czasu będzie spędzać u ciebie.

   • 2 lata temu | ocena +7 / -7

    m

    Twoje dziecko, to płać. Chciałeś 3 to za 3 bierz odpowiedzialność. Matki nie rozliczaj, bo za 500 zł to ciężko dziecko wyżywić, a gdzie reszta potrzeb. Ośmieszasz się koleś :D

   • 2 lata temu | ocena +5 / -5

    Kitty

    Gościu zarabiasz 2600 zł i zrobiłeś przynajmniej 3 dzieci? To dziecko z byłą, to też jest twoje dziecko i też wypadałoby żebyś się dokładał do jego utrzymania, niezależnie ile zarabia była. 500 zł na co najmniej jedno dziecko to nie jest dużo, wystarczy żeby się rozchorowało i te pieniądze się rozejdą.

 • 2 lata temu | ocena +6 / -6

  Hell

  A gdzie RODO

  • 2 lata temu | ocena +2 / -2

   Innaja

   A wiesz czego dotyczy rozporzadzenie o Rodo ? Poczytaj a potem pytaj ....

  • 2 lata temu | ocena +10 / -10

   Marianna

   A gdzie alimenty ???

 • 2 lata temu | ocena +2 / -2

  Xxx

  Śmiechu warte te fotki niektóre jeszcze czarno białe no comment

 • 2 lata temu | ocena +27 / -27

  dfty

  no nie chory kraj mordercy nie można ujawnić twarzy czy złodzieja a za np.1500 zł można-no debilizm ludzki w tym kraju nie zna granic.

 • 2 lata temu | ocena +32 / -32

  Myśl głową, nie główką

  Tylu fajnych chłopaków zmarnowało się przez kobiety.

 • 2 lata temu | ocena +23 / -23

  iuun

  Ojciec ma na dziecko płacić i na tym się prawa ojca kończą w tym kraju.

 • 2 lata temu | ocena +9 / -9

  Prazok.

  Moim zdaniem każdy ojciec powinien być przy dziecku .Ale jeśli tak naprawdę się nie da nich płaci lub Państwo zapłaci a niech odrobi podwójne a nie wino i zgon i ma w dup,,

 • 2 lata temu | ocena +6 / -6

  mimimi

  czy to jest zgodne z RODO?

  • 2 lata temu | ocena +18 / -18

   Jakub

   Zgodne. Taki element trzeba piętnować. Jak można nie płacić na własne dziecko. A dupczyć to się chciało...

   • 2 lata temu | ocena +2 / -2

    Mąż

    A tak ze matka wypinala bo swedzialo Nawet nie wie komu Poprostu swedzialo. Oklamala ze zabezpieczona Kryminal dla matki

   • 2 lata temu | ocena +1 / -1

    nie znam sie a sie wypowiem ^

    jestes chlopie ******** xD

   • 2 lata temu | ocena +12 / -12

    Damian

    Chłopie nie znasz życia. Mam kolegę , który płacił regularnie przez 6 lat . Pracował na zleceniowce. Potem zachorował i leżał na onkologii. Z racji umowy nie miał dochodów będąc w szpitalu , a jak wyszedł czekal wyrok sądowy więzienie w zawieszeniu . Chłopak się załamał a matka dziecka nawet dnia nie przepracowała. Za to często bywała w sądzie o p... Rozwiń

   • 2 lata temu | ocena +18 / -18

    syli

    jak ktoś płaci regularnie przez np,10 lat i jest sytuacja życiowa brak dochodów przez pół roku to jego zdjęcie też na internet-weż się chłopie zastanów co piszesz??????????