Reklama

Reklama

Pochody na 1 Maja w Bełchatowie na pokolorowanych zdjęciach. Zobacz, jak kiedyś celebrowano Święto Pracy [FOTO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Pochody na 1 Maja w Bełchatowie na pokolorowanych zdjęciach. Zobacz, jak kiedyś celebrowano Święto Pracy [FOTO] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
16
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
Wydarzenia Obchody pierwszomajowe, organizowane z okazji święta pracy, odbywały się w Bełchatowie już nawet w okresie międzywojennym. Podobnie, jak w całym kraju, najwięcej osób uczestniczyło w nich czasach PRL. Część archiwalnych zdjęć sprzed lat postanowiliśmy pokolorować.

Reklama

Dla wielu pochody z okazji 1 Maja kojarzą się głównie z czasami PRL i komuną. Okazuje się, że swoje początki miały one znacznie wcześniej, bo już w XIX wieku. Według historyków, pierwszomajowe obchody obchodzone są od 1891 roku, gdy zostało ustanowione przez II Międzynarodówkę. Przez kolejne lata były one okazją do robotniczych demonstracji przeciwko władzom czy przedsiębiorcom. Do takich protestów dochodziło w USA m.in. Nowym Jorku czy Chicago, gdzie o swoje prawa robotnicze podczas takich wydarzeń walczyli emigranci. 

Pod koniec XIX wieku, II Międzynarodówka działała również w Polsce. Pochody organizowano w Warszawie, Łodzi czy Lwowie, gdzie często podczas demonstracji dochodziło do starć robotników z policją i wojskiem. W dwudziestoleciu międzywojennym manifestacje miały często charakter polityczny.

Po drugiej wojnie światowej, pierwszomajowe pochody stały się prawdziwym "oczkiem w głowie" dla władz komunistycznych w Polsce. Pomimo, że 1 Maja ustawowym świętem państwowym ustanowiono dopiero w 1950 roku, to już kilka lat wcześniej przez decydentów PRL było ono wyjątkowo celebrowane. Dlaczego? Dla władz komunistycznych była to doskonała okazja do zamanifestowania ideologicznych haseł i "siły narodu". Pochody organizowano obowiązkowo w całym kraju, nawet w niewielkich miejscowościach. Uroczystość miała zawsze swój określony porządek, a komitety partyjne przygotowywały nawet scenariusze pochodów. W tłumie liczonym nawet w dziesiątkach tysięcy (w dużych miastach) niesiono transparenty z hasłami, pełno było dekoracji, a także wizerunków np.Lenina, Stalina czy Bieruta. 

Pochody pierwszomajowe swoją długą tradycję miały również w Bełchatowie. Pierwsze zdjęcia z manifestacji w naszym mieście pochodzą z końca lat 20. XX wieku. W czasch PRL przemarsze były organizowane głównymi ulicami przez centrum Bełchatowa m.in. przed dziesiejszym urzędem miasta. Często brali w nich udział również pracownicy kopalni i elektrowni, a także przedstawiciele innych zawodów czy uczniowie szkół. 

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy