Reklama

Reklama

PGE rozpoczęła sprzedaż węgla. Po ile opał w Kopalni Bełchatów?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

PGE rozpoczęła sprzedaż węgla. Po ile opał w Kopalni Bełchatów? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

PGE w regionie PGE rozpoczęła sprzedaż węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych. Surowiec można kupić m.in. w kopalniach Bełchatów i Turów. Sprzedaż umożliwiła zmiana przepisów, które zezwoliły warunkowo na palenie takim węglem w gospodarstwach domowych do końca kwietnia 2023 roku.

Reklama

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w bełchatowskiej kopalni, a także w Turowie, uruchomiona została sprzedaż węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych. Przypomnijmy, że od połowy 2020 roku sprzedaż węgla brunatnego była zakazana.

Na przełomie września i października w sejmie przyjęto poprawkę, która zmienia ustawę prawo ochrony środowiska oraz ustawę o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Dzięki zmianie przepisów węglem można teraz palić w gospodarstwach domowych lub instalacjach spalania o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW. Przepisy obowiązują do 30 kwietnia 2023 roku.

- Rozpoczęta dziś sprzedaż węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych jest uzupełnieniem oferty PGE dla sektora komunalnego i bytowego i kolejnym ułatwieniem dla klientów w dostępie do węgla – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna - W obecnej sytuacji geopolitycznej związanej z wojną na Ukrainie, zapewnienie bezpieczeństwa cieplnego mieszkańców wiąże się z koniecznością podejmowania dodatkowych działań zapewniających łatwiejszy dostęp do alternatywnych paliw opałowych.

Jak informuje PGE, każde gospodarstwo domowe, które zgłosiło w deklaracji CEEB węglowe źródło ogrzewania, będzie mogło skorzystać z możliwości zakupu węgla brunatnego w limicie od dwóch do sześciu ton tylko w jednej z dwóch kopalń PGE GiEK, tj. Turowie lub Bełchatowie. Węgiel brunatny dla odbiorców indywidualnych będzie sprzedawany po wcześniejszym zamówieniu telefonicznym i ustaleniu daty odbioru.

Koncern zapewnia, że sprzedaż indywidualna będzie stanowiła niewielki odsetek całkowitego wydobycia i nie wpłynie na dalsze, stabilne dostawy węgla do Elektrowni Bełchatów i Turów.

- Tak jak dotychczas węgiel brunatny z obydwu kopalń będzie przede wszystkim służył do produkcji energii elektrycznej pokrywającej 27 proc. krajowego zapotrzebowania – informuje PGE.

W jakiej cenie będzie można kupić węgiel?

W kopalni Bełchatów za węgiel brunatny sortowany (0 do 80mm) trzeba będzie zapłacić 155,70 zł za tonę (cena netto bez akcyzy) lub 191,51 zł za tonę (cena brutto bez akcyzy). Natomiast za surowiec większych rozmiarów (80 mm do 300 mm) kosztuje 248,42 zł ( cena netto bez akcyzy) lub 305,56 zł ( cena brutto bez akcyzy). Spółka zaznacza, że wartość opałowa nie mniejsza niż 7740 kJ/kg*

Z kolei w kopalni Turów za węgiel brunatny sortowany (0 do 40 mm) kosztuje 266 zł za tonę (cena netto bez akcyzy) lub 327,18 zł za tonę (cena brutto bez akcyzy). Za bryły o większej średnicy trzeba będzie zapłacić już drożej, bo 316 zł (cena netto bez akcyzy) lub 388,68 zł (cena brutto bez akcyzy). Surowiec o największej ziarnistości (80 mm do 300 mm) kosztuje 402 zł (cena netto bez akcyzy) lub 494,46 zł (cena brutto bez akcyzy). Jak wskazuje PGE, w tej kopalni wartość opałowa węgla jest nie mniejsza niż 9000 kj/kg.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE