Reklama

Reklama

Nowe mieszkania w Bełchatowie z rządowego programu. Kto ma szansę na cztery kąty?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe/Pixabay

Nowe mieszkania w Bełchatowie z rządowego programu. Kto ma szansę na cztery kąty? - Zdjęcie główne

foto Zdjęcie poglądowe/Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Urząd miasta określił warunki, na jakich będą przyznawane mieszkania, które powstaną przy ulicy Podmiejskiej. W ramach Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych rusza budowa pierwszego bloku w Bełchatowie. Uchwałę w sprawie zasad przyznawania lokali podejmą radni podczas najbliższej sesji.

Reklama

Umowa na budowę bloku mieszkalnego przy ulicy Podmiejskiej została podpisana pod koniec lutego. Będzie to pierwsza inwestycja zrealizowana w ramach Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, czyli rządowego projektu, który przy wsparciu samorządów ma zwiększyć szansę na mieszkanie dla osób, których nie stać na kredyt mieszkaniowy.

Do projektu SIM w województwie łódzkim przystąpił również Bełchatów. W pierwszym z bloków w mieście, który powstanie w ramach programu, znajdować się będzie w sumie 16 mieszkań. Będą to kawalerki, a także mieszkania 2, 3 i 4 pokojowe. Ich metraż będzie się wahać od 27 do 67 mkw. Dwa lokale zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Już podczas najbliższej sesji rady miasta, radni będą głosować uchwałę w sprawie warunków przyznawania lokali dla zainteresowanych mieszkańców. Dokument określa szczegółowe zasady naboru oraz kryteria pierwszeństwa.

- Lokale mieszkalne budowane w ramach inwestycji realizowanej przez SIM Łódzkie będą przeznaczone dla określonej grupy najemców, którzy posiadają środki na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są na tyle ograniczone, że nie mają możliwości zaciągnięcia kredytu hipotecznego na mieszkanie – czytamy w przygotowanym projekcie uchwały.

Projekt określa zasady przeprowadzenia naboru wniosków oraz dodatkowe kryteria pierwszeństwa. Jak czytamy w uchwale, „kryterium pierwszeństwa jest posiadanie przez wnioskodawcę wkładu oszczędnościowego gromadzonego na rachunku bankowym na cele mieszkaniowe, którego imienny dowód stanowi książeczka mieszkaniowa”. To jednak tylko jedno z kryteriów. Osoby starające się o mieszkanie w SIM, nie mogą być właścicielami innego lokalu mieszkalnego czy budynku jednorodzinnego, a także nie może przysługiwać im spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

 

 

Dodatkowo punktowane będą wnioski, w których wykazano, że osoba do 16. roku życia wchodząca w skład gospodarstwa domowego legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności. Większą szansę na mieszkanie będą miały też rodziny z dziećmi lub też bełchatowianie umieszczeni na listach osób ubiegających się o najem mieszkania z zasobów miasta. Dodatkowe punkty zyskają osoby, które są najemcą lokalu wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu miasta i zobowiążą się do rozwiązania umowy najmu i opuszczenia tego lokalu.

Co ważne, dla starających się o mieszkanie w SIM obowiązuje kryterium dochodowe. Maksymalna wysokość miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego, nie może przekroczyć określonych wartości procentowych iloczynu wysokości ostatnio ogłoszonego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego brutto w gospodarce narodowej w województwie, na terenie którego położony jest lokal mieszkalny oraz współczynnika 1,2. W jednoosobowym gospodarstwie domowym jest to 75 proc. , w dwuosobowym 105 proc. , w trzyosobowym 145 proc, a w czteroosobowym 170 proc.

Koszt budowy bloku mieszkalnego przy ulicy Podmiejskiej to 5,5 mln zł. Prace mają potrwać 18 miesięcy, tak więc pierwsi lokatorzy wprowadzą się do nowych mieszkań w 2024 roku. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy