Reklama

Reklama

Pod 997 nie dodzwonisz się już na policję

Opublikowano: śr, 21 lis 2018 09:54
Autor:

Pod 997 nie dodzwonisz się już na policję - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Na terenie województwa łódzkiego 22 listopada 2018 roku rozpocznie się proces przełączania numeru alarmowego Policji „997” do Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Zgodnie z planami proces zakończy się 29 listopada 2018 . Po tym okresie dzwoniąc na numer „997” zgłaszający połączy się z operatorem centrum, które dotychczas obsługiwało tylko numer 112, a nie jak dotychczas z dyżurnym policji.

Reklama

Na terenie województwa łódzkiego 22 listopada 2018 roku rozpocznie się proces przełączania numeru alarmowego Policji „997” do Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Zgodnie z planami proces zakończy się 29 listopada 2018 . Po tym okresie dzwoniąc na numer „997” zgłaszający połączy się z operatorem centrum, które dotychczas obsługiwało tylko numer 112, a nie jak dotychczas z dyżurnym Policji.

Od kwietnia 2018 roku trwa proces przełączania numeru alarmowego 997 do Centrów Powiadamiania Ratunkowego. Numer 997 będzie nadal działał, zmieni się natomiast miejsce odbioru zgłoszenia. Dzięki temu, że informacja od razu trafi do operatów numerów alarmowych w CPR, możliwe będzie jednoczesne powiadomienie o zdarzeniu wszystkich właściwych służb.

Przejęcie obsługi zgłoszeń z numeru alarmowego 997 przez operatorów Centrów Powiadamiania Ratunkowego spowoduje odciążenie dyspozytorów służb ratunkowych. Dyspozytorzy z Policji będą otrzymywali z CPR tylko te zgłoszenia alarmowe, w których zagrożone jest życie, zdrowie, mienie, bezpieczeństwo lub porządek publiczny.

Operator numerów alarmowych z CPR zbierze wszystkie informacje dotyczące zgłoszenia alarmowego i przekaże je w postaci elektronicznej formatki do dyżurnego Policji, który otrzyma ją w Systemie Wspomagania Dowodzenia. Dyżurny na podstawie otrzymanych informacji podejmie decyzję w zakresie zadysponowania patrolu.

W związku z tym przełączenie numeru alarmowego 997 do CPR pozwoli na wyeliminowanie bezpośredniego kierowania do służb zgłoszeń niezasadnych lub fałszywych. Będzie to miało pozytywny wpływ zarówno na czas, jak i na skuteczność udzielania pomocy osobom, które rzeczywiście jej potrzebują.

Odbieranie zgłoszeń bezpośrednio przez operatorów CPR pozwala na jednoczesne i automatyczne (za pośrednictwem systemu teleinformatycznego) powiadomienie wszystkich służb właściwych ze względu na rodzaj zdarzenia.

Skróceniu ulega również czas oczekiwania na odebranie połączeń. Średni czas mierzony od momentu wybrania numeru alarmowego 112 do odebrania połączenia przez operatora numerów alarmowych w CPR wynosi około 10 sekund. Po przełączeniu numeru alarmowego 997 do CPR, czas oczekiwania na połączenie będzie podobny.

Kolejnym efektem przełączenia numeru alarmowego 997 do Centrów Powiadamiania Ratunkowego będzie ujednolicenie sposobu obsługi zgłoszeń kierowanych na numery alarmowe, w tym zgłoszeń obcojęzycznych.

Dostępnych będzie więcej linii, na które będzie można się dodzwonić, centrum jest połączone z innymi na terenie kraju, co w razie awarii lub przeciążenia powoduje przekierowanie połączenia do innego centrum.

Proces przełączania numeru 997 będzie odbywał się sukcesywnie do grudnia br. W kwietniu nastąpiły pierwsze przełączenia numeru alarmowego 997 do CPR w województwie opolskim i świętokrzyskim.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (13)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 3 lata temu | ocena +13 / -13

  ^^

  Ten CPR to porażka...kiedyś zadzwoniłem pod 112 jak miałem kolizję z sarna, jak jej powiedziałem że przy elektrowni Bełchatów to pani stwierdziła że nie wie gdzie to jest....

  • 3 lata temu | ocena +1 / -1

   antygupek

   juz to widze jak "PRZY" elektrowni sarna ci wyskoczyła, przy elektrowni taa jedzie mi tu czolg?

   • 3 lata temu | ocena +0 / -0

    Josef

    Dziwak! Tam pełno zwierzyny!

   • 3 lata temu | ocena +2 / -2

    ^^

    Tak, przed samą elektrownia, na ul energetycznej :) pasuje ?

  • 3 lata temu | ocena +5 / -5

   Kowalski

   Czy wszyscy musza wiedziec gdzie jest el. Belchatow, pozatym teren jest tak rozlegly i tyle dróg jest kolo el. Belchatow ze ta informacja nic nie mowi, zreszta jesli to byla tylko kolozja z sarna i nic nikomu sie nie stalo to powinienes poinformowac gmine a nie CPR

   • 3 lata temu | ocena +5 / -5

    Andrzej

    Lol! Ludzie z całego świata, a szczególnie z Polski przyjeżdżają do Bełchatowa, żeby zobaczyć największą elektrownie konwencjonalną i odkrywkę węgla brunatnego w Europie jak nie na świecie, a Ty mówisz o niewiedzy mieszkańców o położeniu tych obiektów?! Prosze Cię.. takto nie wiedzą, a na dożynki czy solpark znają drogę yhhh.. to tak jakbyś spytał ... Rozwiń