Reklama

Pojawiła się szansa dla GKS-u? Radni przyjęli uchwałę o finansowaniu rozwoju sportu w Bełchatowie

Opublikowano:
Autor:

Pojawiła się szansa dla GKS-u? Radni przyjęli uchwałę o finansowaniu rozwoju sportu w  Bełchatowie - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Radni miasta na wniosek prezydent Marioli Czechowskiej przyjęli uchwałę dotyczącą wsparcia finansowego dla bełchatowskich klubów sportowych. Zdaniem urzędników, to szansa na wsparcie dla GKS-u Bełchatów, który od dłuższego czasu boryka się z problemami finansowymi.

Uchwała, za którą głosowało podczas miejskiej sesji 20 bełchatowskich radnych (przeciwko zagłosowały dwie osoby), ma przede wszystkim wspomóc lokalnych sportowców i umożliwić im osiąganie jak najlepszych wyników. Magistrat podkreśla też, że miastu zależy na promowaniu aktywnego stylu życia wśród mieszkańców Bełchatowa.

- Miastu zależy, by poprawić warunki do uprawiania sportu. Dlatego też na wniosek Marioli Czechowskiej, prezydenta Bełchatowa, radni zajęli się projektem uchwały dotyczącym przyznawania dotacji celowych dla klubów działających na terenie miasta. Chodzi o to, by nasi sportowcy mieli możliwość osiągania jak najlepszych wyników, a aktywny styl życia był coraz bardziej popularny wśród mieszkańców – czytamy na stronie Urzędu Miasta.

W trakcie dyskusji w sali herbowej poruszona została też kwestia GKS-u Bełchatów. Sami włodarze miasta nie owijali w bawełnę, zaznaczając wprost, że uchwała to wyciągnięta pomocna dłoń w stronę klubu z ulicy Sportowej.

- Jestem przekonana, że wsparcie udzielane przez miasto to jasny sygnał dla mieszkańców, zawodników i działaczy, ale przede wszystkim dla potencjalnych sponsorów, że klub jest ważną częścią Bełchatowa i warto w niego inwestować. Od wielu lat szukamy rozwiązań, które pomogą utrzymać klub w strukturze własnościowej. Aby zrobić kolejny krok, ważne jest ustalenie klarownego modelu finansowego. Pamiętajmy, że GKS ma w swojej nazwie Bełchatów, co zobowiązuje nas do pomocy – powiedziała Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.

Jak wiadomo, sytuacja finansowa klubu jest trudna. Obecnie zobowiązania krótkoterminowe wobec Urzędu Skarbowego i ZUS-u wynoszą 5,5 mln zł. To jednak nie koniec. Klub ma też zaległości wobec zawodników, które sięgają 700 tys. zł. Te zobowiązania spowodowały, że minionym sezonie "Brunatni" mieli trudności z uzyskaniem licencji. Ostatecznie jednak Komisja Odwoławcza PZPN nałożyła na klub dwa ujemne punkty na początek nadchodzącego sezonu.

- Zgodnie z ustaleniami z Polskim Związkiem Piłki Nożnej, do końca września tego roku musimy uregulować wynagrodzenia zawodników za ubiegły rok. Mam nadzieję, że dzięki wsparciu sponsorów i miasta powinniśmy wywiązać się z tego zobowiązania – mówił prezes GKS Bełchatów, Wiktor Rydz.

Przegłosowana wczoraj uchwała ma służyć realizacji celów publicznych, które określono w pięciu punktach, są to kolejno: poprawa warunków uprawiania sportu na terenie Miasta Bełchatowa; osiągnięcie wyższych wyników przez zawodników klubów sportowych; zwiększenie dostępności mieszkańców do działalności sportowej prowadzonej przez kluby sportowe; zwiększenie dostępności społeczności lokalnej do udziału w widowiskach sportowych oraz promocja sportu i aktywnego trybu życia.

W treści uchwały czytamy też, że udzielenie dotacji ma odbywać się w drodze otwartego konkursu ofert, ogłaszanego przez Prezydenta Miasta Bełchatowa. Z kolei same dotacje mają być przeznaczone na:

  • realizację programów szkolenia sportowego
  • zakup sprzętu sportowego,
  • sfinansowanie kosztów organizowania zawodów sportowych lub uczestnictwa w tych zawodach,
  • sfinansowanie kosztów korzystania z obiektów sportowych dla celów szkolenia sportowego,
  • sfinansowania kosztów organizacji zgrupowań, obozów sportowych i konsultacji szkoleniowych,
  • sfinansowania stypendiów sportowych i wynagrodzenia kadry szkoleniowej.
Na chwilę obecną nie wskazano konkretnych kwot, o jakie będą mogły starać się kluby – mają być one uzależnione od wysokości środków zabezpieczonych w budżecie miasta na dany rok. Same konkursy mają być ogłaszane w miarę potrzeb oraz możliwości finansowych budżetu miasta.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE