Reklama

PGE zanotowała prawie... 4 miliardy złotych straty. ''Kompleks Bełchatów traci na wartości''

Opublikowano:
Autor:

PGE zanotowała prawie... 4 miliardy złotych straty. ''Kompleks Bełchatów traci na wartości'' - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Polska Grupa Energetyczna podsumowała wyniki za 2019 rok. Koncern odnotował 3,9 miliarda złotych straty netto. To efekt odpisów na utratę wartości aktywów w energetyce konwencjonalnej, głównie kompleksów w Bełchatowie i Turowie. Skorygowany zysk netto wyniósł 2,1 mld zł. Zmniejszyła się produkcja prądu z węgla brunatnego i kamiennego.

Polska Grupa Energetyczna podała oficjalne wyniki finansowe za 2019 rok. Z opublikowanego sprawozdania wynika, że w ub. roku koncern wyprodukował o 12 proc. mniej prądu (58,3 TWh) niż rok wcześniej. Główny wpływ miała na to niższa produkcja w elektrowniach opalanych węglem brunatnym (spadek o 17 proc.) i kamiennym (mniej o 11 proc.).

- To przede wszystkim efekt niższego obciążenia oraz dłuższego czasu postoju bloków w rezerwie głównie ze względu na wyższy import energii, wyższą produkcję energii elektrycznej z wiatru oraz niższe zapotrzebowanie Krajowego Systemu Elektroenergetycznego – informuje PGE.

Co ciekawe, aż o 20 proc. zwiększyła się produkcja energii elektrycznej produkowanej na farmach wiatrowych, co wynikało z „lepszej wietrzności w 2019 roku”. Wzrosło też wytwarzanie energii z biomasy (o 13 proc.) oraz produkcja w elektrowniach szczytowo-pompowych (o 67 proc.).

- Zielony kierunek jest możliwy do osiągnięcia przy uwzględnieniu konwencjonalnej podstawy, która umożliwi bilansowanie coraz większej liczby powstających źródeł odnawialnych oraz zapewni naszej gospodarce i społeczeństwu stabilne dostawy energii elektrycznej i ciepła – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

A jak wyglądały wyniki finansowe energetycznego potentata? W 2019 roku Grupa Kapitałowa PGE wypracowała raportowany wynik EBITDA na poziomie ok. 7,1 mld zł, o 12 proc. wyższy w stosunku do ubiegłego roku, głównie w wyniku dodatkowych uprawnień do emisji CO2 (EUA) o wartości 1,4 mld zł, przyznanych w pierwszym półroczu 2019 r. Jak informuje spółka, największy w tym udział miały segmenty Energetyka Konwencjonalna (40 proc.) i Dystrybucja (32 proc.).

Niestety zysk netto w PGE został pochłonięty przez odpisy. Energetyczny gigant stracił mocno bowiem na wartości. Początkowo, według wstępnych szacunków, zysk netto miał wynieść 1,86 mld zł. Niestety wkrótce przeprowadzono testy na utratę wartości „aktywów trwałych w PGE”. Jak czytamy w komunikacie PGE, ich wyniki wskazały "na utratę bilansowej wartości wybranych rzeczowych aktywów trwałych w segmencie Energetyki Konwencjonalnej" w wysokości ok. 7,5 mld zł. Koncern zaznacza, że dotyczy to głównie Kompleksu Bełchatów oraz Kompleksu Turów. Równocześnie wystąpiły przesłanki do odwrócenia odpisu w segmencie Energetyki Odnawialnej w wysokości ok. 400 mln zł.

Zdarzenia te obniżyły wynik netto Grupy PGE za 2019 rok o ok. 5,8 mld zł. Z uwzględnieniem odpisów zamknął się on więc stratą wynoszącą aż 3,9 mld zł. Natomiast zysk netto skorygowany o odpisy wyniósł 2,1 mld zł, czyli 17 proc. więcej niż rok wcześniej.

- Wyniki testów na utratę wartości wskazują, jak w efekcie zmian otoczenia biznesowego zmienia się sama energetyka i jaka jest skala wyzwań stojących przed Grupą PGE. Utrzymanie pozycji finansowej Grupy wymaga silnej dyscypliny kosztowej oraz koncentracji na projektach inwestycyjnych o najbardziej efektywnej stopie zwrotu – mówi Paweł Strączyński, wiceprezes zarządu ds. finansowych PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Koncern poinformował też o nakładach inwestycyjnych, które w 2019 roku wyniosły 7 miliardów złotych. W 2019 r. do eksploatacji przekazane zostały nowe bloki konwencjonalne 5 i 6 w Elektrowni Opole. Jeszcze w tym roku zakończona zostanie inwestycja w Turowie. Spółka poinformowała również, że na ukończeniu są prace na budowie lądowych farm wiatrowych o łącznej mocy ponad 97 MW. Projekt, którego zakończenie planowane jest na II kwartał 2020 r., pozwoli zwiększyć moc zainstalowaną farm wiatrowych PGE o 18 proc. do 647 MW.

Spółka realizuje również projekt rozwoju morskich farm wiatrowych. Plany PGE to osiągnięcie mocy 2,5 GW do 2030 roku. W 2019 roku rozpoczęto też realizację programu wybudowania instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 2,5 GW do 2030 roku na gruntach własnych oraz terenach partnerów biznesowych Grupy. Podjęto również decyzję dotyczącą budowy nowych mocy gazowych w Elektrowni Dolna Odra.

- Dwa bloki gazowo-parowe o mocy 1400 MW zapewnią ciągłość dostaw w podstawie oraz będą stanowić wsparcie bilansujące dla planowanych morskich farm wiatrowych na Bałtyku i lądowych farm wiatrowych – informuje PGE.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE