Reklama

Pontonem po kopalnianej górze. PGE przygotowało atrakcje dla turystów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Pontonem po kopalnianej górze. PGE przygotowało atrakcje dla turystów - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
9
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
PGE w regionie Najwyższe wzniesienie w centralnej Polsce jest już dostępne dla turystów w sezonie letnim. Góra Kamieńsk pod koniec kwietnia otworzyła swój obiekt dla odwiedzających. Z jakich atrakcji można skorzystać na kopalnianej górze?

Góra Kamieńsk to jedna z największych atrakcji regionu. Kompleks zimą odwiedzany jest przez narciarzy i snowboardzistów, jednak również latem nie brakuje tam atrakcji, dzięki którym można miło spędzić czas. To co przyciąga turystów, to przede wszystkim niezapomniane widoki, piękno otaczającej przyrody i liczne atrakcje przygotowane przez obsługę ośrodka.

Przypomnijmy, że kamieńska góra, która ma prawie 400 m n.p.m., została usypana kilkadziesiąt lat temu przez zwałowarki Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów. Dawniej było to zwałowisko zewnętrzne, na którym składowany był nadkład pochodzący z bełchatowskiej kopalni. Sztucznie uformowane, najwyższe wzniesienie w tej części Polski zostało przez PGE GiEK w pełni zrekultywowane poprzez zalesienie oraz zagospodarowanie dla celów całorocznej rekreacji.

– Góra Kamieńsk, na której posadziliśmy do tej pory ponad 20 milionów drzew, jest najlepszym dowodem na to, że zmiany powierzchni terenu związane z wydobyciem węgla brunatnego mają charakter przejściowy, a teren poeksploatacyjny z powodzeniem oddawany jest naturze. Dziś Góra Kamieńsk jest jednym z najlepszych miejsc do wypoczynku na świeżym powietrzu w centralnej Polsce, zarówno w sezonie letnim jak i zimą – podkreśla Sławomir Podkówka, wiceprezes ds. finansowych reprezentujący zarząd PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. 

Z jakich atrakcji można skorzystać latem na kopalnianej górze? Oprócz widokowych przejażdżek koleją linową, czeka 620-metrowy grawitacyjny tor saneczkowy, którego urozmaiconą trasę można pokonać z prędkością 40 km/godz.

Dla młodszych miłośników aktywnego spędzania czasu jest mini park rozrywki, a w nim m.in. 6-stanowiskowa trampolina i dmuchana zjeżdżalnia. Atrakcją ośrodka jest także tor tubingowy, czyli zjazd pontonem po specjalnej 150-metrowej macie. Do rampy startowej toru można dostać się wjeżdżając usytuowanym równolegle przenośnikiem taśmowym, który jest jednym z najdłuższych tego typu w Polsce.

Obiekt to też raj dla rowerzystów, którzy w pobliżu mają do dyspozycji ok. 60 km rowerowych tras. Na Górze Kamieńsk można skorzystać z leśnej ścieżki edukacyjnej, boisk do minikoszykówki i siatkówki plażowej oraz z zadaszonego placu, na którym można rozpalić ognisko.

Na szczycie wzgórza znajduje się należąca do Grupy PGE elektrownia wiatrowa o łącznej mocy 30 MW zainstalowanej w 15 wiatrakach. 

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE