Reklama

Reklama

PGE kupiła nowoczesną maszynę. To pierwsza taka w Polsce

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

PGE kupiła nowoczesną maszynę. To pierwsza taka w Polsce - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PGE w regionie Energetyczny koncern zdecydował się na zakup pierwszej w kraju maszyny do kablowania sieci energetycznych. Ma to przyspieszyć planowane inwestycje, które zwiększą bezpieczeństwo dostaw prądu i wyeliminują awarie spowodowane opadami śniegu czy wichurami.

Reklama

Według zapowiedzi PGE, do 2026 roku zwiększy ona udział podziemnych linii kablowych na terenie swojego działania do minimum 30 procent. Oznacza to, że w ciągu 3 lat powstanie ponad 9 tys. km sieci pod ziemią, przy jednoczesnym demontażu ponad 7 tys. km istniejących linii napowietrznych. Pomóc w tym ma zakup najnowszej maszyny do kablowania sieci. Dzięki temu nie tylko skróci się czas realizacji inwestycji, ale zmniejszy się także ingerencja w otoczenie dzięki zastosowaniu metody układania kabli pod ziemią bez konieczności tworzenia wykopów.

- Na potrzeby realizacji programu zakupiliśmy pierwszą w Polsce, specjalistyczną, nowoczesną maszynę, która jest w stanie ułożyć nawet 5 km linii kablowej dziennie. Pozwala to na zdecydowane przyspieszenie realizacji inwestycji. Wymierną korzyść stanowią także niższe koszty niż w przypadku tradycyjnej metody układania kabli – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Jak podkreśla energetyczny koncern, kablowanie sieci średniego napięcia to jedno z najważniejszych zadań, jakie stawia przed sobą Grupa PGE. Na terenie działania PGE Dystrybucja łączna długość linii energetycznych przekracza 380 tys. km, w tym 115 tys. km stanowią linie średniego napięcia. Spółka dostarcza nimi energię do ponad 5,5 mln odbiorców na terenie wschodniej i centralnej Polski. Już teraz na obszarze PGE Dystrybucja jest blisko 26 tys. km skablowanych sieci niskiego napięcia, co stanowi blisko 22,5 proc. SN należących do spółki.

Przebudowa sieci napowietrznej na kablową wyeliminuje konieczność prowadzenia cyklicznych zabiegów konserwacyjnych związanych z eksploatacją sieci napowietrznej, takich jak wycinka gałęzi i drzew w obrębie linii. Realizowany Program Kablowania zwiększa niezawodność i pewność pracy sieci, zapewniając tym samym ciągłość dostaw energii elektrycznej do odbiorców, niezależnie od warunków atmosferycznych.

- Nasze największe inwestycje wiążą się z podniesieniem bezpieczeństwa energetycznego dla odbiorców. To dlatego tak szczegółowo zaplanowano modernizację i rozwój sieci elektroenergetycznej średniego napięcia – mówi Jarosław Kwasek, prezes zarządu PGE Dystrybucja. – Linie kablowe, w porównaniu do linii napowietrznych, są odporne na uszkodzenia wynikające z czynników atmosferycznych. To właśnie gwałtowne wichury, intensywne opady śniegu czy ulewne deszcze bywają najczęstszą przyczyną awarii masowych. Umieszczając linie kablowe pod ziemią, znacznie ograniczymy ryzyko nieplanowanych wyłączeń – dodaje.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE