Reklama

Reklama

PGE szykuje się do inwestycji. Miliardy na dystrybucję oznaczają mniej awarii

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

PGE szykuje się do inwestycji.  Miliardy na dystrybucję oznaczają mniej awarii - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PGE w regionie PGE Dystrybucja chce przeznaczyć ponad 2,4 miliarda złotych na inwestycje w 2022 roku. Jakie prace zaplanowano w województwie łódzkim?

Reklama

PGE w najbliższych latach planuje wielomiliardowe inwestycje, m.in. w nowe farmy wiatrowe, fotowoltaikę, a także modernizację i budowę nowych linii przesyłowych, w tym także na terenie woj. łódzkiego. 

Jako lider procesu transformacji energetycznej w Polsce, PGE wspiera rozwój krajowych kompetencji w obszarze energetyki. Spółka podkreśla, że jej celem jest jak największe zaangażowanie polskich firm w procesy inwestycyjne prowadzone w ramach Grupy PGE, co przyczyni się do rozwoju krajowej gospodarki. Segment dystrybucji pełni kluczową rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa energetycznego w Polsce, dlatego właśnie w 2022 roku i kolejnych latach PGE zamierza przeznaczyć ogromne środki na inwestycje w tym obszarze.

- Wobec sytuacji wojny na Ukrainie w sposób szczególny koncentrujemy się na infrastrukturze krytycznej, bez której nie jest możliwe funkcjonowanie systemu – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

W tym roku na inwestycje PGE Dystrybucja zamierza przeznaczyć rekordowe 2,4 miliarda złotych. To blisko o miliard więcej niż w ubiegłym roku. Jednym z beneficjentów planowanych inwestycji będzie województwo łódzkie. W PGE Dystrybucja Oddział Łódź na modernizację i budowę nowej infrastruktury przesyłowej zaplanowano łącznie 420 mln zł. To najwięcej zaraz po warszawskim oddziale PGE, który w tym roku na inwestycje otrzyma 463 mln zł. O ogromnej skali wzrostu nakładów finansowych na infrastrukturę energetyczną w woj. łódzkim świadczy też porównanie do lat ubiegłych. W 2021 r. na inwestycje przeznaczono 254 mln zł, a rok wcześniej 245 mln zł.

- To wyjątkowy rok, jeśli chodzi o poziom nakładów inwestycyjnych. We wszystkich naszych oddziałach mamy wydatne zwiększenie możliwości inwestycyjnych. W niektórych są to wręcz historyczne wartości, wcześniej nieosiągalne – powiedział Andrzej Adamczyk, dyrektor Departamentu ds. Inwestycji w PGE Dystrybucja.

W 2022 r. na przyłączenia nowych odbiorców PGE przeznaczy 765 mln zł (694 mln zł w 2021 r.), na sieci średniego i niskiego napięcia 608 mln zł (472 mln zł w 2021 r.), liczniki 257 mln zł (148 mln zł w 2021 r.), stacje wysokiego i średniego napięcia 230 mln zł (113 mln zł), a także na linie wysokiego napięcia 159 mln zł (73 mln zł w 2021 r.).

 

Jakie inwestycje zrealizowane zostaną w województwie łódzkim?

PGE Dystrybucja Oddział Łódź w 2022 roku planuje budowę i modernizację 390 km linii niskiego i średniego napięcia oraz 6 km linii wysokiego napięcia, a także budowę i modernizację 283 stacji SN/nN oraz 10 stacji WN/SN oraz SN/SN.

Gdzie dokładnie realizowane będą prace? W planach na 2022 r. jest budowa linii 110 kV Brzezińska-Radogoszcz, a także modernizacja linii średniego napięcia w miejscowościach: Głowno, Kalonka i Boginia. Ponadto zaplanowano budowę stacji 110/15 kv w miejscowościach: Żechlinek, Srebrna, Jackowice, Jasionna, rozbudowę stacji w Słupi oraz przebudowę stacji w Wieluniu. PGE Dystrybucja ma w planach również budowę linii 110 kV do stacji 110/15kV Żechlinek, a także budowę linii Lublinek-Srebrna oraz linii do stacji Ruda. Przeprowadzona zostanie też modernizacja linii 110 kV Sieradz-Jawor-Błaszki. Zmodernizowane zostaną również linie średniego napięcia w miejscowościach Tuszyn i Żyrardów.

W celu realizacji wspomnianych inwestycji, PGE zamierza zacieśnić współpracę z wykonawcami z obszaru dystrybucji energii elektrycznej. Dlatego zorganizowano warsztaty informacyjne dla potencjalnych wykonawców z całej Polski.

Podczas warsztatów przedstawiony został, planowany na najbliższe lata, zakres inwestycji, jak również wymogi postępowań przetargowych prowadzonych w PGE Dystrybucja. 

Warsztaty dla wykonawców z obszaru dystrybucji energii elektrycznej to kolejne spotkanie PGE z potencjalnymi wykonawcami. PGE zrealizowała już warsztaty z firmami zainteresowanymi udziałem w postępowaniach z obszaru morskiej energetyki wiatrowej, ciepłownictwa i odnawialnych źródeł energii.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE