Reklama

Reklama

Polacy o pandemii koronawirusa. Kto w niego nie wierzy, a kto się boi?

Opublikowano: pon, 19 paź 2020 15:14
Autor:

Polacy o pandemii koronawirusa. Kto w niego nie wierzy, a kto się boi? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Prawie co piąty Polak uważa, że nie ma żadnej epidemii koronawirusa i to tylko wymysł polityków, mediów i firm farmaceutycznych. A wśród osób między 18 a 34 rokiem życia ten pogląd podziela już prawie co trzecia osoba. 21% Polaków w ogóle nie boi się zakażenia koronawirusem, a 82% deklaruje, że zawsze zakłada maseczki w sklepach i środkach komunikacji publicznej - tak wynika z badania przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna.

Reklama

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 2-5 października. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa objęła 1073 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Kwoty zostały dobrane według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

Z badań wynika, że niemal co piąty badany (17%) nie wierzy w epidemię koronawirusa i jest zdania, że to tylko wymysł polityków, mediów i firm farmaceutycznych. Z kolei 7% twierdzi, że epidemia nie jest żadnym zagrożeniem dla ludzi. Prawie połowa Polaków (47%) uważa natomiast, że epidemia koronawirusa jest bardzo poważnym zagrożeniem dla ludzi, a 29% - że stanowi umiarkowane zagrożenie.

Najwięcej osób uważających, że epidemia koronawirusa jest bardzo poważnym zagrożeniem dla ludzi jest wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej (60%). Niewiele mniej jest takich osób wśród wyborców Lewicy (57%) oraz Prawa i Sprawiedliwości (54%). Na przeciwnym biegunie znajdują się wyborcy Konfederacji. Wśród nich zaledwie 17% uważa, że pandemia jest bardzo poważnym zagrożeniem dla ludzi, a łącznie prawie połowa wyborców tej partii twierdzi, że epidemia nie jest zagrożeniem dla ludzi (24%) lub że nie ma jej wcale (21%).

Zauważalna jest zależność między wiekiem a zdaniem na temat epidemii koronawirusa. Wśród osób z najstarszej grupy wiekowej 55 plus, dla których zakażenie koronawirusem jest wyjątkowo groźne, zdecydowanie dominuje pogląd, że epidemia jest bardzo poważnym zagrożeniem dla ludzi. Twierdzi tak 69% badanych. Z kolei wśród osób z najmłodszej badanej grupy wiekowej 18-24 lata, uważa tak zaledwie 23%, a prawie co trzeci (30%) twierdzi, że epidemia nie istnieje i jest to wymysł polityków, mediów i firm farmaceutycznych. Pogląd ten podziela również prawie co trzecia osoba w wieku 25-34 lata (29%).

Badanie pokazuje, że 21% dorosłych Polaków w ogóle nie boi się zakażenia koronawirusem. Z kolei prawie połowa (48%) boi się trochę, a 31% - bardzo.

Niemal połowa zwolenników Konfederacji (46%) w ogóle nie boi się zakażenia koronawirusem, podczas gdy w pozostałych elektoratach takich "odważnych" jest od kilku do kilkunastu procent (KO – 9%, PiS – 14%, Lewica – 18%).

Najwięcej osób, które nie boją się zakażania koronawirusem, podobnie jak tych, którzy nie wierzą w jego istnienie, jest w najmłodszych grupach wiekowych. Zakażenia nie boi się 36% osób w wieku 18-24 lata i 33% osób w wieku 25-34 lata.

- Badanie pokazuje, jak dużo osób w Polsce wierzy w teorie spiskowe. Bardzo niepokojąca jest beztroska młodego pokolenia, które w największym stopniu nie wierzy w istnienie koronawirusa, nie boi się go i nie przestrzega obowiązku noszenia maseczek. Młodzi są mniej narażeni na dotkliwe skutki zakażenia koronawirusem, ale absolutnie nie może ich to zwalniać z odpowiedzialności za zdrowie i życie starszych ludzi, w tym swoich najbliższych - mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl

W badaniu pytano także o noszenie maseczek w sklepach i środkach komunikacji publicznej (pociągach, autobusach, tramwajach). Zdecydowana większość osób (82%) twierdzi, że zawsze zakłada maseczki w takich sytuacjach, a kolejne 13%, że czasem je zakłada, a czasem nie. Natomiast 5% badanych oświadczyło, że nigdy nie zakłada maseczki.

Tutaj znów najbardziej wyróżniają się zwolennicy Konfederacji, z których tylko 67% deklaruje, że zawsze nosi maseczki, a 11%, że nie zakłada ich wcale. Najwięcej osób deklarujących, że zawsze noszą maseczki jest wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej (92%). Na trochę niższych, ale zbliżonych poziomach były deklaracje wyborców PiS i Lewicy (odpowiednio 86% i 87%).

Podobnie, jak w poprzednich pytaniach, osoby z najmłodszych grup wiekowych (18-24 i 25-34) negatywnie wyróżniają się na tle pozostałych i w najmniejszym stopniu deklarują, że zawsze zakładają maseczki w sklepach i środkach komunikacji publicznej (64% i 70%).

Osoby, które nigdy nie zakładają maseczki w sklepach i środkach komunikacji publicznej, jako najczęstszy powód takiego postępowania wskazywały, że nie wierzą w epidemię koronawirusa (32%). Na drugim miejscu znalazło się przekonanie, że nie są chorzy, więc nikogo nie zarażą (20%).

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (38)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • rok temu | ocena +2 / -2

  Analityk

  Ci co nie stosują się do zaleceń wirusologów piszą w komentarzach, że tylko ludzie słabo wykształceni uznają, że jest pandemia. Z tego wynika, że lekarzy mamy po podstawówce a wszyscy antycovidowcy skończyli conajmniej Uniwersytet Jagielloński, chociaż patrząc na wulgaryzmy i chamskie komentarze tutaj mam co do tego poważne wątpliwości.

  • rok temu | ocena +2 / -2

   Obserwator

   Ostatnio jeden dobrze wykształcony antymaseczkowiec spacerował po mieście dumnie z odkrytą twarzą tylko zapomniał, że ma wyrok do odsiadki.

 • rok temu | ocena +7 / -7

  Jan Brzechwa

  Wez kolo Pier dolni sie w czolo Wez kija Pier dolni sie w ryja Wez maske Pier dolni sie w czaszke

 • rok temu | ocena +10 / -10

  AMickiewicz

  Antycovidowi mądrale zapchali nam szpitale. Za dużo hororów oglądają i własną teorię spiskową mają. Nie słuchali lekcji w szkole ci antymaseczkowi mądrole, tylko wolą facebooka bo to łatwiejsza dla nich nauka. Chcą być mądrzejsi od lekarza koronawirus ich nie przeraża. Wirusolodzy się nie znają tylko oni rację mają. Nie są zdolni nawet do tego by m... Rozwiń

  • rok temu | ocena +12 / -12

   covidowiec

   właśnie miałem covida dlatego nie nosze szmat bo taka chorobę to ja poproszę co roku NIC mi nie dolegało zdrów jak ryba świetna forma żeby tylko takie choroby przechodzić tego życzę sobie i tobie debilu

 • rok temu | ocena +15 / -15

  ohahahaha

  Jacy sekciarze w maseczkach sa ŚMIESZNi łatwowierni! buahahah wam wszystko kazdy kit mozna wcisnac! rząd sie musi wykazac "sukcesem" i Jezus Nidizelski juz zapowiada ze za 2-3 tyodnie bedzie duzo mniej chorych dzieki "pracy" rzadu! a jak tego dokonaja? buahah normalnie beda mniej testow przeprowadzac i "chorych: bedzie mniej normalnmie ***** kabar... Rozwiń

  • rok temu | ocena +0 / -0

   Ty ***** pajacu

   Ty ***** pajacu

 • rok temu | ocena +9 / -9

  ggg

  ksiadz obroniony przed wilkami terrorystami covidowymi w szmatach ! NIE NOSCIE szmat! sąd potwierdził https://www.youtube.com/watch?v=xS2S1P7sQ_g

 • rok temu | ocena +15 / -15

  STOPkuwom

  Tu chodzi o to, że ludzie mają być słabi (zamkniecie siłowni klubow fitness, basenów, schorowani (zamkniecie przychodni szpitali defacto likwidacja powszechnego dostepu do słuzby zdrowia), ,biedni (lockdown zamykanie biznesów restauracji itp) , niewykształceni(zamykanie uczelni pseudonauczanie zdalne) i zniewoleni z kagańcami na twarzy- to jest je... Rozwiń

 • rok temu | ocena +4 / -4

  XZY

  https://m.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=VB70Fjmp7kM Szczere wyznanie ratownika medycznego

 • rok temu | ocena +9 / -9

  hmmm

  Jak wyjaśnia Anna Plucik-Mrożek (-internistka i lekarza medycyny sportowej z kliniki Medicover) w "Poradniku Zdrowie", maseczki nie można nosić zbyt długo. Należy ją zmienić od razu, gdy zrobi się wilgotna. !!!!!!Maseczkę jednorazową trzeba wyrzucić, a wielorazową wyprać lub zdezynfekować, na przykład odkażając w piekarniku w wysokiej temperaturze ... Rozwiń

 • rok temu | ocena +6 / -6

  Przemek Siwczak

  Co za inba się odwaliła to ja nawet nie. Mój brat, lvl 25, zamknął się w pokoju i nie chce wyjść. Próbowałem z nim pogadać przez drzwi, to krzyknął tylko, że gardzi normictwem i z nikim nie będzie gadał, bo robi jakiś eksperyment. Ok, mówię, powiem mamie, że wyzywasz. Więc lecę do matki na skargę, no nie, i ona mówi, że z nim pogada. To idę z nią p... Rozwiń

  • rok temu | ocena +0 / -0

   sanitariusz Mariusz

   Karetka przyjechała???

 • rok temu | ocena +12 / -12

  *********

  Tu nie chodzi o moje poglądy o moją wygode itp tylko o wzgledy zdrowotne i ekonomiczne! Chyba JASNE ZROZUMIAŁE i POWSZECHNIE wiadomoe jest ze maseczke nalezy zmieniac wymieniac co mniej wiecej 45 minut - 1,5 godziny!!!!! zwlaszcza jezeli pracuje sie w niej FIZYCZNIE maseczka bardzo szybko staje sie MOKRA i jest siedliskiem ZŁA po prostu i nalezy j... Rozwiń

  • rok temu | ocena +2 / -2

   xyz

   Trafione w punkt. Zgadzam się.

  • rok temu | ocena +5 / -5

   cdn

   54% jest zdania, że zasłanianie nosa i ust szkodzi zdrowiu. Czy są w błędzie? Kwestię tę zbadała jedna z niemieckich organizacji konsumenckich. Magazyn konsumencki K-Tipp przebadał jednorazowe maseczki i sprawdził jakie zarazki osiadają na nich po jeździe do pracy komunikacją miejską. Choć testy mikrobiologiczne przeprowadzono na stosunkowo... Rozwiń

   • rok temu | ocena +7 / -7

    cdn

    Przeprowadzone w Niemczech badania ujawniły, że większość osób nosi te same jednorazowe maseczki przez kilka dni lub tygodni. Nie wydaje się to szczególnie odległe od postępowania mieszkańców kraju nad Wisłą. Niemcy pytani o powód wielokrotnego używania masek, odpowiedzieli, że nie chcą produkować niepotrzebnych odpadów. W Przasnyszu nierzadko stan... Rozwiń

 • rok temu | ocena +11 / -11

  lekarz

  kto nosi maseczki? - ludzie z wykształćeniem podstawowym, gimnazjalnym, osoby niepoełnosprawne intelektualnie, osoby z zaburzeniami psychicznymi skrzywdzone przez los w dzieciństwie. Nikt przy zdrowych zmysłach wykształcony nie zakłada na twarz szmaty uniemożliwiającej oddychanie za to zatruwajacej nasz organizm

  • rok temu | ocena +5 / -5

   realista

   Mów za siebie. Nie masz pojęcia, a piszesz głupstwa.

 • rok temu | ocena +2 / -2

  Przemysław Siwczak

  Jesteś tam? Ja chce seksu Ty też

 • rok temu | ocena +11 / -11

  Lekarz

  Ja mam znajomych, którzy mają covid. Sama jestem lekarzem i przeraża mnie wasza ignorancja. Jeżeli znajdziecie się w sytuacji gdy będziecie wymagać hospitalizacji a szpital powie nie ma miejsc wtedy zrozumiecie co to znaczy covid. Dlaczego nie protestujecie gdy lekarz na wizycie ma rękawiczki, maski itd jak to wszystko nic nie znaczące "szmaty". Du... Rozwiń

  • rok temu | ocena +1 / -1

   "Lekarz"

   Jaka specjalizacja? Bo lekarz to chyba zbyt ogólnie powiedziane? Chyba więcej wiedzą Ci lekarze którzy obcują z wirusami A nie Pani "Lekarz"

  • rok temu | ocena +5 / -5

   Marcin

   Na to moje pytanie gdzie ci wszyscy zasmarkani i z kaszlem z zeszłego roku w pełnych przychodniach? Znikneli? Nie ma już grypy anginy i przeziębnięć? Tylko koronka?

  • rok temu | ocena +4 / -4

   $$$

   A co pan lekarz powie dzieciom i dorosłym umierającym na nowotwory? Ich śmierć się nie liczy ,oni umierają bez boleśnie czy w bólach,nadto trzeba dawać im środki znieczulające ,ale to was nie obchodzi ,teraz dostaliście rozkaz walki w wirusem ? Teraz tak jak za towarzysza Stalina,wtedy też każdy naukowiec wierzył w socjalizm a jak nie to przestawa... Rozwiń

  • rok temu | ocena +9 / -9

   jaaacha

   Odpowiedz mi SZCZERZE ilu z tych twoich "chorych" na covid znajomym cokolwiek dolega bardziej powaznego niż dolegliwości zwykłego przeziębienia ? po drugie nie bedzie miejsc w szpitalach? dlaczego? przecież oddziały szpitalne świecą PUSTKAMi! jak zamkneliscie sie odcieliscie od ludzi to jasne ze "nie ma miejsc" ty jestes lekarzem? a ja akurat znam ... Rozwiń

  • rok temu | ocena +11 / -11

   tak pytam

   Ile dali za wpis?

 • rok temu | ocena +10 / -10

  ehhh

  Czy dziennikarze np tacy z dd nosza w biurze maseczki? odpowiedz brzmi NIE podobnie jak policjanci na posterunku, politycy w swoich biurach i przede wszystkim LEKARZE w swoich gabinetach! trudno sie dostac do lekarza na wizyte osobista ale jak sie juz dostaniecie zobaczycie ze w przychodniach iszpitlacahc prawie nikt nie nosi maseczek i jedno z pi... Rozwiń

 • rok temu | ocena +8 / -8

  pacjent

  Ściema totalna.Każdy pisze że ma znajomego wśród znajomych co choruje na covid.Jak zaczynasz drążyć temat niech poda bliższe dane itp to temat urywany...Mam pielęgniarkę w rodzinie,na pytanie o covid powiedziała wprost-ściema nie ma takiego czegoś!Pół roku później wylądowałem w szpitalu.Oczywiście przed przyjęciem cuda wianki namioty mierzenie temp... Rozwiń

 • rok temu | ocena +7 / -7

  kajtek

  ide na spacer oczywiście bez szmaty bo nie muszę ukrywać twarzy jak większość pedofilów co zasłania swoja twarz b osie ukrywa i wtydzi

 • rok temu | ocena +7 / -7

  haa

  "w samochodzie nikt nie musi teraz zasłaniać ust i nosa." - rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. kolejny GNIOT i przykład dałnizmu mafi maseczkowej https://motoryzacja.interia.pl/wiadomosci/bezpieczenstwo/news-uwaga-w-aucie-nikt-nie-musi-teraz-zaslaniac-ust-i-nosa,nId,4802184#iwa_source=worthsee

 • rok temu | ocena +17 / -17

  jam

  APELUJE NIE NOŚCIE szmateczek NIE NOŚCIE nie zabijajcie sie dbajcie o swoje zdrowe i i pomyślcie o najblizszych! NIE NOŚCIE szmateczek zmanipulowani przez terrorystów szmatowych głupcy!

 • rok temu | ocena +3 / -3

  xxx

  Kazdy wierzy w to co chce

 • rok temu | ocena +11 / -11

  $$$

  WHO,Tv, gazety to one mówią nam co mamy widzieć,a czego nie ,co mamy słyszeć a czego nie,jak mamy myśleć , gdyby tak ludzie wiedzieli nad czym obraduje WHO , światowe forum ekonomiczne w Davos czy Banku Rozrachunków Narodowych w Bazylei i innych tzw. międzynarodowych instytucji i znali tajne zapisy rozmów dygnitarzy tak jak to zrobił PiS z Platf... Rozwiń

 • rok temu | ocena +7 / -7

  Q

  Ponad 90% kapitału w rekach rodzin żydowskich. Szukajcie wiedzy nie bądzcie baranami

  • rok temu | ocena +0 / -0

   realista

   Napisał baran.

 • rok temu | ocena +6 / -6

  Bełchatowiak

  3 2 1 start