Reklama

Reklama

PGE walczy z dezinformacją

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

PGE walczy z dezinformacją - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

PGE w regionie Podczas tegorocznego Kongresu 590 odbyła się dyskusja poświęcona walce z dezinformacją w energetyce. Wzięli w niej udział m.in. prezes zarządu PGE Wojciech Dąbrowski oraz eksperci. O czym mówili i na jakie zjawiska zwrócili uwagę?

Reklama

Kongres 590 to jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w kraju, które odbywa się od 2016 roku pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP. Na wydarzeniu często obecne są najważniejsze osoby w Państwie, a także menedżerowie kierującym największymi polskimi spółkami oraz eksperci. Na kilkudziesięciu panelach poruszane są najważniejsze aktualne tematy dotyczące gospodarki, kultury i nauki.

Podczas tegorocznej edycji jeden z paneli był poświęcony dezinformacji w energetyce. W trakcie dyskusji jej uczestnicy próbowali odpowiedzieć na pytanie, dlaczego branża energetyczna stała się celem ataków dezinformacyjnych. Zwrócono uwagę, że wysokie ceny w całej Europie to efekt agresji Rosji na Ukrainę, a co za tym idzie embarga na węgiel i ograniczenia dostaw rosyjskiego gazu. Przypomniano też, że Rosja próbuje wykorzystywać węgiel i gaz do szantażowania Europy, a Kreml wciąż prowadzi brutalną wojnę informacyjną.

Oczywistą kwestią jest również to, że Rosji zależy na wywołaniu fali niepokoju w Polsce i w całej Unii, aby zmusić Europę do ustępstw.

Jak zauważono, energetyka stała się bardzo ważnym i podatnym na ataki dezinformacyjne sektorem, gdyż dotyczy usług niezwykle potrzebnych w codziennym życiu, bez których nie wyobrażamy sobie normalnego funkcjonowania. Dlatego należy się spodziewać, że po raz kolejny będą się pojawiać, szczególnie w social mediach inspirowane informacje, że zabraknie węgla, prądu, że winę za kryzys energetyczny ponoszą rządy krajów europejskich.

- Trzeba konsekwentnie walczyć z fakenewsami, które pojawiają się w przestrzeni publicznej. Dzisiaj media społecznościowe to przede wszystkim główny kanał sensacji i nieprawdziwych informacji, które są potem podejmowane i powielane przez innych – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Dlatego, zdaniem prezesa Dąbrowskiego, najlepszym sposobem walki z dezinformacją jest edukacja i bardzo ważne jest, aby w realizację tego zadania włączała się cała branża energetyczna. Podkreślił również, że przyczyna dezinformacji w energetyce leży za naszą wschodnią granicą.

- Rosja chce zaburzyć poczucie bezpieczeństwa nie tylko społeczeństwa polskiego, ale również europejskiego – uważa Wojciech Dąbrowski.

Podczas dyskusji przekonywano, że najlepszym sposobem na walkę z tym groźnym zjawiskiem jest edukacja i poszerzanie wiedzy społeczeństwa na temat m.in. przyczyn wzrostu cen paliw, energii elektrycznej czy inflacji w całej Europie. Dlaczego dezinformacja jest tak skutecznym narzędziem działania? Wymierzona jest przede wszystkim w firmy energetyczne, w Państwo, a także w zwykłych ludzi, bowiem wykorzystywane są nasze lęki i obawy, które są umiejętnie podsycane, niestety również przez źródła, które są uznawane za wiarygodne. Wiele „sensacyjnych” informacji pochodzących od nieznanych źródeł trafia do głównego obiegu i jest podawane jako wiarygodne.

- Dzisiaj walcząc z dezinformacją musimy włączyć pewien aparat metodologiczny i statystyczny. Pracując pod presją czasu pojawiają się niedokładności i brak weryfikacji niektórych informacji – zauważył Mariusz Ruszel, prezes Instytutu Polityki Energetycznej.

Z kolei Michał Marek, doktorant Uniwersytetu Rzeszowskiego i autor książki „Operacja Ukraina” podkreślał, natomiast, że obecnie istnieją grupy społeczne, które są podatne na teorie spiskowe, propagandę i wszelakiego rodzaju treści.

- Jeśli mamy osobę, która jest zwolennikiem teorii spiskowych, to prędzej czy później trafi na środowiska, na odbiór przekazu stricte prorosyjskiego, emitowanego przez Rosjan – mówi Michał Marek.

W kontekście działań edukacyjnych przeciwko dezinformacji w ostatnim czasie Polski Komitet Energii Elektrycznej realizuje kampanię „Walczymy o Polską Niezależność”, w ramach której edukuje o tym, jakie są przyczyny wzrostu cen energii elektrycznej. Podobne działania edukacyjne podjęła PGE Polska Grupa Energetyczna w kampanii „Mądrze korzystaj z energii”, w ramach której prowadzone są działania edukujące, jak zmienić nawyki i mądrze korzystać z energii elektrycznej, ograniczając jej zużycie, a tym samym obniżając swoje rachunki.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE