reklama

Bełchatowscy górnicy grają od 50 lat

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Bełchatowscy górnicy grają od 50 lat - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
7
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
PGE w regionieOrkiestra Zakładowa Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów obchodzi w tym roku 50-lecie. Z tej okazji 4 października w hali widowiskowo-sportowej w Bełchatowie odbył się jubileuszowy koncert, który zgromadził pracowników spółki PGE GiEK, miłośników muzyki oraz mieszkańców regionu.

- Pół wieku działalności muzyków to dowód pięknej tradycji, kultywowanej przez Brać Górniczą od dziesięcioleci. To swoiste dobro kulturowe naszego regionu i nieodłączny element naszej tożsamości. Orkiestra, dziś pod batutą nieocenionego Damiana Kraty, co rok uświetnia swoimi występami około 150 wydarzeń i uroczystości, co jest dowodem na ogromne zaangażowanie 25 muzyków tworzących profesjonalny zespół – powiedział  podczas uroczystości Waldemar Lutkowski, wiceprezes PGE GiEK ds. wydobycia.

Z kart historii minionego półwiecza…

Wszystko zaczęło się 1 lipca 1974 roku – tego dnia 32-osobowa orkiestra pod kierownictwem znanego działacza kulturalno-oświatowego - Mikołaja Krogulskiego, rozpoczęła swoją działalność. 

Grupa muzyków powstała na bazie członków orkiestry Czynu Majowego, tj. Dziewiarskiej Spółdzielni Pracy, której kapelmistrzem był Stanisław Miętkiewicz, późniejszy drugi kapelmistrz Orkiestry Zakładowej KWB Bełchatów. Pierwszym prezesem i tamburmajorem był Stefan Krukiewicz.

Początkowo próby Orkiestry odbywały się w budynku przy skrzyżowaniu dawnej ul. Armii Czerwonej i 19 Stycznia. Budynek ciasny, ale własny – jak lubili określać go muzycy.

Już 20 lipca 1974 roku miał miejsce pierwszy występ Orkiestry Zakładowej z okazji otwarcia Ośrodka Sportu i Rekreacji Wawrzkowizna. Występem tym muzycy pokazali swoje zaangażowanie w życie społeczne mieszkańców Bełchatowa. 29 września wzięli udział w kolejnym ważnym wydarzeniu, dla rozwijającego się wówczas miasta, otwarciu Zasadniczej Szkoły Górniczej w Bełchatowie.

W tym samym roku 3 grudnia po raz pierwszy orkiestra zagrała na capstrzyku, bo tak kiedyś nazywano pochody z okazji święta górniczego – Barbórki, a 4 grudnia o godz. 6:00 na ulicach miasta zabrzmiała pierwsza pobudka górnicza. Orkiestra do dziś kontynuuje tę tradycję, która jest nieodłącznym elementem uroczystości związanych z Dniem Górnika.

Górnicza orkiestra była w latach 70. nie tylko urozmaiceniem uroczystości barbórkowych, ale również ambasadorem i propagatorem nowych zawodów, które w tych stronach nie miały jeszcze swoich tradycji. Początkowo Orkiestrę Zakładową tworzyli pracownicy Kopalni oraz mieszkańcy Bełchatowa. Próby, na które pracownicy byli oddelegowywani, odbywały się dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i piątki, a raz w tygodniu odbywała się próba popołudniowa w całości ze wszystkimi orkiestrantami z miasta. W 1979 roku orkiestra liczyła aż 102 muzyków, łącznie z doboszami, fanfarzystami i uczniami. Instruktorami byli wówczas oprócz Mikołaja Krogulskiego, Zdzisław Bukowiecki i Jan Pietracho. Prowadzili oni naukę gry na instrumentach. Dopiero od 1992 r. członkami orkiestry zawodowej mogli zostać tylko pracownicy Kopalni. 

W trakcie pięciu dekad zmieniało się też kierownictwo orkiestry. Rolę kapelmistrza pełnili: Waldemar Miegoń (od 1986 r.) oraz Małgorzata Wąsikowska (od 2003 r.). Od 2020 roku 25 członków górniczej orkiestry gra pod batutą Damiana Kraty, a funkcję tamburmajora, czyli dyrygenta w marszu, od 1983 roku pełni Zbigniew Kaczmarek.

Od początku z sukcesami…

Przez pięć dekad Orkiestra Zakładowa Kopalni Bełchatów brała udział w wielu przeglądach orkiestr dętych, festiwalach, wydarzeniach sportowych oraz kulturalnych w kraju i za granicą.

20 marca 1977 roku zajęła II miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych Województwa Piotrkowskiego, a rok później zdobyła dwa razy I miejsce na przeglądzie orkiestr dętych w Łodzi i Radomsku. Również pod batutą Waldemara Migonia zespół odnosił liczne sukcesy. Zdobył m.in. I miejsce za musztrę i koncert na Ogólnopolskim Przeglądzie Orkiestr Górniczych w Bochni oraz I miejsce i Puchar Ministra Górnictwa i Energetyki na Ogólnopolskim Przeglądzie Musztry Paradnej Górniczych Orkiestr Dętych w Sierszy. Muzycy zajęli ponadto I miejsce na festiwalu Orkiestr Zakładowych  Świeciu n/Wisłą oraz Puchar Prezydenta Miasta Bełchatowa na Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych w Bełchatowie, a także  II miejsce w Przeglądzie Zakładowych Orkiestr Dętych Ogólnokrajowego Gwarectwa Węgla Brunatnego w Turku. 

W 1989 roku, w 15. rocznicę powstania, orkiestra została uhonorowana odznaką „Zasłużony dla KWB Bełchatów" za całokształt działalności. 

Orkiestra Zakładowa ma na swoim koncie również wyjazdy zagraniczne. W 1990 roku zagrała koncerty w Mołdawii, a rok później pojechała koncertować do Francji. 

Zespół dwukrotnie był zaproszony na Jasną Górę do udziału w uroczystościach związanych z pielgrzymkami Ojca Świętego Jana Pawła II do Ojczyzny w latach 1997 i 1999. W 2014 r. orkiestra na zaproszenie Prezydenta RP – Bronisława Komorowskiego brała też udział w obchodach Barbórki w Pałacu Prezydenckim. Na swoim koncie posiada również nagraną płytę CD, która zawiera 18 utworów wykonywanych przez zespół orkiestry zakładowej i big band-u.

Integralna część Bełchatowa

Od początku swojej działalności artystycznej Orkiestra Zakładowa KWB Bełchatów wpisała się w pejzaż kulturalny miasta i stała się jego integralną częścią. Jest propagatorem tradycji górniczych i ambasadorem górniczego stanu. Wśród bełchatowskich górników utarło się nawet powiedzenie: „Kopalnia bez orkiestry to nie jest kopalnia".

Każdego roku muzycy uczestniczą w świętach narodowych i imprezach branżowych. Obecnie najważniejszymi dla kopalni wydarzeniami, w których bierze udział Orkiestra, są niewątpliwie Barbórka i związane 
z nią uroczystości (karczma piwna, comber babski, spotkanie z Jubilatami, akademia barbórkowa) oraz Międzynarodowy Kongres Górnictwa Węgla Brunatnego. Orkiestra uświetnia też swoim udziałem miejskie wydarzenia, takie jak: Orszak Trzech Króli, Dni Papieskie, Święto Niepodległości czy rocznice wprowadzenia stanu wojennego.

Uroczysty jubileusz okazją do podziękowań

Pięćdziesięciolecie orkiestry było okazją do podziękowania wszystkim muzykom za ich niezłomny wkład w rozwój tego unikatowego zespołu. 4 października na scenie hali widowiskowo-sportowej członkowie Orkiestry Zakładowej KWB Bełchatów otrzymali pamiątkowe statuetki.

Po uhonorowaniu jubilatów, orkiestra zagrała wyjątkowy koncert. W repertuarze znalazły się m.in. takie utwory jak „Combo Concertino", „Co mi Panie dasz" czy „La La Land". Razem z orkiestrą wystąpili również zaproszeni goście, w tym Weronika Pochopień, przedstawiciele zespołu Rajka oraz utalentowane dzieci z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Bełchatowie, które swoimi występami wprowadziły dodatkową radość i energię na scenę.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE