reklama
reklama

PGE inwestuje w Bełchatowie. Nowe miejsca pracy i laboratoria na os. Dolnośląskim

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PGE w regionie PGE Polska Grupa Energetyczna rozpoczęła budowę Centrum Badań i Rozwoju Gospodarki Obiegu Zamkniętego w Bełchatowie. W budynku na osiedlu Dolnośląskim powstaną laboratoria. W pierwszym okresie wygenerują około 50 nowych miejsc pracy, a w perspektywie kilku lat nawet kilkaset.
reklama

PGE ogłosiła rozpoczęcie budowy Centrum Badań i Rozwoju Gospodarki Obiegu Zamkniętego w Bełchatowie. Co kryje się pod tą nazwą? W budynku po dawnym "Czardaszu" na osiedlu Dolnośląskim będą opracowywać i wdrażać rozwiązania, które będą miały na celu optymalne wykorzystanie odpadów poprzemysłowych z energetyki oraz odzysk cennych surowców z wyeksploatowanych instalacji OZE.

Jak zapewnia PGE, w Bełchatowie utworzony zostanie centralny ośrodek kompetencji badawczo-rozwojowych w obszarze zagospodarowania odpadów z przemysłu energetycznego z własnym laboratorium badawczo-technicznym. To właśnie tutaj mają odbywać się prace nad technologiami i rozwiązaniami dotyczącymi przetwarzania odpadów, odzysku surowców oraz wytwarzania pełnowartościowych produktów z pozyskiwanych zasobów.

PGE zapewnia, że to inwestycja w przyszłość, która wychodzi naprzeciw wyzwaniom, z jakimi trzeba będzie się zmierzyć nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Według szacunków do 2050 roku w skali światowej może powstać ok. 78 mln ton odpadów związanych z OZE. Dlatego koncern wraz z rozwojem odnawialnych źródeł energii, realizuje inwestycje, dzięki którym będzie można zagospodarować odpady po instalacjach OZE.

- To jest kolejna inicjatywa PGE mająca na celu zapewnienie miejsc pracy dla mieszkańców tego regionu i jego rozwoju. Będziemy tutaj prowadzili działania innowacyjne z uczelniami wyższymi, które będą miały na celu opracowanie nowych rozwiązań, służących odzyskiwaniu ze źródeł OZE produktów, które ponownie będzie można wykorzystać w gospodarce – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Jak podkreślił, koncern w swojej strategii zadeklarował zeroemisyjność do 2050 roku. Wdrożenie zasad Gospodarki Obiegu Zamkniętego ma w tym znacząco pomóc. Centrum Rozwoju i Badań GZO stworzy nowe miejsce pracy. Początkowo będzie to ok. 50 etatów. PGE mówi jednak w przyszłości o kolejnych kilkuset.

- To jest kolejny krok, aby lokalizować tutaj działalności, które stworzą miejsca pracy, ale też dadzą impuls temu regionowi. W przyszłości widzimy duży potencjał do rozwoju w tym segmencie. To będzie jeden z głównych filarów naszej działalności po wydzieleniu aktywów węglowych do NABE – mówi Wojciech Dąbrowski.
Spółką odpowiedzialną w Grupie PGE za segment Gospodarki Obiegu Zamkniętego jest PGE Ekoserwis.

- Tworzymy w Bełchatowie nowoczesne centrum, na które będzie składało się wyspecjalizowane laboratorium, a także cały ośrodek kompetencyjny wyspecjalizowanej kadry do badań i rozwoju. To miejsce będzie miało za zadanie oddziaływać na obszar gospodarczy całej Polski w zakresie rozwiązań dedykowanych dla energetyki i górnictwa – mówi Lech Sekyra, prezes zarządu PGE Ekoserwis.
Jak dodaje, kluczowe wyzwania z jakimi centrum będzie się mierzyć w niedalekiej przyszłość, to przede wszystkim radzenie sobie z wyeksploatowanymi panelami fotowoltaicznymi i elementami turbin wiatrowych.

- Naszym celem jest przygotować się, aby być w stanie odzyskiwać te surowce i minimalizować wpływ tych instalacji na środowisko – mówi Lech Sekyra.
Centrum w Bełchatowie ma być również łącznikiem dla świata nauki i biznesu. W planach jest bowiem szeroka współpraca z polskim środowiskiem naukowym. PGE podkreśla, że centrum ma być szansą dla regionu, ale też kołem zamachowym dla nowych inwestycji dedykowanych pod kątem transformacji energetyki węglowej i górnictwa w regionie bełchatowskim.

- Już teraz analizujemy inwestycje na poziomie ponad miliarda złotych, które to Centrum ma spiąć od strony technologicznej i rozwojowej – mówi Lech Sekyra.
Centrum zostanie otwarte w Bełchatowie już w 2022 roku. Zmniejszenie oddziaływania Grupy PGE na środowisko poprzez efektywne wykorzystanie zasobów, zwiększenie wykorzystania zagospodarowania odpadów oraz ograniczanie emisji gazów cieplarnianych, są jednym z priorytetów koncernu.

- Poza inwestycjami w odnawialne źródła energii, zamykanie obiegu surowców i zwiększanie stopnia ich wykorzystania są istotnym procesem w Grupie PGE, zapisanym w strategii Grupy do 2030 roku z perspektywą do 2050 roku – informuje PGE Polska Grupa Energetyczna.
 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama