Reklama

Reklama

Prezesi, dyrektorzy i pracownicy PGE wzięli udział w 36. pielgrzymce energetyków

Opublikowano: wt, 24 sie 2021 17:15
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

PGE w regionie Blisko 3 tys. osób wzięło udział w 36. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Energetyków, Elektryków i Elektroników na Jasną Górę. Pracownicy wspólnie z prezesami i dyrektorami modlili się w intencji rodzin oraz o bezpieczną i stabilną pracę. Liczną grupę stanowili pracownicy elektrowni ze spółki PGE GiEK, z Grupy PGE.

Reklama

W pielgrzymce, która odbyła się 21 i 22 sierpnia, wzięli udział energetycy z PGE GiEK, a także Paweł Śliwa, wiceprezes zarządu PGE SA ds. Innowacji, przedstawiciele zarządu PGE GiEK – wiceprezesi Zbigniew Fałek i Zbigniew Kasztelewicz, Agata Wirth-Ljungquist, dyrektor Elektrowni Bełchatów, Rafał Smejda, dyrektor techniczny Elektrowni Opole, a także Arkadiusz Gaik, prezes spółki ELMEN z Grupy PGE.

Organizatorem spotkania było Katolickie Stowarzyszenie Energetyków „Nazaret”, pod przewodnictwem Dawida Ziemińskiego, zastępcy dyrektora generalnego PGE Dystrybucja Oddział Rzeszów, z duchowym wsparciem Krajowego Duszpasterza Energetyków, ks. Sławomira Zygi.

Pierwszego dnia pielgrzymki, energetycy uczestniczyli w drodze krzyżowej, a następnie wysłuchali apelu ks. Sławomira Zygi w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze oraz wzięli udział w nocnym czuwaniu zakończonym mszą św. odprawioną przez księdza biskupa Henryka Wejmana. Drugiego dnia, przy akompaniamencie orkiestry Elektrowni Turów, odprawiona została główna, uroczysta liturgia. Podczas całej Pielgrzymki oprawę muzyczną i modlitewną zrealizował zespół Paraklet z parafii p.w. Zesłania Ducha Świętego w Bełchatowie.

Pielgrzymki energetyków tradycyjnie organizowane są w sobotę i niedzielę po Dniu Energetyka, który obchodzony jest 14 sierpnia, w rocznicę męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbego, patrona energetyków.

W ubiegłych latach energetycy z PGE również licznie brali udział w pielgrzymce. W 2020 roku w jubileuszowej 35. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Energetyków na Jasną Górę, wzięła udział reprezentacja Elektrowni Bełchatów. Wówczas zarząd PGE GiEK wsparł polskich misjonarzy, którzy pracują na wschodzie Europy i jako dar ołtarza przekazał środki finansowe dla katolickiego Kościoła na Ukrainie. Oprawę muzyczną pielgrzymki przygotował bełchatowski zespół muzyczny „Syjon”.

W 2019 roku pielgrzymka zgromadziła aż 7 tysięcy energetyków z całej Polski.

Historia pielgrzymek energetyków sięga aż 1985 roku. Najpierw ich inicjatorem było Ogólnopolskie Duszpasterstwo Zawodowe Energetyków, Elektryków i Elektroników „Nazaret”. W 2015 r. wspólnota został przeobrażona w Katolickie Stowarzyszenie Energetyków „Nazaret”, które kontynuuje wcześniejsze dzieło.

Co ciekawe, każdego roku energetycy przekazują na różne cele ofiary jako dar ołtarza. Jednego roku, kiedy doszło do pożaru wieży katedry w Gorzowie Wielkopolskim, to większość ofiar przeznaczono na jej odbudowę. Kilka lat temu, energetycy ogłosili hasło „Pomoc Kościołowi na Wschodzie” i konsekwentnie ten cel realizują. Od lat wspomagana jest odbudowa kościoła w Mińsku, odbudowa i renowacja kościoła w Dźwiniaczce, nieopodal Kamieńca Podolskiego.

Energetycy podkreślają, że każdego roku pielgrzymki są czynnie wspierane przez zarząd PGE oraz spółki PGE GiEK. Prezesi i wiceprezesi nie tylko uczestniczą w pielgrzymce, ale też dokładają wszelkich starań, aby oprawa pielgrzymek była godna. Energetykom często towarzyszą zakładowe orkiestry, które upiększają przemarsz do sanktuarium. Spółka finansuje też cenne dary, które trafiają do potrzebujących parafii - szczególnie na Wschodzie.

Jedną z najliczniejszych, ale też i najtrudniejszych dla energetyków pielgrzymek, była ta z 2016 roku, bo odbywała się w strugach padającego deszczu. Wówczas w 31. pielgrzymce energetyków na Jasną Górę uczestniczyło blisko 7 tysięcy osób. Przypadała w 1050-letnią rocznicę chrztu Polski i odbywała się pod hasłem „Gdzie chrzest, tam nadzieja”.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE