Reklama

Pół miliarda pożyczki na inwestycje w elektrowni Bełchatów. PGE podpisało umowę w tej sprawie

Opublikowano:
Autor:

Pół miliarda pożyczki na inwestycje w elektrowni Bełchatów.  PGE podpisało umowę w tej sprawie  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Bloki energetyczne w bełchatowskiej elektrowni już wkrótce zmniejszą emisję trujących substancji do atmosfery m.in. tlenków siarki, rtęci i pyłu. Koncern PGE GiEK otrzyma blisko pół miliarda złotych dofinansowania w formie pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na inwestycje, które mają w tym pomóc. Podpisane umowy dotyczą czterech projektów, które będą realizowane w zakładzie.

Jak informuje spółka PGE GiEK, inwestycje będą prowadzone na wszystkich dwunastu blokach elektrowni. Największa kwota wsparcia, bo aż 425 mln zł, przeznaczona zostanie na redukcję emisji tlenków siarki z bloków 3–6 oraz 8–12 . Na obniżenie emisji pyłu z bloku nr 2, bełchatowska elektrownia dostanie 42 mln zł dofinansowania, a na redukcję emisji rtęci z bloków 2–12 i 14 niemal 18 mln zł.

- Pozyskanie tak dużego wsparcia finansowego przyczyni się do dostosowania pracy bloków w Elektrowni Bełchatów do zaostrzonych norm środowiskowych, które zaczną obowiązywać już w sierpniu przyszłego roku – podkreśla Wioletta Czemiel-Grzybowska, prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Zakład spełnia obecnie wszystkie obowiązujące normy emisyjne . W sierpniu 2021 roku wejdą jednak w życie nowe zaostrzone wymogi środowiskowe, które wynikają z konkluzji BAT. Do czego spółka PGE GiEK intensywnie się przygotowuje.

- Elektrownia Bełchatów nieustannie analizuje wpływ swojej działalności na środowisko oraz realizuje szeroko zakrojone działania służące jego ochronie, inicjując także liczne działania związane z badaniami i rozwojem. Efektem tych prac jest znacząca redukcja emisji do atmosfery w tej lokalizacji – podkreśla spółka w komunikacie.

Dzięki innowacyjnym technologiom od lat 90-tych do chwili obecnej, w Elektrowni Bełchatów emisja SO2 zredukowana została o 90 proc., emisja NOx o 47 proc., a pyłów o 97 proc.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE