Reklama

O północy niebo zabłyśnie tysiącami barw. Co warto wiedzieć zanim zaczniesz strzelać?

Opublikowano:
Autor:

O północy niebo zabłyśnie tysiącami barw.  Co warto wiedzieć zanim zaczniesz strzelać? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Każdego roku w okresie sylwestrowo – noworocznym pojawiają się apele rozmaitych służb o ostrożne i rozsądne używanie materiałów pirotechnicznych. Warto pamiętać o tym, że fajerwerki choć bezsprzecznie kojarzone są z zabawą, to by była ona beztroska trzeba uruchomić zdrowy rozsądek.

Po pierwsze zgodnie z obowiązującymi przepisami istnieje całkowity zakaz sprzedaży materiałów pirotechnicznych dzieciom i młodzieży do lat 18. Sprzedawcy są zobowiązani – jeśli mają jakiekolwiek wątpliwości – poprosić od kupującego o okazanie dokumentu tożsamości. Ten, kto dopuści się sprzedaży wyrobów pirotechnicznych niepełnoletnim bądź będzie handlować asortymentem bez koncesji podlega karze grzywny, a nawet ograniczenia bądź pozbawienia wolności do lat 2. Przepisy i postawa sprzedawców to jeden z aspektów, pozostaje też drugi – odpowiedzialna postawa użytkowników.

Przede wszystkim kupujmy fajerwerki u sprawdzonych, rzetelnych sprzedawców i stosujmy się do instrukcji zamieszczonych na opakowaniach fajerwerków. Petardy, rakiety, pochodnie, rzymskie ognie i wiele innych oferowanych na rynku materiałów powinny być nabywane po głębokim przemyśleniu. Jeśli materiały pirotechniczne spełniają wymagania bezpieczeństwa oraz są używane zgodnie z instrukcją - nie stanowią zagrożenia. Na co należy zwracać uwagę przy zakupie i odpalaniu fajerwerków? Przed zakupem materiałów pirotechnicznych, należy sprawdzić czy:

- obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych - pęknięcia, przerwania, wgniecenia czy wybrzuszenia,
- elementy składowe są dobrze ze sobą połączone i nie przesuwają się,
- wyrób, który jest przeznaczony do pionowego ustawienia na podłożu lub wkopania w ziemię jest wyposażony w oprzyrządowanie, pozwalające na właściwe ustawienie w sposób wykluczający przewrócenie lub przechylenie się w trakcie działania,
- petarda przeznaczona do trzymania w dłoni posiada uchwyt zapewniający bezpieczne utrzymanie podczas palenia,
- dołączona jest instrukcja obsługi, zawierająca co najmniej: informację dotyczącą sposobu odpalenia oraz ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa podczas użytkowania.

Używanie fajerwerków niezgodnie z instrukcją może być przyczyną kłopotów i może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa życia i zdrowia. Urwane palce, poważnie pokaleczone dłonie i ręce, oparzenia twarzy – to tylko niektóre fatalne następstwa nieodpowiedzialnie użytkowanych materiałów.

Pamiętajmy o tym, że fajerwerki mogą odpalać tylko osoby pełnoletnie. Pod żadnym pozorem nie powinny tego robić dzieci, nawet jeśli ich prośby są bardzo nachalne, nie ulegajmy im. Ponadto, jeśli najmłodsi przebywają w pobliżu odpalanych materiałów, muszą być pod stałą opieką osób dorosłych i "na oku".

Podczas używania wyrobów pirotechnicznych należy pamiętać, że:

- w pomieszczeniach zamkniętych oraz w pobliżu obiektów mogących być narażonych na pożar nie wolno używać wyrobów pirotechnicznych,
- w stanie nietrzeźwym oraz w okolicznościach mogących narazić innych na niebezpieczeństwo nie odpalajmy petard,
- jeśli po odpaleniu fajerwerku lub wypaleniu lontu okaże się, że nie eksplodował, nie podchodźmy, aby sprawdzić, co się stało,
- petardy należy używać tylko i wyłącznie zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu,
- przed kupnem należy sprawdzić czy jest taka w języku polskim. Jedynie takie postępowanie gwarantuje bezpieczeństwo podczas ich odpalania.

Pamiętajmy o zachowaniu bezpieczeństwa przy odpalaniu fajerwerków, a przede wszystkim o rozsadek i rozwagę.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE