Reklama

Reklama

Wchodzą nowe dowody osobiste. Będą zawierały odciski palców

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Wchodzą nowe dowody osobiste. Będą zawierały odciski palców - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o dowodach osobistych. Nowe regulacje mają dostosować krajowe przepisy do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego – co konkretnie się zmieni?

Reklama

Jeszcze w drugiej połowie tego roku w Polsce zmienią się przepisy dotyczące dowodów osobistych. Centrum Informacyjne Rządu zaznacza, że projekt ma na celu dostosowanie prawa krajowego do tego obowiązującego w Unii Europejskiej. Chodzi głównie o ograniczenie możliwości fałszowania dokumentów oraz przestępstw przeciwko ich wiarygodności.

- Wśród unijnych państw występują znaczące różnice w poziomie zabezpieczeń krajowych dokumentów służących do korzystania z prawa do swobodnego przemieszczania się - wskazało w przesłanym komunikacie CIR.

Najważniejszą zmianą, którą narzuca unijne rozporządzenie, jest wprowadzenie do dokumentów drugiej, po wizerunku twarzy cechy biometrycznej. Chodzi konkretnie o odciski palców.

Przepisy wskazują, że nowe dokumenty tożsamości będą wydawane na okres 10 lat. Jeśli jednak nie będzie możliwości pobrania odcisków palców, ten okres znacząco się skróci.

- W przypadku, gdy czasowo niemożliwe jest fizycznie pobranie odcisków palców osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego, np. z powodów medycznych – oparzenie lub inny wypadek, przewidziano dwunastomiesięczny okres ważności dokumentu — poinformował CIR.

Co z osobami, których dokument ma jeszcze długą "datę ważności"? W myśl nowych przepisów będą mogły z niego korzystać, tak długo, jak będzie ważny. Trzeba jednak pamiętać, że z początkiem sierpnia zniknie możliwość złożenia wniosku o wydanie dowodu przez internet.

- Dlatego, jeśli od pewnego czasu planowaliście złożenie online wniosku o dowód – nie warto z tym czekać — podkreśla resort cyfryzacji.

Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 2 sierpnia 2021 roku.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy