reklama
reklama

PGE planuje inwestycje koło Bełchatowa. Powstanie energia elektryczna z wiatru i słońca

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

PGE planuje inwestycje koło Bełchatowa. Powstanie energia elektryczna z wiatru i słońca - Zdjęcie główne

foto poglądowe

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PGE w regionie PGE Polska Grupa Energetyczna do końca 2024 roku planuje zbudować kilka ogromnych farm fotowoltaicznych na pokopalnianych terenach wokół Bełchatowa. Rozważane jest też uruchomienie nowych elektrowni wiatrowych.
reklama

Farmy fotowoltaiczne i wiatraki to projekty, które mają być realizowane w ramach sprawiedliwej transformacji energetycznej regionu Bełchatowa. Według wstępnych założeń na pokopalnianych terenach o łącznej powierzchni ponad 500 ha zostaną zbudowane instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy do 600 megawatów. Grupa PGE planuje w tej lokalizacji również inwestycje w energetykę wiatrową. Według wstępnych szacunków łączna moc zainstalowana farm wiatrowych w tej okolicy ma wynieść ok. 100 megawatów.

Zaplanowane projekty fotowoltaiczne i wiatrowe stanowią nasz wkład w transformację Bełchatowa, który z regionu tradycyjnie związanego z wydobyciem i konwencjonalnym wytwarzaniem będzie zmieniać się kierunku nisko- i zeroemisyjnym - mówi Marcin Karlikowski, prezes zarządu PGE Energia Odnawialna.

Budowa jednej z farm słonecznych zostanie zlokalizowana w pobliżu składowiska odpadów paleniskowych Elektrowni Bełchatów. Prace przy budowie instalacji mają ruszyć w 2023 roku. Będzie miała ona 60 MW mocy. Prąd wyprodukowany przez panele fotowoltaiczne będzie mógł zasilić 100 tys. gospodarstw domowych. Szacowany koszt budowy tej instalacji to ok. 150 mln zł.

Grupa PGE ma w planach budowę paneli fotowoltaicznych także w kolejnych lokalizacjach w pobliżu bełchatowskiej kopalni i elektrowni. Druga farma słoneczna powstanie m.in. na terenie zwałowiska zewnętrznego Pola Szczerców nazywanego potocznie „Bliźniaczą Górą Kamieńsk". Teren zwałowiska wewnętrznego Pola Bełchatów oraz teren składowania surowców towarzyszących są również rozważanymi lokalizacjami pod projekty kolejnych instalacji fotowoltaicznych Grupy PGE.

W ramach inwestycji w okolicach wyrobiska bełchatowskiej kopalni zaplanowane sa również nowe elektrownie wiatrowe o mocy blisko 100 megawatów. Ich realizacja jest uzależniona w dużym stopniu od nowelizacji tzw. ustawy odległościowej. Jeśli zmiana prawa nastąpi jeszcze w tym roku, jest szansa na uruchomienie nowych elektrowni wiatrowych w okresie 5-7 lat. Przypomnijmy, że od 2009 roku na Górze Kamieńsk działa już 15 wiatraków o łącznej mocy 30 MW, które wytwarzają ilość energii elektryczną potrzebną do zasilenia miasta wielkości Piotrkowa Trybunalskiego.

Program Sprawiedliwej Transformacji Regionu Bełchatów, który zamierza zrealizować PGE, zakłada uruchomienie szeregu inwestycji w nisko- i zeroemisyjne źródła energii, które stopniowo zastąpią Elektrownię Bełchatów. Oprócz wiatraków i paneli słonecznych powstaną tu m.in. Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii oraz Centrum Rozwoju Kompetencji, skoncentrowane przede wszystkim na rozwoju kompetencji i kwalifikacji związanych z odnawialnymi źródłami energii.

W przyszłości obecnie eksploatowane wyrobiska kopalni zostaną zalane wodą. W efekcie powstaną najgłębsze w Polsce jeziora o łącznej powierzchni 3890 ha, wokół których powstanie infrastruktura turystyczna, generująca miejsca pracy dla tysięcy mieszkańców regionu. Napełnianie zbiorników wodą rozpocznie się po 2050 roku, kiedy to w Polu Szczerców zakończone zostaną wszelkie roboty górnicze, przygotowujące wyrobisko do napełniania wodą. Poziom lustra wody będzie stopniowo podnoszony jednocześnie w Polu Bełchatów i w Polu Szczerców. Napełnianie wodami głębinowymi oraz powierzchniowymi potrwa... około 20 lat. Sztuczne jeziora będą miały 4 tys. hektarów i głębokość sięgającą 170 metrów, czyli więcej niż ma Hańcza, obecnie najgłębsze jezioro w Polsce.

Nowa strategia PGE Polskiej Grupy Energetycznej zakłada osiągnięcie celu neutralności klimatycznej do 2050 r. poprzez realizację inwestycji w nisko- i zeroemisyjne źródła energii oraz infrastrukturę sieciową. Jednym z głównych elementów planu inwestycyjnego jest program budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku o mocy 2,5 GW do 2030 roku, oraz dodatkowy 1 GW po tym czasie. Grupa PGE planuje także inwestycje w fotowoltaikę o łącznej mocy 3 GW oraz uruchomienie do 1 GW nowych mocy wiatrowych na lądzie do 2030 roku.

 

Więcej o inwestycji opowiada prezes zarządu PGE Energia Odnawialna, pan Marcin Karlikowski.

Ile osób planuje zatrudnić PGE do pracy w farmach fotowoltaicznych i elektrowniach wiatrowych? Czy pracę znajdą tam osoby dotychczas zatrudnione w kopalni i elektrowni po odpowiednim przeszkoleniu?

Realizując nasze projekty OZE planujemy również zatrudnić wielu pracowników z regionu Bełchatowa. Na razie jest jednak za wcześnie, by podać dokładną ilość przewidzianych etatów. Pewne jest natomiast, że do prac budowlanych, serwisowych i eksploatacyjnych zaangażujemy osoby zatrudnione w kopalni i elektrowni. W tym kierunku również będziemy kształcić kadry w Centrum Rozwoju Kompetencji, które powstaje właśnie w Bełchatowie.

W jakich dokładnie lokalizacjach mogłyby stanąć kolejne wiatraki w okolicach Bełchatowa? Ile takich turbin jest planowanych?

Dokładne lokalizacje nie są jeszcze wytypowane, ale na pewno będą to tereny pokopalniane. Więcej szczegółów będziemy mogli ujawnić po wykonaniu pomiarów wietrzności oraz po zakończeniu badań nośności gruntu. Jeżeli chodzi o inwestycje fotowoltaiczne, mamy wytypowane blisko 750 ha powierzchni przeznaczonych pod ich budowę. Jedna z farm słonecznych zostanie zlokalizowana w pobliżu składowiska odpadów paleniskowych Elektrowni Bełchatów, druga natomiast, ma powstać m.in. na terenie zwałowiska zewnętrznego Pola Szczerców nazywanego potocznie „Bliźniaczą Górą Kamieńsk” lub „Górą Szczerców”.

Czy Bełchatów po transformacji energetycznej ma szansę stać się zagłębiem OZE w centrum Polski?

Zdecydowanie tak, natomiast wiele zależy również od tempa i kierunków zmian w ustawodawstwie, dotyczącym budowy elektrowni wiatrowych, a także od nastawienia administracji oraz lokalnej społeczności do realizacji dużych inwestycji OZE. Już dziś jednak wiemy, że społeczność bełchatowska wiąże duże nadzieje z rozwojem odnawialnych źródeł w regionie. Pracownia 4P Research Mix na zlecenie Grupy PGE na przełomie listopada i grudnia 2020 r. przeprowadziła badanie lokalnych nastrojów społecznych dotyczących planowanych zmian w regionie. Wynika z nich, że dla mieszkańców Bełchatowa i okolic transformacja energetyczna jest racjonalna i nieunikniona. Według 72 proc. badanych, odnawialne źródła energii to przyszłość energetyki, ale także potencjał dla rozwoju regionu.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama