Reklama

Reklama

Centrum Rozwoju Kompetencji PGE rozpoczęło szkolenia. Jakie wrażenia po pierwszych zajęciach?

Opublikowano: czw, 23 wrz 2021 10:36
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

PGE w regionie Ponad 300 osób zapisało się do Centrum Rozwoju Kompetencji PGE, które powstało w Rogowcu. Koncern chce przygotować pracowników do transformacji energetycznej i zdobycia umiejętności w nowych zawodach. Odbyły się już pierwsze zajęcia.

Reklama

Kiedy w marcu tego roku ogłoszono w Rogowcu budowę Centrum Rozwoju Kompetencji, inicjatorzy tego przedsięwzięcia czyli PGE Polska Grupa Energetyczna oraz władze województwa, od początku podkreślali, że to pierwszy krok do planowanej transformacji energetycznej regionu bełchatowskiego. Koncern do zmian w energetyce chce przygotować też pracowników – górników i energetyków z Bełchatowa, aby mogli się przebranżowić i zdobyć nowe kompetencje związane z odnawialnymi źródłami energii.

W nowoczesnym obiekcie, który powstał w Rogowcu, niedaleko bełchatowskiej elektrowni, już rozpoczęły się pierwsze zajęcia. Do CRK zgłosiło się łącznie ponad 300 osób. Będą uzupełniali posiadane kwalifikacje, zdobywali nowe i kształcili się w takich zawodach przyszłości jak m.in. technik automatyk, programista, informatyk czy technik odnawialnych źródeł energii.

- Jestem zadowolony z zainteresowania pracowników naszą ofertą szkoleniową. Szkolenie w formie kwalifikacyjnych kursów zawodowych będzie trwało około półtora roku, natomiast krótkie formy kursowe, jakie też będziemy prowadzić, to kursy w większości zamykające się w 40 godzinach szkolenia – mówi Tomasz Piotrowski, dyrektor Centrum Rozwoju Kompetencji.

Jak zaznacza, CRK jest odpowiedzialne za proces kształcenia i przygotowanie oferty szkoleń oraz kursów w zawodach, w których występuje niedobór wykwalifikowanych fachowców.

W sierpniu zorganizowano Dzień Otwarty CRK, w którym udział wzięło kilkuset pracowników kopalni, elektrowni oraz spółek zależnych. Mogli oni zapoznać się z ofertą szkoleniową centrum, brali udział w spotkaniach informacyjnych, a także zgłaszali swoje kandydatury na instruktorów i trenerów. Co istotne, centrum nawiąże też współpracę z uczelniami wyższymi.

- Prowadzimy rozmowy z Politechniką Łódzką i instytucjami, które w branży energetycznej i nowoczesnych technologii wiodą prym w Polsce. Po wstępnych rozmowach mogę powiedzieć, że w branży OZE udało nam się pozyskać osoby, których nazwiska są rozpoznawalne i postrzegane jako znaczące w tej branży – mówi Tomasz Piotrowski.

Z pierwszych zajęć w nowoczesnym Centrum Rozwoju Kompetencji zadowoleni są również słuchacze, którzy chętnie dzielili się wrażeniami.

- Wrażenia są bardzo pozytywne z tego względu, że cała infrastruktura tego obiektu jest przygotowana niezwykle profesjonalnie. To nie tylko moja opinia, ale też znajomych, którzy również uczęszczają na inne zajęcia. Sale wyposażone są multimedialnie, wszyscy są zachwyceni obiektem – mówi pan Arkadiusz, słuchacz CRK.

Osoby, które uczestniczyły w wykładach podkreślały, że nowe umiejętności i kompetencje pozwolą im myśleć o przyszłości z większym optymizmem.

- Kierunek, który wybrałem związany jest z energią odnawialną. Myślę, że na rynku pracy jest zapotrzebowanie na tego typu pracowników i gdzieś na terenie Bełchatowa czy powiatu, po tych kursach i szkoleniach, znajdziemy pracę. Centrum szkoleń jest potrzebne przy obecnej sytuacji, gdy w Polsce musimy przeprowadzić transformację energetyczną. Tak inwestycja jest jak najbardziej na czasie – podkreślał kolejny z pracowników obecnych na kursach.

Wraz z rozpoczętym rokiem szkolnym, CRK ma 180 słuchaczy na kwalifikacyjnych kursach zawodowych w kierunkach: technik automatyk, technik programista, technik informatyk, technik spawalnictwa i technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

Będą również prowadzone szkolenia w krótkich formach kursowych – do 40 godzin, na które zgłosiło się ponad 140 chętnych. Takie zajęcia mają rozpocząć się już w październiku.

- Głównym celem CRK jest kształcenie i rozwój kwalifikacji i kompetencji pracowników branży energetycznej poprzez udział w kursach zawodowych, szkoleniach oraz warsztatach – podsumowuje dyrektor Piotrowski.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE