Reklama

Reklama

O północy niebo zabłyśnie tysiącami barw. Co warto wiedzieć zanim zaczniesz strzelać?

Opublikowano: pon, 31 gru 2018 14:02
Autor:

O północy niebo zabłyśnie tysiącami barw. Co warto wiedzieć zanim zaczniesz strzelać? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Każdego roku w okresie sylwestrowo – noworocznym pojawiają się apele rozmaitych służb o ostrożne i rozsądne używanie materiałów pirotechnicznych. Warto pamiętać o tym, że fajerwerki choć bezsprzecznie kojarzone są z zabawą, to by była ona beztroska trzeba uruchomić zdrowy rozsądek.

Reklama

Po pierwsze zgodnie z obowiązującymi przepisami istnieje całkowity zakaz sprzedaży materiałów pirotechnicznych dzieciom i młodzieży do lat 18. Sprzedawcy są zobowiązani – jeśli mają jakiekolwiek wątpliwości – poprosić od kupującego o okazanie dokumentu tożsamości. Ten, kto dopuści się sprzedaży wyrobów pirotechnicznych niepełnoletnim bądź będzie handlować asortymentem bez koncesji podlega karze grzywny, a nawet ograniczenia bądź pozbawienia wolności do lat 2. Przepisy i postawa sprzedawców to jeden z aspektów, pozostaje też drugi – odpowiedzialna postawa użytkowników.

Przede wszystkim kupujmy fajerwerki u sprawdzonych, rzetelnych sprzedawców i stosujmy się do instrukcji zamieszczonych na opakowaniach fajerwerków. Petardy, rakiety, pochodnie, rzymskie ognie i wiele innych oferowanych na rynku materiałów powinny być nabywane po głębokim przemyśleniu. Jeśli materiały pirotechniczne spełniają wymagania bezpieczeństwa oraz są używane zgodnie z instrukcją - nie stanowią zagrożenia. Na co należy zwracać uwagę przy zakupie i odpalaniu fajerwerków? Przed zakupem materiałów pirotechnicznych, należy sprawdzić czy:

- obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych - pęknięcia, przerwania, wgniecenia czy wybrzuszenia,
- elementy składowe są dobrze ze sobą połączone i nie przesuwają się,
- wyrób, który jest przeznaczony do pionowego ustawienia na podłożu lub wkopania w ziemię jest wyposażony w oprzyrządowanie, pozwalające na właściwe ustawienie w sposób wykluczający przewrócenie lub przechylenie się w trakcie działania,
- petarda przeznaczona do trzymania w dłoni posiada uchwyt zapewniający bezpieczne utrzymanie podczas palenia,
- dołączona jest instrukcja obsługi, zawierająca co najmniej: informację dotyczącą sposobu odpalenia oraz ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa podczas użytkowania.

Używanie fajerwerków niezgodnie z instrukcją może być przyczyną kłopotów i może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa życia i zdrowia. Urwane palce, poważnie pokaleczone dłonie i ręce, oparzenia twarzy – to tylko niektóre fatalne następstwa nieodpowiedzialnie użytkowanych materiałów.

Pamiętajmy o tym, że fajerwerki mogą odpalać tylko osoby pełnoletnie. Pod żadnym pozorem nie powinny tego robić dzieci, nawet jeśli ich prośby są bardzo nachalne, nie ulegajmy im. Ponadto, jeśli najmłodsi przebywają w pobliżu odpalanych materiałów, muszą być pod stałą opieką osób dorosłych i "na oku".

Podczas używania wyrobów pirotechnicznych należy pamiętać, że:

- w pomieszczeniach zamkniętych oraz w pobliżu obiektów mogących być narażonych na pożar nie wolno używać wyrobów pirotechnicznych,
- w stanie nietrzeźwym oraz w okolicznościach mogących narazić innych na niebezpieczeństwo nie odpalajmy petard,
- jeśli po odpaleniu fajerwerku lub wypaleniu lontu okaże się, że nie eksplodował, nie podchodźmy, aby sprawdzić, co się stało,
- petardy należy używać tylko i wyłącznie zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu,
- przed kupnem należy sprawdzić czy jest taka w języku polskim. Jedynie takie postępowanie gwarantuje bezpieczeństwo podczas ich odpalania.

Pamiętajmy o zachowaniu bezpieczeństwa przy odpalaniu fajerwerków, a przede wszystkim o rozsadek i rozwagę.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (9)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 3 lata temu | ocena +2 / -2

  Alibaba

  Przeszkadza hałas to do lasu. Cisza i spokój.

 • 3 lata temu | ocena +20 / -20

  Alojz

  My z Hannom juz som razym poł roku ale my sia jeszcze nie strzelali

 • 3 lata temu | ocena +36 / -36

  pigwa

  Noc Wariatów i dzień świra minął. Zabobon zaliczony. Teraz czas na rachunki i na pomysły: co tu robić, żeby zarobić, a nic nie robić.

 • 3 lata temu | ocena +43 / -43

  michael_borowitz

  Normalni ludzie nie napieprzają petardami tydzień przed i tydzień po Sylwestrze. Trzeba mieć trochę rozumu i chociaż minimum empatii (nie tylko zwierzęta takie hałasy stresują).

  • 3 lata temu | ocena +37 / -37

   kosmita

   No ale powiedz takiemu Debilowi, żeby lepiej pobawił się w domu klockami.. i to w momencie, gdy jest nawalony dopalaczami. Przecież wszystko zależy od pozwoleństwa tzw. władzy (nie tylko kościelnej)

 • 3 lata temu | ocena +48 / -48

  Anti- Cimex

  Normami ludzie nie strzelają nawet w Sylwestra !!!

  • 3 lata temu | ocena +35 / -35

   egzo

   Ale teraz co drugi potrzebuje egzorcysty. Minęły czasy dobrych obyczajów, solidarności, bezinteresowności, skromności.... Teraz jest czas pięści i satanizmu.

 • 3 lata temu | ocena +29 / -29

  Ordon

  Nam strzelać nie kazano!!!

  • 3 lata temu | ocena +8 / -8

   Mickiewicz

   Wstąpiłem na działo a to samo ********