reklama
reklama

PGE przeznaczy prawie 5 mld zł na inwestycje. Jaki jest plan na transformację Bełchatowa?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

PGE przeznaczy prawie 5 mld zł na inwestycje. Jaki jest plan na transformację Bełchatowa? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PGE w regionieTerytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego opublikowany przez Marszałka Województwa Łódzkiego zakłada stopniowe wyłączanie bloków bełchatowskiej elektrowni do 2036 roku. PGE Polska Grupa Energetyczna planuje jednak inwestycje, które mają stworzyć nowe miejsca pracy. Spółka liczy też na dofinansowanie zgłoszonych projektów z puli Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.
reklama

Marszałek Województwa Łódzkiego przekazał właśnie do konsultacji społecznych Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji. To swoisty „rozkład jazdy” dla zmian w regionie, związanych z odejściem od energetyki węglowej, ale też konieczny warunek w procesie ubiegania się o środki unijne dla regionu łódzkiego.

- Zależy nam na tym, żeby województwo łódzkie mogło korzystać ze środków unijnych na sprawiedliwą transformację. Zaplanowanie dat wyłączenia bloków energetycznych Elektrowni Bełchatów oraz zakończenia eksploatacji złóż węgla brunatnego Bełchatów i Szczerców, jak również odejście od planu eksploatacji złoża Złoczew mają fundamentalne znaczenie z punktu widzenia planowania przyszłości Kompleksu Energetycznego Bełchatów, jego pracowników oraz mieszkańców tego regionu. Mają również znaczenie symboliczne, ponieważ to od powodzenia tego projektu w dużej mierze zależeć będzie sukces polskiej transformacji energetycznej - mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

reklama

Przygotowany projekt TPST zawiera m.in. daty wyłączenia z eksploatacji bloków energetycznych Elektrowni Bełchatów. Zgodnie z opublikowanymi danymi będą to:  2030 r. – 1 blok, 2031 r. – 1 blok, 2032 r. – 2 bloki, 2033 r. – 2 bloki, 2034 r. – 3 bloki, 2035 r. – 2 bloki i 2036 r. – 1 blok. Równocześnie przedstawiony został plan zakończenia eksploatacji złóż węgla brunatnego w Bełchatowie – według danych zakończenie trwającej obecnie eksploatacji złóż  w polach Bełchatów i Szczerców nastąpi odpowiednio w 2026 r. i 2038 r. W dokumencie zostało potwierdzone, że wydobycie węgla brunatnego ze złoża Złoczew byłoby trwale nierentowna, wobec czego PGE nie planuje jego eksloatacji i obszar ten został zgłoszony do obszaru transformacji.

reklama

Wygaszenie bloków energetycznych i kopalni przyniesie dla regionu zarówno społeczne, jak i ekonomiczne skutki. Świadomy tego jest koncern PGE, który przyznaje, że trzeba podjąć wysiłek w celu zabezpieczenia przyszłości pracowników oraz mieszkańców. Spółka deklaruje, że tylko w pierwszym etapie transformacji regionu bełchatowskiego na inwestycje zostanie przeznaczone blisko 5 miliardów złotych.

PGE zgłosiła wiele projektów do Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego. Wśród nich są m.in. inwestycje w nisko i zeroemisyjne źródła energii. To projekty farm wiatrowych o mocy blisko 100 MW, farmy fotowoltaiczne o mocy około 600 MW, magazyny energii o mocy do 300 MW. Na bazie obecnie funkcjonujących spółek wsparcia ma zostać też utworzone centrum technologiczne OZE. Według założeń PGE, spółki zależne mają zostać przebranżowione i będą zmieniać się w kierunku realizacji projektów odnawialnych.

reklama

PGE ma również w planach szkolenie pracowników, aby ci mogli się przekwalifikować i nabyc nowe kompetencje przydatne w podjęciu pracy. Dlatego już we wrześniu w Bełchatowie rozpocznie swoją działalność Centrum Rozwoju Kompetencji. Wykładowcami będą specjaliści i eksperci z PGE, dla których przygotowano specjalne programy trenerskie i mentorskie, aby przygotować ich do tej roli. Początkowo planowane jest uruchomienie 9 kierunków kształcenia, wśród których jest m.in. technik energetyk, ale również technik informatyk czy technik spawalnictwa. Minimalna liczba chętnych wymagana do uruchomiania kierunku to 20 osób, co daje łącznie 180 osób, które będą mogły kształcić się jednocześnie.

Koncern w pierwszym etapie działalności CRK zamierza  umożliwić przekwalifikowanie się pracownikom grupy, bo to ich w głównej mierze dotknie transformacja energetyczna. Wszyscy chętni będą mieli możliwość bezpłatnego uczestniczenia w kursach i szkoleniach, przede wszystkim z zakresu energetyki odnawialnej, w tym morskich farm wiatrowych, ale również z sektora Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, obsługi gazowych bloków energetycznych, uczenia maszynowego, czy zawodów przyszłości, jak analityk big data, biotechnolog czy inżynier elektrotechnologii.

Decyzje i założenia opublikowane w Terytorialnym Planie Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego  będą możliwe do zrealizowania przy założeniu otrzymania wsparcia z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji  dla Województwa Łódzkiego. 

- Kompleks Energetyczny Bełchatów jest dzisiaj największym pracodawcą na obszarze transformacji województwa łódzkiego, dlatego tak ważne jest dla nas odpowiednie zaplanowanie jego przyszłości w taki sposób, aby możliwe było zminimalizowanie negatywnych skutków społeczno-gospodarczych wygaszania jego działalności w sektorze wydobywczo-energetycznym – mówi Grzegorz Schreiber, Marszałek Województwa Łódzkiego.– Będzie to możliwe jedynie poprzez uruchomienie systemowych projektów oraz  stworzenie realnych możliwości przekwalifikowania się i rozwoju nowych kompetencji zawodowych wśród aktualnych i przyszłych pracowników kompleksu energetycznego Bełchatów, nad czym pracujemy – dodaje.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama