Pacjentów z Bełchatowa będą wozić karetki ze szpitala w... Piotrkowie Trybunalskim

Opublikowano:
Autor:

Pacjentów z Bełchatowa będą wozić karetki ze szpitala w...  Piotrkowie Trybunalskim - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia 1 kwietnia wchodzą w życie znowelizowane przepisy ustawy o państwowym ratownictwie medycznym. Główne założenie: świadczenia usług ratownictwa medycznego będą mogły realizować tylko i wyłącznie podmioty publiczne. W przypadku Bełchatowa oznacza to, że chorych będą obsługiwać karetki należące do Szpitala Wojewódzkiego im. M. Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim. Dwa zespoły karetek: podstawowy i specjalistyczny będą stacjonować w naszym mieście (na ten moment, jak wynika z naszych informacji, pod szpitalem na Czaplineckiej), a także w Szczercowie i Kleszczowie (po jednej karetce podstawowej).

Od 2012 roku opiekę nad pacjentami w naszym powiecie w zakresie ratownictwa medycznego sprawowała prywatna spółka, podobnie rzecz się miała w nieodległych miastach takich jak Radomsko, Pabianice czy Łask.

- Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym o kontrakt z NFZ mogły ubiegać się tylko samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, podmioty z 51%-owym udziałem Skarbu Państwa lub jednostek samorządowych – informuje Anna Leder, rzecznik prasowy łódzkiego NFZ.

Tym samym dotychczasowe umowy zawarte przez prywatne firmy z NFZ, przestaną obowiązywać. Zdaniem pomysłodawców nowelizacji, upublicznienie systemu wprowadza się z uwagi na zapewnienie pomocy medycznej w obliczu zagrożeń, w tym także takich jak np. ataki terrorystyczne. A jak sprawa ma się w praktyce?

Bełchatów, obsługiwany jest przez łódzki NFZ, ten 22 marca rozstrzygnął konkurs na świadczenia ratownictwa medycznego w naszym województwie. Zgodnie z wynikami postępowania z początkiem kwietnia w Łódzkiem obowiązywać będzie jeden rejon operacyjny, który będzie obsługiwany przez jedną scentralizowaną dyspozytornię medyczną, a ta będzie „miała pod sobą” 105 zespołów ratownictwa medycznego. Przetarg wygrała Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego, która wspólnie z jedenastoma placówkami medycznymi z całego województwa utworzyła konsorcjum. Nie ma w nim Bełchatowa, są za to: Samodzielny Szpital Wojewódzki w Piotrkowie Trybunalskim, Szpital Wojewódzki w Sieradzu, Tomaszowskie Centrum Zdrowia, Szpital Powiatowy w Radomsku, Zduńskowolski Szpital Powiatowy, Szpital Powiatowy w Opocznie, Powiatowe Centrum Medyczne NZOZ Szpital Powiatowy w Wieruszowie, Poddębickie Centrum Zdrowia, Pabianickie Centrum Medyczne, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Wieluniu, Zespół Opieki Zdrowotnej w Łowiczu.

W tej sytuacji, za cztery dni, od 1 kwietnia będzie obowiązywał nowy Wojewódzki Plan Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla województwa łódzkiego przygotowany przez służby Wojewody Łódzkiego.

- Zgodnie z planem w województwie łódzkim będzie jeden rejon operacyjny obsługiwany przez 105 zespołów ratownictwa medycznego, czyli o 5 więcej niż do tej pory. Nowe zespoły będą stacjonowały w: Grabicy, Żarnowie, Działoszynie oraz dwa czasowe zespoły w Łodzi Śródmieściu i Łodzi Bałuty – dodają Anna Leder z NFZ oddział Łódź.

Łącznie w całym województwie łódzkim pacjenci będą pod opieką: 77 Zespołów Ratownictwa Medycznego typu „P” - czyli dwóch ratowników medycznych w zespole, 23 Zespołów typu „S” (dwóch ratowników medycznych i lekarz). Dodatkowo obsługę uzupełniają: dwa czasowe zespołu typu „P” 12-godzinne, dwa czasowe zespoły typu „P” 8-godzinne i jeden czasowy typu „P” 12-godzinny weekendowy (od piątku do niedzieli).

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE