reklama
reklama

Inwestycja PGE w Bełchatowie nagrodzona. Centrum pomoże w transformacji regionu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Inwestycja PGE w Bełchatowie nagrodzona. Centrum pomoże w transformacji regionu - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PGE w regionieSpółka PGE Ekoserwis z nagrodą Orły WPROST 2023 r. w woj. łódzkim za budowę Centrum GOZ w Bełchatowie i działania na rzecz transformacji regionu łódzkiego i gospodarki obiegu zamkniętego.
reklama

Nowoczesne Centrum Gospodarki Obiegu Zamkniętego w Bełchatowie zostało otwarte pod koniec 2022 roku. Jego głównym zadaniem jest opracowywanie i wdrażanie rozwiązań mających na celu optymalne wykorzystanie odpadów poprzemysłowych z energetyki oraz odzysk cennych surowców z wyeksploatowanych instalacji OZE.

Grupa PGE nie ukrywa, że uruchomienie centrum o takim profilu działalności właśnie w Bełchatowie ma być kolejnym ważnym krokiem w transformacji energetycznej regionu łódzkiego. Zamykanie obiegu surowców i zwiększenie stopnia ich wykorzystania to przecież jeden z głównych punktów w Strategii Grupy do 2030 roku z perspektywą do 2050 roku. Nie jest też tajemnicą, że koncern postawił sobie ambitny cel strategiczny, aby osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku.

reklama

Pomóc w tym ma właśnie Centrum GOZ w Bełchatowie, które wdraża zasady gospodarki cyrkularnej (GOZ) we wszystkich obszarach działalności. Inwestycja ta, to milowy krok w procesie transformacji zmierzającej w kierunku zerozemisyjnej energetyki.

Dzięki powstałemu Centrum GOZ powstaną nowe miejsca pracy i kolejne możliwości rozwoju dla pracowników Grupy PGE i samego regionu.

Głównym zadaniem Centrum będzie wypracowanie technologii przetwarzania odpadów, odzysku surowców i wytwarzania pełnowartościowych produktów z pozyskiwanych zasobów, a także opracowanie specjalistycznych rozwiązań dla Odnawialnych Źródeł Energii (OZE), dedykowanych do instalacji fotowoltaicznych i farm wiatrowych. Inwestycja stanowi ważny ośrodek rozwoju innowacji. Poprzez współpracę z ośrodkami naukowymi Centrum będzie rozwijać rozwiązania przyjazne dla środowiska. W ramach Centrum GOZ funkcjonuje obecnie: Dział Badań i Rozwoju (Sekcja Recyklingu i Odzysku Surowców oraz Sekcja Technologii Produkcji), Dział Laboratoriów i Dział Zakładowej Kontroli Produkcji.

reklama

Gospodarka Obiegu Zamkniętego opiera się na wykorzystaniu surowców w taki sposób, aby  zawracać ich obieg w celu dalszego lub ponownego użycia w formie pełnowartościowych produktów. W Grupie PGE odpowiedzialny za to jest Segment GOZ, którego liderem jest PGE Ekoserwis. Spółka rocznie zagospodarowuje blisko 7 mln ton odpadów i produktów ubocznych z energetyki. Efektem tego jest ponad 200 produktów i ich odmian powstających na bazie UPS.

Wdrożona w Grupie PGE zasada cyrkularności surowców pozwala na ekonomiczne i ekologiczne zastosowanie popiołów, żużli czy gipsu jako pełnowartościowych produktów wykorzystywanych zamiast surowców naturalnych. Dzięki temu odpady nie są składowane, jak również ograniczane jest wydobycie surowców naturalnych, co obniża  koszt wielu krajowych inwestycji jak np. budowy dróg, autostrad, nasypów kolejowych czy portów lotniczych.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama