Reklama

Reklama

Weszły nowe przepisy, pojawiły się kolejki. Jak wygląda sytuacja w urzędzie miasta?

Opublikowano: czw, 17 mar 2022 11:13
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Nowa specustawa wprowadziła wiele zmian w funkcjonowaniu urzędów. 16 marca był pierwszym dniem funkcjonowania nowych przepisów. Jak bełchatowski magistrat poradził sobie z nowymi obowiązkami?

Reklama

Od środy (16 marca) uchodźcy z Ukrainy mogą składać wnioski o wydanie numeru PESEL. Mieszkańcy informują, że w związku z tym w Urzędzie Miasta tworzyły się kolejki, w których stało po kilkanaście czasami kilkadziesiąt osób. Większe grupy ustawiały się na korytarzach co jakiś czas.

- Byłem w urzędzie w środę, przede mną stało kilkanaście osób z Ukrainy. Myślałem, że będę długo czekać na załatwienie swojej sprawy. Kolejka jednak szybko się zmniejszyła – mówi bełchatowianin.

Jak informuje urząd, były to tylko chwilowe sytuacje, w których zanotowano zwiększony ruch. Przyjmowanie wniosków przebiega sprawnie. Pracownicy Zespół ds. Ewidencji Danych Osobowych mieli w tym dniu więcej pracy niż zazwyczaj, nie wpłynęło to jednak na funkcjonowanie urzędu.

- W urzędzie na ulicy Czyżewskiego zjawiło się więcej osób niż na co dzień. Przyjęte zostały 22 wnioski, do których wydano numery PESEL. System zadziałał sprawnie, nie było żadnych problemów – mówi Kryspina Rogowska, rzecznik urzędu miasta.

Duża grupa uchodźców przyszła bez zrobionych zdjęć, co było powodem wydania tak małej liczby numerów PESEL. Zostali oni poinformowani, u których fotografów na terenie miasta mogą wykonać bezpłatne fotografie. Po ich odebraniu te osoby wrócą do urzędu, by złożyć wniosek.

Pracownicy magistratu spodziewa się większej ilości interesantów w przyszłym tygodniu. Jest jednak sposób na rozładowanie ruchu w urzędzie miasta. Wnioski o PESEL uchodźcy mogą składać w każdym urzędzie zajmującym się wydawaniem dowodów osobistych m.in. w urzędach gmin.

- W tym przypadku nie obowiązuje rejonizacja. Te osoby nie mają miejsca zameldowania na terenie Bełchatowa, swoje wnioski mogą składać tak naprawdę w każdym urzędzie – mówi Kryspina Rogowska.

Warto by osoby zamieszkujące obecnie na Wawrzkowiznie i Słoku o PESEL ubiegały się w urzędzie gminy Bełchatów, do której terenu należą oba ośrodki. Pomoże to rozładować ruch w urzędzie i skróci czas oczekiwania na załatwienie sprawy.

Problemów nie sprawiała komunikacja. Dużo osób przychodzi w towarzystwie swoich gospodarzy lub osób, które znają język i służą pomocą w tłumaczeniu. Urząd również znalazł rozwiązanie problemu bariery komunikacyjnej. Na miejscu na uchodźców czeka osoba, która zajmuje się tłumaczeniem.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE