Odra w Bełchatowie. Jest się czego bać? Jak rozpoznać chorobę?

Opublikowano:
Autor:

Odra w Bełchatowie. Jest się czego bać? Jak rozpoznać chorobę? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia 21 maja do bełchatowskiego szpitala, na oddział zakaźny trafił mężczyzna zarażony odrą. Chory to 37-letni Ukrainiec. Pacjent, zgodnie z wszelkimi procedurami został odizolowany od reszty leczonych na oddziale, przebywa w sali z oddzielnym węzłem sanitarnym i ma wydzielony personel do obsługi. To pierwszy taki przypadek w bełchatowskim szpitalu.

Mężczyzna, który trafił do szpitala, został do placówki skierowany z powiatu piotrkowskiego. 20 maja zgłosił się do przychodni z typowymi dla odry objawami - gorączką i wysypką. 21 maja został przyjęty na oddział zakaźny bełchatowskiej lecznicy. Wszystkie osoby, które zarówno na szpitalnym oddziale jak i wtedy, kiedy 37 latek przebywał poza lecznicą, miały z pacjentem kontakt, zostały przebadane, a części z nich podano szczepionki. W przypadku personelu szpitala Jana Pawła II zdecydowano o zaszczepieniu trzech pielęgniarek.

Czy ten potwierdzony przypadek odry w naszym mieście sprawia, że powinniśmy się bać? Zdecydowanie nie. Odra, to co prawda choroba o wyjątkowo wysokiej zaraźliwości i wyjątkowo szybko się rozprzestrzenia, ale odizolowanie pacjenta i przebadanie osób, z którymi miał styczność jest działaniem wystarczającym, aby uniemożliwić rozprzestrzenianie się wirusa. Należy pamiętać, że ponad 90% osób w Polsce to osoby zaszczepione lub takie, które w przeszłości miały styczność z odrą, tym samym są odporne i utrudniają rozprzestrzenianie się choroby.

Jakie rozpoznać odrę?

Odra to choroba, której rozpoznanie może być trudne nawet dla lekarzy, którzy w obecnych czasach nie mają praktycznie z nią żadnej styczności. Często może być mylona z ospą wietrzną lub tzw. bostonką.

Pierwsze objawy łatwo też można pomylić z grypą - chory skarży się ból głowy, kaszel, ma wysoką gorączkę dochodzącą do 40 stopni. Później dopiero zaczyna występować wysypka w jamie ustnej, która później pokazuje się na całym ciele.

- Okres wysypkowy zaczyna się ok. 14. dnia po zakażeniu, po okresie nieżytowym. Towarzyszy mu wysoka gorączka. Za uszami na twarzy i na szyi pojawia się plamista wysypka, czasami grudkowa, która w drugiej dobie schodzi na tułów, a w trzeciej obejmuje kończyny. Ma tendencję do zlewania się. W okresie zdrowienia gorączka spada, wysypka brunatnieje i ustępuje w takiej kolejności, w jakiej wystąpiła. Przebarwienia po wysypce i delikatne złuszczanie naskórka utrzymują się ok. 2 tygodni - wyjaśnia portal Medycyna Praktyczna.

To co charakterystyczne dla zachorowań na odrę, to światłowstręt spowodowany zapaleniem spojówek.

Jak leczyć odrę?

Odra jest chorobą wirusową, zatem w rzeczywistość nie mamy jak jej leczyć, poza leczeniem objawowym, mającym na celu poprawienie komfortu chorego i złagodzenie dolegliwości. Nie należy podawać antybiotyku.

- Ważne też, aby lek nie zawierał aspiryny, ponieważ w przypadku choroby wirusowej może to doprowadzić do zespołu Reye’a. Oprócz tego konieczne jest dbanie o częste wietrzenie pomieszczenia, w którym przebywa na co dzień chory (powietrze powinno być nawilżane, aby nie doszło do dodatkowego podrażniania błon śluzowych). Dieta chorego na odrę powinna zawierać produkty łatwe do przełknięcia. W trakcie leczenia powinien również przyjmować witaminę A. Należy pamiętać, że odra w pewnych przypadkach prowadzi do powikłań, dlatego ważna jest kontrola lekarska pacjenta - informuje portal medonet.pl

Choroba ustępuje sama, a chory zyskuje odporność na całe życie. Nie należy jednak bagatelizować odry, gdyż podobnie jak chociażby grypa właściwa (nie przeziębienie) potrafi wywołać nierzadko bardzo poważne powikłania. Odra przebiega najłagodniej w przypadku zachorowanie do 15 roku życia. Wyraźnie gorzej przechodzą je osoby dorosłe, groźniejsza jest również dla noworodków. W przypadku wystąpienia objawów choroby należy z całą pewnością zgłosić się do lekarza, a chorego odizolować, aby uniemożliwić jej rozprzestrzenianie się.

Ile jest przypadków odry w Polsce?

Oficjalne dane dostępne w PZH wskazują, że przypadki odry są w Polsce niezwykłą rzadkością. Porównując do zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, które liczymy rocznie w milionach przypadków, odra wydaje się być w naszym kraju problemem marginalnym. Zwiększenie liczb w statystykach z latach 2018-2019 można przypisać napływowi emigrantów zza wschodniej granicy oraz rozpoznawalności i zgłaszalności zachorowań, spowodowanych faktem, iż odra zaczęła funkcjonować w przestrzeni medialnej i więcej wyczulonych na charakterystyczne objawy osób udaje się do lekarza.

Liczba przypadków odry w Polsce w latach 2005-2019, dane z: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny

  • 2005 - 13 przypadków
  • 2006 -120 przypadków
  • 2007- 40 przypadków
  • 2008-100 przypadków
  • 2009 - 115 przypadków
  • 2010 - 13 przypadków
  • 2011 - 38 przypadków
  • 2012 - 70 przypadków
  • 2013 - 84 przypadków
  • 2014 - 110 przypadków
  • 2015 - 48 przypadków
  • 2016 - 133 przypadków
  • 2017 - 63 przypadków
  • 2018 - 334 przypadków
  • 01.01 – 22.01. 2019 - 142 przypadków
Zgonów w powyższym okresie nie zanotowano.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE