Reklama

Reklama

PGE buduje wspólnie z Kleszczowem. Ogromna inwestycja powstanie na 50 hektarach

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Gmina Kleszczów

PGE buduje wspólnie z Kleszczowem. Ogromna inwestycja powstanie na 50 hektarach - Zdjęcie główne

foto Gmina Kleszczów

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

PGE w regionie PGE Energia Odnawialna wybuduje z gminą Kleszczów jedną z największych farm fotowoltaicznych w Polsce. Inwestycję o mocy 50 MW zrealizuje spółka celowa PGE Soleo1, w której po połowie udziałów mają koncern i samorząd.

Reklama

Ogromna farma fotowoltaiczna powstanie na gruntach należących do gminy Kleszczów. Inwestycja zajmie aż 50 hektarów i ma być gotowa do końca 2022 roku. Według wstępnych szacunków, średnioroczna produkcja farmy osiągnie poziom 53 GWh, co pozwoli zaspokoić potrzeby energetyczne około 25 tysięcy gospodarstw domowych.

Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE, podkreśla, że umowa z najbogatszą gminą w Polsce jest częścią realizowanego przez Grupę PGE Programu Sprawiedliwej Transformacji Regionu Bełchatów. Zakłada on uruchomienie szeregu inwestycji w nisko i zeroemisyjne źródła energii, które stopniowo zastąpią Elektrownię Bełchatów.

- Oprócz uruchomienia farmy fotowoltaicznej, Grupa PGE zrealizuje w regionie także inwestycje wiatrowe oraz zbuduje magazyny energii. We wrześniu natomiast otwarte zostanie Centrum Rozwoju Kompetencji, którego jednym z głównych celów będzie przekazywanie wiedzy i umiejętności o odnawialnych źródłach energii – mówi Wojciech Dąbrowski.

Władze gminy Kleszczów przyznają z kolei, że inwestycja w fotowoltaikę to kontynuacja działań samorządu na rzecz środowiska naturalnego. Od kilku lat gmina dofinansowuje bowiem mieszkańcom m.in. zakup i montaż instalacji OZE.

- Uruchomienie elektrowni słonecznej pozwoli zasilić budżet gminy wpływami z podatków od nieruchomości, opłat z tytułu dzierżawy oraz zysków wypracowanych przez spółkę PGE Soleo 1. Jest to szczególnie ważne w perspektywie nieuchronnego wygaszania wydobycia węgla z odkrywki położonej na terenie naszej gminy oraz w związku z ogłoszonymi już planami wyłączania z eksploatacji kolejnych bloków Elektrowni Bełchatów – mówi Sławomir Chojnowski, wójt gminy Kleszczów.

Inwestycja ta to kolejne działanie wpisujące się w założenia Strategii Grupy PGE, według której do końca 2030 r. PGE zbuduje instalacje PV o łącznej mocy 3 GW i umocni pozycję lidera rynku OZE w Polsce. Dotychczas zabezpieczono na ten cel blisko 2,5 tys. ha gruntów, na których mogą powstać elektrownie fotowoltaiczne o mocy ok. 2 GW.

- Budowa farmy słonecznej o mocy 50 MW to obecnie jedna z największych inwestycji fotowoltaicznych PGE. Ale nie jedyna. Kilka dni temu dziewiętnaście naszych projektów fotowoltaicznych wygrało aukcję na sprzedaż energii elektrycznej w instalacjach odnawialnych źródeł energii do 1 MW. W kolejnych miesiącach planujemy też uruchomić postępowania zakupowe dotyczące budowy kolejnych elektrowni, zarówno małych, jak i większych, o mocach kilkudziesięciu megawatów. Będą to inwestycje realizowane na gruntach własnych Grupy PGE, dzierżawionych od samorządów, instytucji kościelnych, a także na terenach należących do spółek skarbu państwa - mówi Marcin Karlikowski, prezes zarządu PGE Energia Odnawialna.

To niejedyne inwestycje w OZE, jakie planuje PGE w regionie bełchatowskim. Według wstępnych założeń na pokopalnianych terenach o łącznej powierzchni ponad 500 ha zostaną zbudowane instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy do 600 megawatów. Grupa PGE planuje w tej lokalizacji również budowę wiatraków o mocy ok. 100 megawatów.

Wiadomo już, że budowa jednej z farm fotowoltaicznych zostanie zlokalizowana w pobliżu składowiska odpadów paleniskowych Elektrowni Bełchatów. Prace przy budowie instalacji mają ruszyć w 2023 roku. Będzie miała ona 60 MW mocy. Prąd wyprodukowany przez panele fotowoltaiczne zasili 100 tys. gospodarstw domowych. Szacowany koszt budowy tej instalacji to ok. 150 mln zł.

Grupa PGE ma w planach budowę paneli fotowoltaicznych także w kolejnych lokalizacjach w pobliżu bełchatowskiej kopalni i elektrowni. Druga farma słoneczna powstanie m.in. na terenie zwałowiska zewnętrznego Pola Szczerców nazywanego potocznie „Bliźniaczą Górą Kamieńsk". Pod kolejne inwestycje fotowoltaiczne rozważane są również zwałowisko wewnętrzne Pola Bełchatów oraz teren składowania surowców towarzyszących.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE