Jeszcze w drugiej połowie tego roku w Polsce zmienią się przepisy dotyczące dowodów osobistych. Centrum Informacyjne Rządu zaznacza, że projekt ma na celu dostosowanie prawa krajowego do tego obowiązującego w Unii Europejskiej. Chodzi głównie o ograniczenie możliwości fałszowania dokumentów oraz przestępstw przeciwko ich wiarygodności.
- Wśród unijnych państw występują znaczące różnice w poziomie zabezpieczeń krajowych dokumentów służących do korzystania z prawa do swobodnego przemieszczania się - wskazało w przesłanym komunikacie CIR.
Najważniejszą zmianą, którą narzuca unijne rozporządzenie, jest wprowadzenie do dokumentów drugiej, po wizerunku twarzy cechy biometrycznej. Chodzi konkretnie o odciski palców.
Przepisy wskazują, że nowe dokumenty tożsamości będą wydawane na okres 10 lat. Jeśli jednak nie będzie możliwości pobrania odcisków palców, ten okres znacząco się skróci.
- W przypadku, gdy czasowo niemożliwe jest fizycznie pobranie odcisków palców osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego, np. z powodów medycznych – oparzenie lub inny wypadek, przewidziano dwunastomiesięczny okres ważności dokumentu — poinformował CIR.
Co z osobami, których dokument ma jeszcze długą "datę ważności"? W myśl nowych przepisów będą mogły z niego korzystać, tak długo, jak będzie ważny. Trzeba jednak pamiętać, że z początkiem sierpnia zniknie możliwość złożenia wniosku o wydanie dowodu przez internet.
- Dlatego, jeśli od pewnego czasu planowaliście złożenie online wniosku o dowód – nie warto z tym czekać — podkreśla resort cyfryzacji.
Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 2 sierpnia 2021 roku.
Komentarze (0)