Reklama

Reklama

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Bełchatowie

Opublikowano: śr, 8 lis 2017 14:38
Autor:

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Bełchatowie - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia W najbliższą sobotę obchodzić będziemy Narodowe Święto Niepodległości – to dzień, który upamiętnia odzyskanie niepodległości po 123 latach zaborów.

Reklama

W tym roku przypada 99. rocznica odzyskania niepodległości. W Bełchatowie tradycyjnie główne uroczystości odbędą się w kościele przy ul. Czyżewskiego i rozpoczną się mszą świętą w intencji ojczyzny (godzina 10.00)

Po nabożeństwie, o godzinie 11:00 odbędzie się apel poległych oraz uroczyste złożenie przysięgi przez nowych członków bełchatowskiej Jednostki Strzeleckiej 1001. Delegacje złożą wiązanki pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy i ochotników poległych w walce o niepodległość Polski. Po mszy zaplanowane jest złożenie przysięgi przez nowych członków Jednostki Strzeleckiej. Na godzinę 11:30 organizatorzy zapraszają do Parku Wolności na występ zespołu "Promienie Bełchatowa" oraz poczęstunek w postaci wojskowej grochówki.

Święto Niepodległości w Bełchatowie to także kilka wydarzeń towarzyszących, m.in. siedemnasty koncert laureatów regionalnego przeglądu "Moja Ojczyzna". W sali MCK PGE Giganty Mocy wystąpią przedszkolaki, dzieci oraz młodzież z Bełchatowa i okolic. Wszyscy zaprezentują się w repertuarze piosenek żołnierskich i patriotycznych, początek o godz. 14:00.

Imprezy upamiętniające Święto Niepodległości odbędą się także kilka dni przed 11 listopada. Już w czwartek, 9 przedsięwzięcie sportowe - XV Bieg Niepodległości w parku przy Muzeum Regionalnym. Zawodnicy, w zależności od wieku, będą mieć do pokonania dystans o długości 600, 1000 lub 2000 metrów. Trasa, jak zawsze będzie biegła parkowymi uliczkami. Na zwycięzców czekają pamiątkowe dyplomy i nagrody, zaś na szkoły z najlepszymi wynikami przechodni Krzyż Niepodległości. Start biegu przewidziany jest na godz. 9:40. Tego samego dnia wydarzenie kulturalne – w Muzeum Regionalnym odbędzie się spotkanie z artystami wieleńskimi – plastykiem Stanisławem Kaplewskim oraz z poetą Aleksandrem Śnieżko. Początek o godz. 18:00. Następnego dnia, 10 listopada odbędzie się też pierwsza aukcja stacjonarna. Będzie można nabyć wiele wartościowych rzeczy, m.in. dzieła sztuki, militaria, numizmatyki, starodruk. Zebrane pieniądze zostaną przekazane na budowę posągu Józefa Piłsudskiego w Bełchatowie. Aukcja rozpocznie się o godz. 18:00.

Narodowe Święto Niepodległości w Polsce zostało ustanowione po raz pierwszy w 1937 roku. W 1945 roku zostało zniesione ustawą Krajowej Rady Nadzorczej, jednak 44 lata później przywrócono je nową ustawą.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.