reklama

Odwołanie Greenpeace w sprawie Złoczewa. GDOŚ pochylił się nad sprawą i... decyzję znów przełożył

Opublikowano:
Autor:

Odwołanie Greenpeace w sprawie Złoczewa. GDOŚ pochylił się nad sprawą i... decyzję znów przełożył - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaGeneralny Dyrektor Ochrony Środowiska po raz kolejny przedłużył postępowanie odwoławcze od decyzji określającej środowiskowe uwarunkowania dla planowanej odkrywki w Złoczewie. Kolejny termin rozstrzygnięcia sprawy wyznaczono do końca 31 sierpnia. Instytucja swoją decyzję tłumaczy „skomplikowanym charakterem sprawy”...

To kolejne przełożenie przez GDOŚ rozstrzygnięcia w sprawie Złoczewa. Poprzednio decyzję odroczono do 29 maja, teraz instytucja wyznaczyła nowy termin – 31 sierpnia. Przypomnijmy, że postępowanie dotyczy odwołania od decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi z 2018 roku, określającej środowiskowe uwarunkowania wydobycia węgla brunatnego ze złoża Złoczew. Ponad dwa lata temu odwołanie od decyzji RDOŚ złożyła Fundacja Greenpeace.

- Przyczyną zwłoki jest skomplikowany charakter sprawy – poinformował GDOŚ w zawiadomieniu.

Kolejne przełożenie rozstrzygnięcia w tej sprawie, wydłuża proces koncesyjny dla złoczewskiej odkrywki. Wniosek o wydanie koncesji na wydobycie węgla w kwietniu 2019 roku złożyła spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Warto jednak zauważyć, że samo przyznanie koncesji nie oznacza rozpoczęcia inwestycji, co podkreślają same władze PGE, które zaznaczają, że zamierzają prowadzić "analizy uwzględniające zyski oraz straty, a także kwestię bezpieczeństwa energetycznego". Decydenci z PGE podkreślają, że wiele będzie zależało takżę od otoczenia regulacyjnego w Polsce i Unii Europejskiej.

W ostatnich tygodniach jednak coraz częściej słyszy się, że szanse na uruchomienie kopalni w Złoczewie coraz bardziej maleją. Aktywiści z Greenpeace pochwalili się, że dotarli do dokumentów, z których wynika, że kolejne bloki bełchatowskiej elektrowni będą wygaszane po 2030 roku. Według fundacji to oznacza, że inwestycji w Złoczewie nie będzie. Więcej o tym pisaliśmy w artykule pt. „Twierdzą, że dotarli do ważnych dokumentów PGE. Bloki elektrowni Bełchatów wyłączane po 2030 roku?”. W ostatnim czasie energetyczny koncern coraz głośniej mówi również o planach wygaszenia elektrowni węglowych w ciągu 20-25 lat, o czym można przeczytać tutaj - „Kopalnia i elektrownia wydzielone z PGE? Prezes mówi, kiedy zacznie się wygaszanie energetyki węglowej”.

Ewentualny brak decyzji w sprawie Złoczewa w praktyce może oznaczać, że Elektrownia Bełchatów zakończy swoją działalność już za nieco ponad dekadę. Bełchatowski kompleks energetyczny jest obecnie zaopatrywany w węgiel z dwóch odkrywek. Według wcześniejszych zapowiedzi PGE, odkrywka Szczerców ma działać do 2036 roku. Ostatnio pojawiły się informacje, że zasoby tego złoża wystarczą jedynie do 2032 roku. Z kolei działalność Pola Bełchatów przewidziana jest tylko do końca 2026 roku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE