Reklama

Reklama

Gmina Bełchatów podliczyła miliony z podatków od PGE. Podzielili się z sąsiadami, kto dostał najwięcej?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PGE GiEK

Gmina Bełchatów podliczyła miliony z podatków od PGE. Podzielili się z sąsiadami, kto dostał najwięcej?  - Zdjęcie główne

Na przejętych od Kleszczowa terenach znajduje się bełchatowska elektrownia, dlatego zdecydowana większość płaconych podatków pochodzi od Polskiej Grupy Energetycznej | foto PGE GiEK

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Blisko 69 mln zł z podatków od nieruchomości otrzyma w tym roku gmina Bełchatów z przyłączonych terenów po zmianie granic. W zdecydowanej większości podatki zapłaci PGE. Z bogatego Kleszczowa do gminy Bełchatów przyłączona została bowiem elektrownia Bełchatów. Samorząd właśnie ustalił, jak zamierza podzielić się milionami ze swoimi sąsiadami.

Reklama

Kwota jaka wpłynie do gminy Bełchatów z tytułu podatków od nieruchomości jest bliska tej, o której mówiono wcześniej. Wówczas szacowano, że wyniesie ona pomiędzy 60 a 70 mln zł. Ostatecznie będzie to blisko 69 mln zł. Przypomnijmy, że tak ogromny zastrzyk gotówki, to efekt zmiany granic, na którą zgodził się rząd. Od gminy Kleszczów został odłączony obręb Wola Grzymalina. To teren o powierzchni ponad 2 tys. hektarów, na którym położona jest stara cześć bełchatowskiej elektrowni.  Warto zaznaczyć, że podatki od nieruchomości nie są jedynymi, jakie wpłyną do gminnej kasy po zmianie granic. Samorząd może liczyć też na podatki od osób prawnych i transportu, które budżet zasilą jednak znacznie mniejszą, bo kilkumilionową kwotą.

Samorząd, zgodnie z wczesniejszymi deklaracjami, ogromnym zastrzykiem gotówki zamierza się podzielić. Podczas ostatniej sesji rady gminy Bełchatów ustalono zasady, na jakich samorząd będzie udzielał finansowego wsparcia sąsiadom z terenu powiatu bełchatowskiego. To realizacja wcześniejszej obietnicy powstania tzw. Funduszu Wsparcia Lokalnego, którego utworzenie zapowiedział wójt Konrad Koc, gdy zapadła decyzja o zmianie granic.

Algorytm podziału środków opiera się na czterech podstawowych wskaźnikach, obliczonych dla każdej gminy oddzielnie: dochodzie na jednego mieszkańca, kwocie, jaką dany samorząd dopłaca do utrzymania dziecka w szkole, wskaźniku „zwodociągowania” gminy oraz długości dróg na terenie gminy.

Ile otrzyma Bełchatów, a ile pozostałe gminy?

Według wyliczeń urzędników, szacowana kwota pomocy dla poszczególnych samorządów będzie wynosiła: Miasto Bełchatów – ok. 3,5 mln zł, Gmina Drużbice – ok. 2,2 mln zł, Gmina Kluki – ok. 2 mln zł, Gmina Rusiec – ok. 2,1 mln zł, Gmina Szczerców – ok. 290 tys. zł, Gmina Zelów – 4,8 mln zł.

Co ciekawe, zaznaczono, że nawet połowę tych środków samorządy mogą wydać na wydatki bieżące, ale z zastrzeżeniem, że muszą one służyć polepszeniu warunków bytowych mieszkańców i nie mogą być przeznaczone na wydatki, związane z wynagrodzeniami pracowników danego samorządu czy jego jednostek.

- Chcę podkreślić, że w przypadku wszystkich zainteresowanych gmin, będzie to pomoc znacznie przewyższająca kwoty, które otrzymywały w ramach pomocy ze strony Gminy Kleszczów. Dla przykładu Miasto Bełchatów otrzyma pięć razy więcej – mówi Konrad Koc, wójt gminy Bełchatów.

Oddzielny fundusz na drogi 

Przyjęta przez radnych uchwała zakłada również pozostawienie 2,4 mln zł w tzw. puli rezerwowej. Zostanie ona rozdysponowana (na wniosek wójta w drodze uchwał Rady Gminy Bełchatów) po złożeniu wniosków przez samorządy, które będą potrzebowały dodatkowego wsparcia.

Gmina zaznacza również, że w odrębnej uchwale ustalone zostaną zasady pomocy finansowej dla powiatu bełchatowskiego i na Fundusz Drogowy zostanie przeznaczona odrębna pula finansowa.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy