Reklama

Reklama

PGE gościnne dla dzikich zwierząt. Nowi mieszkańcy Elektrowni Bełchatów.

Opublikowano: czw, 19 maj 2022 11:17
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

PGE w regionie Sokoły wędrowne na dobre zadomowiły się w Elektrowni Bełchatów. W zakładzie na świat przyszły kolejne cztery pisklęta, które zostały już zaobrączkowane przez ornitologów. Te drapieżniki to jeden z najrzadziej występujących w Polsce gatunków ptaków.

Reklama

 

Sokoły polubiły bełchatowską elektrownię i wygląda na to, że czują się na jej terenie bardzo dobrze. Na terenie zakładu odnotowano właśnie czwarty lęg sokoła wędrownego. Tym razem na świat przyszły aż cztery pisklęta.

Ten wyjątkowy gatunek ptaków zadomowił się w bełchatowskiej elektrowni już w 2019 roku, na wysokości 75 metrów na jednej z galerii nawęglania. W kolejnych latach sokoły wędrowne gniazdowały na kolejnych galeriach nawęglania Elektrowni Bełchatów – w tym roku również pojawiły się w tym miejscu, pomimo, że od dwóch lat na dachu jednego z bloków energetycznych czeka na nie wyjątkowy, jeszcze niezamieszkały sokoli domek z pięknym widokiem na okolicę.

- Sokoły wędrowne to wyjątkowy i niezwykle wrażliwy gatunek. Jesteśmy dumni, że już czwarty rok z rzędu wybierają Elektrownię Bełchatów na miejsce powiększania swojej rodziny. Fakt, że osiedliły się właśnie tutaj, w bełchatowskiej elektrowni, jest potwierdzeniem dbałość spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna o środowisko naturalne. Codzienne zadania realizujemy z zachowaniem najwyższych standardów środowiskowych i być może właśnie aspekty środowiskowe zachęcają te wyjątkowe ptaki do wybierania naszych obiektów na miejsce do życia – podkreśla Andrzej Legeżyński, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Młode drapieżniki zostały już zaobrączkowane przez Ornitologów ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”. Rozpoznali wśród potomstwa 3 samiczki i jednego samca. Zwierzęta zostały też przebadane. Cała czwórka jest zdrowa i niebawem opuści rodzinne gniazdo.

Sokoły wędrowne o wielu lat chętnie wybierają jako miejsca lęgowe tereny elektrowni i elektrociepłowni PGE. Gniazda tych ptaków można znaleźć m.in. na kominach Elektrowni Dolna Odra oraz w elektrociepłowniach PGE Energia Ciepła. Co ciekawe, dzięki zamontowanym kamerom można obserwować pary sokołów wędrownych na kominie elektrociepłowni w Gdyni, elektrociepłowni w Lublinie Wrotków i elektrociepłowni w Toruniu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE