Wszystko wskazuje na to, że nadchodzący weekend mieszkańcom województwa łódzkiego upłynie pod znakiem „złotej polskiej jesieni”. Jednak Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że w sobotę i niedzielę nad region nadejdzie zjawisko, które może przysporzyć problemów rolnikom i kierowcom.
Pogoda na dziś w województwie łódzkim
Na piątkowe popołudnie (18 października) Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje bezchmurne niebo lub niewielkie zachmurzenie. Temperatura maksymalnie osiągnie od 14°C do 16°C, a południowo-wschodni wiatr będzie na ogół umiarkowany okresami może stać się jednak porywisty.
- W nocy bezchmurnie lub zachmurzenie małe. Temperatura minimalna od 3°C do 5°C. Wiatr przeważnie umiarkowany, okresami porywisty, południowo-wschodni – informuje IMWG.
Pogoda na sobotę - 19 października
Sobota w województwie łódzkim również upłynie z przyjemną pogodą. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na ten dzień prognozuje bezchmurne niebo lub małe zachmurzenie, termometry maksymalnie wskażą od 14°C do 16°C. Umiarkowany wiatr powieje z kierunku południowo-wschodniego. Podmuchy mogą okresami być porywiste.W nocy temperatura minimalna wyniesie od 1°C do 3°C, przy gruncie mogą jednak wystąpić przymrozki osiągające -2°C.
Pogoda na niedzielę – 20 października
Na niedzielę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje temperaturę maksymalną osiągającą od 15°C do 17°C. Wiatr będzie słaby, okresami umiarkowany i porywisty. Wiać będzie z kierunku południowego i południowo-wschodniego.Również w niedzielną noc mieszkańcy województwa łódzkiego mogą spodziewać się lekkich przymrozków. Temperatura minimalna wyniesie od 3°C do 6°C, lokalnie na wschodzie około 1°C i przy gruncie -1°C.
Dlaczego przymrozki są groźne dla roślin?
Coraz częściej temperatury w naszym regionie nocami spadają poniżej zera, w związku z tym warto, aby mieszkańcy przypomnieli sobie co robić, gdy występują przymrozki, które są szczególnie groźne dla roślin. Gwałtowny spadek temperatury może uszkodzić delikatne rośliny. Gdy woda w ich komórkach zamarza, może powodować rozrywanie ich struktur, co prowadzi do obumarcia.Dlatego, gdy temperatura spada, warto stosować osłony roślinne, takie jak agrowłóknina lub folia, które mogą chronić przed przymrozkami. Innym sposobem jest podlewanie roślin przed przymrozkiem – mokra gleba oddaje ciepło podczas ochłodzenia, co może nieco podnieść temperaturę w jej pobliżu.
Kierowcy powinni uważać na przymrozki
Przymrozki mogą spowodować powstanie cienkiej warstwy lodu na drogach, a nawet niewielka jego ilość może sprawić, że kontrolowanie samochodu zwłaszcza podczas wykonywania manewrów będzie utrudnione. Lód na drodze może również prowadzić do poślizgu, wydłużenia drogi hamowania, a nawet utraty kontroli nad pojazdem.Gdy temperatury zaczynają spadać, kierowcy powinni wziąć to pod uwagę i zachować ostrożność na drodze. Pomocne może być zmniejszenie prędkości i zachowanie większej odległości od innych pojazdów. Jesień to również czas na zmianę kół na zimowe, co również pomoże w zwiększeniu przyczepności na drodze.
- Niestety przy temperaturach w granicach 0°C, znajdujący się na drodze lód, nie jest całkowicie zamarznięty. Jego powierzchnię pokrywa cienka, niewidoczna i bardzo śliska powłoka wody. Właśnie w okresie przejściowym, bardzo niebezpieczne bywa także zjawisko nazywane przez niektórych kierowców — czarnym lodem. Jest to taka niewidzialna warstwa zamarzającej wody, która przylega bezpośrednio do nawierzchni jezdni – informuje Damian Wroczyński z Centrum Szkolenia Policji.
Nagłe spadki temperatury mogą powodować zamarzanie szyb w samochodach, co ogranicza widoczność. Kierowcy powinni zatem zadbać o to by w samochodzie była skrobaczka lub specjalne płyny do odmrażania. Prowadzenia pojazdu z nieoczyszczoną szybą może bowiem sprawiać duże zagrożenie na drodze.
- Są to bardzo trudne warunki pogodowe dla kierowców, a jeżeli do tego dodamy poranne oślepiające słońce, podróż może zakończyć się w sposób nieprzewidziany i niebezpieczny. Największym czynnikiem ryzyka w tej sytuacji, jest zawsze nadmierna prędkość, a niezachowanie odpowiedniego odstępu od innych uczestników ruchu, kończy się często kolizją lub wypadkiem - przypomina Wroczyński.
Podczas przymrozków warto zwrócić uwagę na zwierzęta i bezdomnych
Osoby pracujące na zewnątrz, bezdomni lub zwierzęta mogą być narażone na ryzyko związane z niską temperaturą. Warto zatem zadbać o to by osoby spędzające czas na zewnątrz były odpowiednio ubrane. Jesienią warto nosić kilka warstw odzieży, które można zdjąć lub założyć w zależności od pogody. Przydatne mogą okazać się również czapki i szaliki, aby chronić głowę i szyję przed zimnem, a także wybierać buty, które są wodoodporne i mają antypoślizgową podeszwę. Jesienią, gdy pada deszcz, mokre liście mogą być śliskie, co zwiększa ryzyko upadków.Z koeli zwierzęta powinny mieć ciepłe schronienie i dostęp do świeżej, niezamarzniętej wody. Przymrozki mogą wydawać się zjawiskiem powszechnym, ale ich skutki mogą być groźne, dlatego warto zabezpieczyć swoje rośliny, zwierzęta i mienie.
Komentarze (0)