reklama

Pociągi pasażerskie wrócą wkrótce do Bełchatowa? PKP podało listę inwestycji kolejowych

Opublikowano:
Autor:

Pociągi pasażerskie wrócą wkrótce do Bełchatowa?  PKP podało listę inwestycji kolejowych  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaCzy bełchatowianie już za kilka lat będą mogli podróżować pociągiem do Piotrkowa? Linia kolejowa przez Bełchatów znalazła się liście potencjalnych projektów przygotowywanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Nowe inwestycje kolejowe w województwie łódzkim, które będą finansowane z unijnych środków, planowane są w latach 2021-2027.

Pojawił się cień szansy na wznowienie połączenia kolejowego pomiędzy Bełchatowem i Piotrkowem. PKP Polskie Linie Kolejowe w ramach prac planistycznych związanych z przyszłą perspektywą finansową UE na lata 2021-2027 przygotowała "listę potencjalnych projektów" do realizacji w niedalekiej przyszłości. Okazało się, że na wstępnej liście inwestycji znajduje się m.in. budowa nowych linii kolejowych: na odcinku Łódź – Piotrków Trybunalski/Bełchatów oraz na odcinku Bełchatów – Chorzew Siemkowice/Rusiec.

- Ostateczna lista inwestycji, zakładany zakres prac oraz przybliżone terminy realizacji zostaną podane do wiadomości po zagwarantowaniu środków finansowych oraz po konsultacjach i uzgodnieniach na szczeblu społecznym i rządowym – mówi Rafał Wilgusik z biura prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe.

Linia kolejowa nr 24 Piotrków – Zarzecze, która biegnie przez Bełchatów, powstała pod koniec lat 70. jako odcinek trasy Warszawa-Bełchatów-Wrocław. Jednak ze względu na brak środków finansowych, magistrala kolejowa nigdy nie została dokończona. W latach 1987-2000 na odcinku Bełchatów-Piotrków odbywał się ruch pociągów pasażerskich, których został jednak zlikwidowany. Obecnie tory kolejowe biegnące przez nasze miasto służą jedynie pociągom towarowym.

Przypomnijmy, że w lipcu ubiegłego roku władze Bełchatowa, w związku z zapowiedzią realizacją rządowego programu Kolej Plus, wystąpiły do premiera Morawieckiego, Ministerstwa Infrastruktury oraz Marszałka Województwa Łódzkiego z zapytaniem o możliwość rewitalizacji linii kolejowej przez Bełchatów i jej przedłużenie. Głównym założeniem rządowego programu jest budowa pasażerskich linii kolejowych dla miejscowości powyżej 10 tys. mieszkańców, które z takiego środka transportu nie mogą obecnie skorzystać. Taką argumentację przytacza również PKP.

- Budowa nowych linii ma na celu zapewnienie mieszkańcom województwa łódzkiego komfortowych i szybkich połączeń kolejowych, obejmujących obszary, które są obecnie pozbawione dostępu do kolei. Efektem będzie lepsze skomunikowanie, wzrost przepustowości i niezawodności transportu kolejowego w regionie – mówi Rafał Wilgusik z PKP PLK.

Magistrat zapytany o działania w związku z budową połączenia kolejowego przez Bełchatów zapewnia, że władze miasta na bieżąco śledzą wydarzenia i trzymają rękę na pulsie. W ostatnich miesiącach prezydent Mariola Czechowska ponownie wystosowała pisma do premiera Morawieckiego, Ministra Infrastruktury oraz władz województwa.

- Prezydent Czechowska ponownie w nich zaznacza, iż rozwój sieci kolejowej dla celów transportu pasażerskiego oraz budowa dworca kolejowego w Bełchatowie miałyby znaczący wpływ na rozwój gospodarczy regionu – mówi Aleksandra Duda-Andrzejewska z bełchatowskiego magistratu.

W przesłanej do magistratu odpowiedzi Ministerstwo Infrastruktury zaznacza, że „ lista projektów przeznaczonych do realizacji uzależniona będzie od przyjętych zasad korzystania z instrumentów finansowych UE, które są w trakcie ustalania dla przyszłej perspektywy finansowej”.

- Koncepcja bezpośredniego połączenia kolejowego Warszawy z Wrocławiem przez Piotrków Tryb., Bełchatów i Wieluń zostały zmodyfikowane wskutek ujęcia w „Strategicznym Studium Lokalizacyjnym Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego” - poinformował Andrzej Bittel, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Z kolei Urząd Marszałkowski w piśmie przesłanym do miasta pod koniec kwietnia podkreślił, że w Planie Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Łódzkiego oraz w planie zagospodarowania przestrzennego miejskiego obszaru funkcjonalnego Łodzi wskazano, jako „wzmocnienie systemu powiązań międzyregionalnych i regionalnych, budowę linii kolejowej Bełchatów – Złoczew, a także prace na linii kolejowej nr 24 na odcinku Piotrków Trybunalski-Bełchatów oraz budowę nowej linii kolejowej Wieluń - Chorzew Siemkowice”.

Pod koniec kwietnia Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że pierwszy nabór wniosków dla samorządów zainteresowanych odbudową linii kolejowych zostanie ogłoszony w najbliższym czasie. Warunkiem udziału w programie będzie zagwarantowanie przez zainteresowany samorząd 15 proc. kwalifikowanych kosztów realizacji kolejowej inwestycji.

- Miasto czeka na konkretne informacje w tym zakresie – mówi Aleksandra Duda-Andrzejewska z bełchatowskiego magistratu.

Urząd zapewnia również, że dalej będą monitorować i wnioskować w sprawie możliwość modernizacji linii kolejowej 24 i jej przedłużenia.

- Dokładamy wszelkich starań, aby projekt połączenia kolejowego między Wieluniem, Bełchatowem i Piotrkowem Trybunalskim został uwzględniony w planach rozbudowy linii kolejowych. Zasadnością rozbudowy sieci oraz wprowadzenia ruchu pasażerskiego jest to, iż inwestycja ta będzie miała istotny wpływ na poprawę sytuacji komunikacyjnej zarówno Bełchatowa, jak i Wielunia – mówi Aleksandra Duda-Andrzejewska.

Magistrat zaznacza, że Bełchatów znajduje się wśród 255 miast objętych tzw. „Pakietem dla miast średnich", zagrożonych utratą funkcji społeczno-gospodarczych. Rozwój transportu kolejowego w tym rejonie mógłby znacząco wpłynąć na rozwój ekonomiczny całego obszaru na trasie Piotrków Trybunalski – Bełchatów – Wieluń. Dodatkowym argumentem za rozwojem przedmiotowej linii kolejowej jest możliwość połączenia jej z siecią TEN-T, co umożliwiłoby stworzenie dodatkowego bezpośredniego połączenia kolejowego na trasie Warszawa - Wrocław.

Czy już za kilka lat pojedziemy więc pociągiem do Piotrkowa? Teraz wszystko w rękach samorządowców i lokalnych posłów, którzy za bełchatowskim projektem powinni lobbować w kręgach rządowych. O tym czy będą skuteczni, bełchatowianie przekonają się już wkrótce...

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE