Reklama

Reklama

Podatki w Bełchatowie szybują ostro w górę. Miasto sięga głęboko do kieszeni mieszkańców

Opublikowano: pt, 30 paź 2020 12:13
Autor:

Podatki w Bełchatowie szybują ostro w górę. Miasto sięga głęboko do kieszeni mieszkańców - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Radni miasta przegłosowali nowe roczne stawki podatku od nieruchomości w 2021 roku, które zostały podniesione do maksymalnych dopuszczalnych wartości. Zapłacimy tyle samo co w Łodzi, Warszawie, Krakowie czy Poznaniu. Uchwała podzieliła radnych i spowodowała rozłam w koalicji PIS-PLUS rządzącej miastem.

Reklama

Miasto postanowiło sięgnąć głębiej do kieszeni mieszkańców. Rada miejska przegłosowała uchwałę w sprawie zmiany rocznych stawek podatku od nieruchomości w 2021 roku. Niestety samorząd zdecydował się na maksymalną podwyżkę, na jaką pozwalają graniczne wskaźniki ustanowione przez Ministerstwo Finansów. W 2021 roku podatek w zależności od gruntu wzrośnie od 0,02 zł do 0,19 zł za metr kwadratowy, natomiast w przypadku budynków lub ich części od 0,04 zł do aż 0,94 zł za metr kwadratowy.

Jak mocno podwyżkę odczują mieszkańcy? Magistrat podał przykładowe wyliczenia. W przypadku mieszkania o pow. 60 m kw. podatek wzrośnie z 48,6 zł do 51 zł czyli w skali roku o 2,40 zł. Dodatkowo zapłacimy podatek od gruntu - przy pow. 120 m kw. będzie to podwyżka z 60 zł do 62,40 zł. Dla mieszkańca będzie to łącznie zatem 4,80 zł. Więcej podatku trzeba będzie zapłacić za dom z garażem. Przy założeniu, że budynek mieszkalny ma np. 130 m kw. to podatek wzrośnie ze 105,30 zł do 110,50 zł (5,20 zł podwyżki w skali roku). Jeśli dom posiada garaż np. o pow. 18 m kw to podatek wzrośnie ze 144,90 zł do 150,66 zł. Za działkę 600 m kw. podatek wzrośnie z 300 do 312 zł. Łącznie podliczając właściciel domu zapłaci o 22,96 zł więcej.

Jeszcze mocniej po kieszeni podwyżka uderzy w osoby prowadzące działalność gospodarczą. Przy założeniu, że budynek ma 100 m kw. powierzchni to podatek wzrośnie z 2.390 zł do 2.484 zł. Dodatkowo za grunty związane z działalnością gospodarczą (przy powierzchni 400 m kw) wzrosną z 380 zł do 396 zł. Łącznie osoba prowadząca działalność posiadająca taki przykładowy obiekt zapłaci o 110 zł więcej.

Magistrat w uzasadnieniu uchwały decyzję tłumaczy tym, że stawki podatkowe corocznie ulegają zmianie, odpowiadając wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych. Ten w pierwszym półroczu 2020 r. w stosunku do pierwszych 6 miesięcy 2019 r. wyniósł 103,9 (wzrost cen o 3,9 proc.). Magistrat maksymalną podwyżkę uzasadnia też tym, że w większości miast w kraju uchwalane są stawki maksymalne. Takie zostały uchwalone m.in. w Łodzi, Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Gdyni, Szczecinie, Bydgoszczy czy Rzeszowie.

Urząd miaasta w Bełchatowie wyjaśnia, że decyzja o ustaleniu nowych stawek była koniecznością. Jeden z głównych powodów to zdecydowanie mniejsze - idące w miliony, wpływy do budżetu miasta z podatków PIT i CIT. Magistrat przypomina, że zwolnienia z podatku osób do 26. roku życia, zmniejszenie o 1 proc. i zwiększenie kwoty wolnej od podatku, bezpośrednio przekładają się na samorządy, do których trafia ok 40 proc. z podatków płaconych przez mieszkańców.

- Dodatkowe wpływy do budżetu z podatku od nieruchomości wykorzystane zostaną między innymi na walkę ze skutkami pandemii i pomoc lokalnym przedsiębiorcom - mówi Kryspina Rogowska.

Głosowanie w sprawie nowych stawek podatkowych podzieliło radnych. Za podjęciem uchwały zagłosowało 12 radnych koalicji PiS-PLUS. Co ciekawe, od głosu wstrzymało 5 rajców -  w tym trzech radnych Prawa i Sprawiedliwości: Mateusz Broncel, Michał Wyczachowski i Łukasz Cieślak, a także Grzegorz Siedlecki (Koalicja Obywatelska) oraz Ireneusz Kępa (KW Marioli Czechowskiej). Przeciwko uchwale było 3 radnych Koalicji Obywatelskiej (Arkadiusz Rożniatowski, Marcin Rzepecki i Włodzimierz Kuliński) oraz trzech Ziemi Bełchatowskiej (Grzegorz Gryczka, Mirosław Mielus i Monika Selerowicz).

Przeciwnicy podwyżek nie szczędzą słów krytyki pod adresem władz miasta. Ich zdaniem, rządzący zamiast szukać oszczędności w magistracie lub innych planowanych przez miasto przedsięwzięciach, sięgają do portfeli mieszkańców.

- To jest skok na pieniądze mieszkańców. W dobie pandemii, kiedy ludzie tracą dochody, a czasami pracę, miasto sięga do ich kieszeni, ustalając maksymalne stawki podatków. W Bełchatowie mamy najwyższe stawki w Polsce. I trzeba zaznaczyć, że niektóre sąsiednie miasta na taki krok się nie zdecydowały – mówi Grzegorz Gryczka, radny Ziemi Bełchatowskiej.

Bardziej dyplomatycznie w sprawie decyzji o podniesieniu stawek podatkowych wypowiadają się ci radni PiS, którzy wstrzymali się od głosu.

- W dobie kryzysu związanego z koronawirusem istnieją inne formy podreperowania budżetu miasta niż zwiększenie podatku od nieruchomości. Moje propozycje złożę na ręce władz miasta w ciągu kilku najbliższych dni – mówi Mateusz Broncel, radny PiS.

Krzysztof Wata, radny PLUS, zagłosował za podniesieniem stawek podatku od nieruchomości, choć jak podkreśla, wcale nie była to decyzja łatwa. Zaznacza jednak, że była ona konieczna ze względu na obecną sytuację, bo również finanse miasta są mocno obciążone trwającą pandemią.

- To była trudna decyzja, ale konieczna ze względu na obecną sytuację. Sami też szukamy oszczędności w magistracie, połączone zostały na przykład dwa wydziały w urzędzie – mówi Krzysztof Wata.

Jak podkreśla, kryzys dosięga nie tylko mieszkańców, ale też miasto, które również musi jakoś funkcjonować.

- To nie jest łatwa sytuacja, bo nie chcieliśmy tych podwyżek. Z drugiej strony to nie są kwoty aż tak duże dla pojedynczego mieszkańca, a dla budżetu miasta będzie to znaczne wsparcie – przekonuje radny Wata.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (69)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 lata temu | ocena +7 / -0

  bełchatowianka

  Jak na obecną chwilę wygląda wynik finansowy PGMu? Jak przeczytałam na innym bełchatowskim portalu jaką kwotę wynagrodzenia otrzymuje jeden z dyrektorów, radny gminy Bełchatów to się wkurzyłam. Jeżeli w budżecie jest tak źle to skąd te wygórowane wynagrodzenia?

  • 2 lata temu | ocena +1 / -0

   Xyz

   Bo im się po prostu należy.. Naprawdę ciężko pracują.

 • 2 lata temu | ocena +6 / -0

  Belchtowiak

  Podatki jak w Warszawie a lokal wynajmiesz jak na wsi na Mazurach przy czym najemca plajtuje w ciągu roku.

 • 2 lata temu | ocena +0 / -0

  as

  POdatki wzrastają dla zachęty.. ...żeby ściągali tu ci, co mają chęci się wzbogacić.

 • 2 lata temu | ocena +5 / -0

  Anonim

  Według najnowszego rankingu inwestycyjnego "Wspólnoty", miasto Bełchatów znalazło się dopiero na 200. miejscu. To kolejny spadek w ostatnich latach. Tak źle nie było już dawno, bo w województwie łódzkim z miast powiatowych za nami są już tylko Pabianice, Opoczno i Pajęczno. Brawo włodarze Miasta Bełchatowa...

 • 2 lata temu | ocena +8 / -3

  Pec

  Co tam w PGM ? Watta to ma mature czy tak jak ten Przewodniczacy RM ? Zaraz beda podwyzki smieci wody sciekow, energi elekt, podatek od psów a kopalnia i elektrownia sie zwija.

 • 2 lata temu | ocena +0 / -2

  Marko

  Podatek od przedsiębiorców to jest śmieszny bo za 100 m kw. powierzchni to podatek wzrośnie z 2.390 zł do 2.484 zł. a wynajmujący za 20m kw płaci miesięcznie powyżej 1000zł

  • 2 lata temu | ocena +7 / -0

   Bełchatowiak

   Co trzeci lokal Marko ekonomisto stoi pusty.. Nawet w biednych Pabianicach tak nie ma. Taka ta nasza metropolia.

 • 2 lata temu | ocena +6 / -0

  Genia

  Kolejna okazja żeby państwu z 500+ trochę w podatkach zwrócić.

 • 2 lata temu | ocena +12 / -0

  Wolny wybór

  Kolejny DRAMAT. Kogo ludzie wybierają?

 • 2 lata temu | ocena +17 / -1

  Bełchatowianin

  Wszyscy dostają pomoc od państwa. Przedsiębiorcy za postój. Rodzice (500+). Emeryci (13stki) Akcja "kuppanchryzanteme" Górnicy podwyżki Nauczyciele podwyżki Policja podwyżki W sumie wszyscy coś mają. A ja co dostałem? * * * * * * * * * * * I jeszcze bym zapomniał: * * * * * Czy jestem zadowolony? NIE! Dlaczego? 1. Rejon Bełchatowski został zaor... Rozwiń

 • 2 lata temu | ocena +25 / -0

  Mieszkaniec

  Skoro brakuje pieniędzy w kasie magistrackich to należy obniżyć uposażenia biednym radnym i zarządowi miasta

 • 2 lata temu | ocena +21 / -2

  ja

  Gdzie byliście wszyscy w czasie wyborów.Teraz nie ma tych co głosowali na jedynie słuszną partię.Wstyd nie pozwala się przyznać,że kupili was za ,,pińcet".Zobaczcie co zrobili z Bełchatowa i z Polski. Niedługo nawet na miskę ryżu nie będzie.Ile warte jest teraz to 500 ,które dali z zabranych wcześniej podatków.

 • 2 lata temu | ocena +19 / -0

  Sybilla

  Radni wypowiadają się, że podwyżki nie są tak duże dla pojedynczego mieszkańca. Hello... nieważe czy duże czy małe. Chodzi o to, że kosztem nas - zwykłych ludzi, reperujecie budżet miasta!!! Powinniście sięgnąć po inne narzędzia a nie po najprostsze! Żenada...

  • 2 lata temu | ocena +11 / -0

   Bełchatowiak

   Miasto teraz ma duże inwestycje.. Budują fabrykę piasku.

 • 2 lata temu | ocena +17 / -0

  Real

  Bezczelność obecnej władzy nie zna granic. Przecież muszą z czegoś dołożyć sobie do premii i tej biednej urzędowej pensji. A w tzw mieście brak jakichkolwiek inwestycji produkyjnych i brak rozwoju dla młodych mieszkańców. Niedługo ludzie potracą pracę i ciekawe z czego mają zapłacić te nowobogackie podatki. Wstyd i żenada.

 • 2 lata temu | ocena +17 / -0

  Społeczeństwo

  Za podniesienie podatków bardzo dziękujemy za trzy lata na pewno was nie wybierzemy.

 • 2 lata temu | ocena +0 / -5

  Bez niczego

  Jak ktoś nie ma nieruchomości- a wystarczy oświadczenia majątkowe przejrzeć- to nie musi płacić i ma z głowy podatek.

 • 2 lata temu | ocena +19 / -0

  Minus

  Dziękujemy Plusowi!!! Proponuje zmienić nazwę z porozumienia plus na podatek plus :)

  • 2 lata temu | ocena +3 / -0

   miastoFcionga

   pincetPLUS, będzie lepiej wpadać w ucho

  • 2 lata temu | ocena +9 / -0

   Krowa do dojenia

   Głosów No to ci co mają działalność gospodarczą w formie wynajmu nieruchomości dla innych firm to nieźle dostaną popalić.. Kurde i ja głosowalem na PLUS

 • 2 lata temu | ocena +1 / -17

  Nie róbcie jaj

  Ludzie 4,80 Na rok to dużo ?

  • 2 lata temu | ocena +7 / -0

   Bleble

   4,8 PLN to chyba dla wyborców PIS i Plusa

 • 2 lata temu | ocena +10 / -0

  zażenowany

  Ja czekam na opłatę klimatyczną. Ludwików Zdrój pozdrawia bezradnych bełchatowskiej metropolii.

 • 2 lata temu | ocena +22 / -1

  Dzierżyński

  Gdyby głupota umiała fruwać wszyscy pokroju pana radnego bezradnego Waty i naszej władzy fruwaliby w najodleglejsze zakątki Galaktyki

 • 2 lata temu | ocena +15 / -0

  Anonim

  A ja proponuję zaprzestać rozdawnictwa pieniędzy podatników (nagród bez pokrycia, dodatków stażowych za dublowanie się zakresów zadań i premii nie wiadomo za co...) dla grona wybrańców Czechowskiej. Polecam wystąpienie pokontrolne Regionalnej Izby Obrachunkowej w Łodzi po kontroli przeprowadzonej w zeszłym roku.

 • 2 lata temu | ocena +8 / -0

  Belchtowiak

  Czekamy na podatek od deszczu z utęsknieniem. Ciekawe jak głosował radny z olsztybnskiego bo taki zatroskany widać.. Nie trzeba było oddać miasta kurii? Byłoby po kłopocie.. Ech

  • 2 lata temu | ocena +7 / -2

   Pardou

   Który to ? Nie betonować wszystkiego gdzie się da wokół domu a opłata będzie niższa. Na olsztyńskim niektórzy chyba zapomnieli, że działki to teren zielony a nie betonowy...

   • 2 lata temu | ocena +4 / -0

    ja z innej części miasta

    A co tam na Olsztyńskim? Niedawno otwarta basenosiłownia zwiększyła powierzchnię po dzisiejszych opadach deszczu?

 • 2 lata temu | ocena +6 / -0

  Cvc

  To prawda rynek mieszkaniowy w Bełchatowie się załamie ale po zalaniu odkrywek pomału powróci do normalności.

  • 2 lata temu | ocena +4 / -0

   My

   Za milion lat, jak Ciebie i Twoich dzieci już nie będzie, to się podniesie

 • 2 lata temu | ocena +14 / -0

  xakcx

  Czynsz w lokalach mieszkalnych TBS podwyższony od 01.02.2021r, o 0.50 zl. za metr kwadratowy., cop przy mieszkaniu o powierzchni np, 5-metrow kwadratowych daje podwyżkę o 25 zł miesięcznie. Podwyżka ciepła była od 01.09./202o r. i już kolejna od 01.011.2020r. TO CHORE, bo ludzie podwyżki płac nie otrzymują co dwa miesiące!!!!

  • 2 lata temu | ocena +1 / -6

   borys

   0,50 zł czy groszy ? 25 zł miesięcznie hahah dobry jesteś .W ogóle Twój komentarz nie ma sensu

   • 2 lata temu | ocena +0 / -0

    Kontra

    0,50zl to inaczej 50gr ciężko myślący Borysie. Mieszkanie 50 m kwadratowych daje podwyżkę o 25 zł miesięcznie. Może dla ciebie to żadna podwyżka dla każdej innej osoby bardzo duża. Zanim cokolwiek napiszesz pomysł!!!!

 • 2 lata temu | ocena +12 / -2

  obserwator

  Za pisowskie obietnice płacą obywatele? No niemożliwe XD

  • 2 lata temu | ocena +1 / -2

   TW.Bolek

   Kiedyś pan prezydent Lech boleslaw Wałęsa obiecywał po 100mln dla każdego,później pan Aleksander Kwaśniewski obiecał mieszkania dla młodych ,teraz macie po 500+,13,14 emeryturę i jeszcze wam nie pasuje ile jeszcze mamy wam dać?:D

 • 2 lata temu | ocena +12 / -1

  Jefferson

  Oczywiście jak zwykle podatek najbardziej dotkliwie dotyka osoby z działalnością gospodarczą. Cytując słowa Sir Winstona Churchilla: "Niektórzy ludzie mają przedsiębiorcę za drapieżnego wilka, którego powinno się zabić. Inni widzą w nim krowę, którą należy nieustannie doić. Tylko niewielu rozpoznaje w nim konia, który ciągnie wóz." Spieszcie się ... Rozwiń

  • 2 lata temu | ocena +1 / -1

   Kamil

   Dobry cytat.wybór pisu byl jednoznaczny ze smiercia przedsiebiorcow.co oni jeszcze wymysla ?

   • 2 lata temu | ocena +0 / -0

    Jarek

    PIS czy nie PIS, wszyscy po drodze fundowali podwyżki, bo wszyscy coś obiecali. A jak obiecują dać, to trzeba zabrać. Nic się nie zmieni ludzie. Poczekajcie jeszcze jak będziemy nabijać kasy wszystkich spółdzielni w Bełchatowie.

 • 2 lata temu | ocena +11 / -0

  Piotr

  Jeszcze trochę pojedzie się na grzbiecie stosunkowo bogatych emerytów. A później.. kto by się przejmował..

 • 2 lata temu | ocena +10 / -0

  Piotr

  Ciężko nawet nazwać inwestycją budowę domu czy kupno nieruchomości w Bełchatowie I okolicach. Za kilka lat ceny pójdą 50% w dół.

 • 2 lata temu | ocena +12 / -0

  Piotr

  Już niedługo zaczną się kłopoty ze zbytem nieruchomości. Będzie jak w przykopalnianych miejscowościach w byłym NRD. Połowa mieszkań stoi pusta, resztę zajmują staruszkowie.

 • 2 lata temu | ocena +11 / -0

  Piotr

  Jak ktoś myśli że przejazdy MZK są darmowe... :D

 • 2 lata temu | ocena +11 / -0

  xxx

  Może zrobicie coś żeby ludzie zostawali w mieście, chociażby emeryci. Podatki by od nich spływały to nie trzeba by było ich podwyższać. Jak brakuje pieniędzy nie trzeba było psuć Placu Wolności za kilkanaście MILIONÓW polskich nowych PLNów

 • 2 lata temu | ocena +9 / -2

  Sciema

  Dlaczego w więzieniach niema wirusa i w wojsku ???? Czy to sciema ten covi???

 • 2 lata temu | ocena +14 / -0

  Prorokkk

  Co się dziwić, jak 2 kandydatów, przeciwników na fotel prezydenta po wyborach podaje sobie ręce i razem współpracuje...

 • 2 lata temu | ocena +14 / -2

  ebe

  Ano. Niestety,darmowe MZK-i wcale nie są darmowe. Trzeba placic za obiecanki PIS-u. XXXXX XXX

 • 2 lata temu | ocena +7 / -4

  Dzisiaj o 18

  Gryczka od ziobry=0 robi avanture a sam nie lepszy

 • 2 lata temu | ocena +13 / -1

  xyz

  LUD tak chciał,ciepła woda już była teraz tylko kubeł pomyj na was wyleje słuszna partia ***** ***

 • 2 lata temu | ocena +21 / -0

  oburzony

  Takie oszczędności w Urzędzie Miasta że nawet Biuletynu Informacji Publicznej nie ma komu zaktualizować!!!!!!!!!!!!!!!! Co wy tam robicie za nasze pieniądze???? Pierdzicie w stołki, upajacie się kawką i przegryzacie ciasteczkami. DO ROBOTY GAMONIE!!!!

 • 2 lata temu | ocena +27 / -2

  Dzierżyński

  Panie radny- bezradny Wata, przestań pan pierdzielić jak po wódce. Weź swoich kolesiów co wraz z tobą głosowali za podniesieniem opłat, weź tego swego mierniutkiego synalka, którego zrobiłeś prezesem w jednej z miejskich spółek ( tak mierniutkiego, bo mam w rodzinie nauczycieli, którzy mieli wątpliwą przyjemność uczyć to twe mierne pacholę) i zróbc... Rozwiń

 • 2 lata temu | ocena +14 / -0

  no name

  Może napiszecie kto był za, a nie tylko kto sie wstrzymał. Niech ludzie poznają nazwiska. Zresztą i tak nikt bełchatowskich radnych nie zna.

 • 2 lata temu | ocena +5 / -9

  Dd

  A co tam te parę groszy więcej na elektrowniaka czy kopalniaka. Przecież żyje im się lekko.

  • 2 lata temu | ocena +12 / -0

   Oooo

   Niestety nie wszyscy kopalnia elektrownia

 • 2 lata temu | ocena +15 / -0

  eeee

  Złodzieje ! kradną tylko ! kwiatowej zrobić nie umie jeden z drugim ale zapier.. od ludzi pieniądze to wie jak.. złodzieje jawni złodzieje i oszuści !.. zero fabryk zero miejsc pracy, tylko przeżerają pieniądze i h.. z tego jest..

 • 2 lata temu | ocena +27 / -0

  Bk

  Czechowska przez kilka lat nie stworzyła żadnego miejsca pracy. Jedyne co umie wymyślić to podniesienie podatków. ŻENADA!

 • 2 lata temu | ocena +26 / -1

  Demon

  Tak .. Kur.. A co mnie obchodzi warszawa Kraków itd jak my jesteśmy wiocha mała.. Ale płacić mamy jak w dużych miastach się pytam za co! Dziurawe drogi! Zero rozrywki! Nic się nie robi w mieście nic a jak brakuje to najlepiej od ludzi a może by tak sobie zmniejszyć pensje skoro kryzys taki! To miasto jak i kraj się staczają na dno.. Przykre ale pra... Rozwiń

 • 2 lata temu | ocena +14 / -0

  Xyz

  Najbardziej dziwią mnie osoby, które głosowały "za". Czyżby połowa, prawie, nie pracowała w szkołach? Takie wysokie macie pensje? Wstyd. Ale przecież nieważne co się myśli, trzeba być lojalnym..... Szkoda że nie w stosunku do wyborców.

  • 2 lata temu | ocena +9 / -0

   Belchatowian

   No jakby nie patrzeć radni trochę zarabiają

 • 2 lata temu | ocena +10 / -3

  Kamil

  Podpowiem wam coś... Im więcej ludzi będzie miało pracę, tym więcej wpadnie do budżetu, im więcej miejsc pracy będzie za godne pieniądze tym więcej ludzi przyjedzie.. im więcej ludzi będzie w Bełchatowie tym więcej będzie podatków np. od nieruchomości, narazie to wszyscy uciekają a kasy coraz mniej. Nie tędy droga... czy myślenie boli ? Kończy się... Rozwiń

 • 2 lata temu | ocena +23 / -0

  Grocholak

  No to radni z Grocholic na czele z Matyskiewiczem podziękowali swoim wyborcom, bądźcie pewni że my Wam też podziękujemy.

  • 2 lata temu | ocena +10 / -0

   Grocholak

   Myślę że przy następnych wyborach to uwzględnimy

 • 2 lata temu | ocena +17 / -0

  Kamil

  Może by tak coś obniżyć ? Pomóc ludziom... Wysłać na kursy.. Wybudować nowe miejsca pracy... Zainwestować coś ? Czy tylko potraficie okradać ? :) Geniusze 21 wieku

 • 2 lata temu | ocena +15 / -0

  Kamil

  Wam brakuje to macie to w dupie, ale że ludziom brakuje to już inna sprawa. Gratulacje, myślałem, że samorządy i miasto istnieje po to, żeby pomagać ludziom a nie ich na każdym kroku dobijać. Spójrzcie na niemcy, Merkel każdy kocha bo robi wszystko, żeby nikomu nic nie zabrakło. Dlatego ludzie tutaj przyjeżdzają. Za najniższą krajową są żyć lepiej ... Rozwiń

  • 2 lata temu | ocena +2 / -1

   Zły

   Wylewanie żalu w Internecie nic nie da

   • 2 lata temu | ocena +1 / -2

    Kamil

    Będąc za granicą nic nie zrobie...

 • 2 lata temu | ocena +22 / -0

  Dzierżyński

  sucze syny pisowskie z plugawym PLUSEM, oj zapamiętamy was i możecie być pewni , że spokojnego snu mieć nie będziecie