Reklama

Poczta przed wyborami żąda danych kilkudziesięciu tysięcy bełchatowian. Co na to władze miasta?

Opublikowano:
Autor:

Poczta przed wyborami żąda danych kilkudziesięciu tysięcy bełchatowian.  Co na to władze miasta? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Poczta Polska zażądała od samorządów udostępnienia list wyborców. Ma to oczywiście związek z planowanymi wyborami korespondencyjnymi. Pismo z poczty drogą mailową wpłynęło również do bełchatowskiego magistratu. Jakie jest stanowisko władz miasta w tej sprawie?

Przypomnijmy, że na początku kwietnia w Sejmie przegłosowano ustawę, która wskazuje, że tegoroczne wybory prezydenckie miałyby zostać przeprowadzone tylko i wyłącznie korespondencyjnie. Według partii rządzącej, karty do głosowania wyborcom dostarczyć miałaby poczta. Pomimo tego, że ustawa trafiła obecnie do Senatu, a proces legislacyjny wciąż trwa, to przygotowania do przeprowadzenia wyborów już trwają.

Poczta Polska do samorządów w całej Polsce wysłała pisma o udostępnianie list wyborców. Zwrócono się o przekazanie w ciągu 2 dni - wrażliwych danych osobowych (m.in. adres zamieszkania, imię i nazwisko oraz PESEL) tłumacząc, że są one potrzebne do realizacji zadań w związku z organizacją wyborów. Prezydenci wielu polskich miast odmówili przekazania spisów. Pismo przesłane drogą elektroniczną było anonimowe i podpisane jako... Poczta Polska.

W czwartek, 23 kwietnia, mail od Poczty Polskiej wpłynął również do bełchatowskiego magistratu. W przypadku Bełchatowa chodzi o udostępnienie danych kilkudziesięciu tysięcy uprawnionych do głosowania mieszkańców.

- Pismo Poczty Polskiej, które wpłynęło do Urzędu Miasta Bełchatowa drogą mailową w dniu 23.04.2020 r., nie nosi znamion korespondencji bezpiecznej. W związku z powyższym nie podejmowaliśmy żadnych działań w zakresie udostępnienia danych mieszkańców, co jest zgodne z interpretacją Państwowej Komisji Wyborczej - mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.

Jakie stanowisko w tej sprawie zajęła Państwowa Komisja Wyborcza? W jej ocenie podstawą wydania spisu wyborców przez gminę może był tylko i wyłącznie wniosek podpisany elektronicznie przez upoważnioną osobę. Poczta Polska zapowiedziała, że pisma drogą mailową zostaną wysłane ponownie i opatrzone podpisem kwalifikowanym.

- Zgodnie z ww. ustawą Poczta Polska uprawniona jest do przetwarzania danych obywateli wyłącznie w celu, w jakim otrzymała te dane, a więc organizacji wyborów prezydenckich. Zapewniamy, że Poczta Polska przykłada najwyższą wagę do ochrony danych osobowych - poinformowała Poczta Polska w przesłanym do PAP komunikacie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE