Reklama

Reklama

Droższe OC, grzywny do 30 tysięcy, a nawet konfiskaty pojazdów. Szykują nowe kary dla kierowców

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Droższe OC, grzywny do 30 tysięcy, a nawet konfiskaty pojazdów. Szykują nowe kary dla kierowców - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Prawo konfiskaty samochodu pijanemu kierowcy może niebawem stać się faktem. Takie rozwiązanie znajdzie się bowiem w nowelizacji kodeksu karnego. W nowych rządowych propozycjach można znaleźć też powiązanie stawek OC z liczbą punktów, czy wyższe kwoty grzywien.

Reklama

Rząd w trybie obiegowym przyjął projekt noweli prawa o ruchu drogowym, który zakłada m.in. powiązanie wysokości stawek ubezpieczeń komunikacyjnych z liczbą punktów karnych i rodzajem popełnianych wykroczeń. Dodatkowo punkty będą kasowane dopiero po upływie dwóch lat od dnia zapłaty grzywny. W przypadku wykroczeń drogowych maksymalna wysokość grzywny wzrośnie z 5 tys. do 30 tys. zł. Do 5 tys. zł, a w przypadku zbiegu wykroczeń do 6 tys. zł, zwiększy się także wysokość grzywny, którą nałożyć można w postępowaniu mandatowym.

Zaostrzone zostaną także kary w przypadku prowadzenia auta po pijanemu. Prowadzenie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka będzie podlegało karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2,5 tys. zł. W przypadku prowadzenia pojazdu innego niż mechaniczny sprawca będzie podlegał karze aresztu albo karze grzywny nie niższej niż 1 tys. zł.

Rzecznik prasowy rządu, Piotr Müller pytany na briefingu w Warszawie, czy z regulacji "wypadła" zapowiadana wcześniej konfiskata pojazdów pijanych kierowców podkreślił, że zmiany dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego, będą podzielone na dwa obszary. Jak dodał, jeden to nowelizacja ustawy prawo o ruchu drogowym oraz kodeksu wykroczeń, a drugi to nowelizacja kodeksu karnego.

- W nowelizacji kodeksu karnego konfiskata samochodu się znajdzie, tak jak była zapowiadana. W tej chwili jest dopracowywana, ponieważ jeszcze inne zmiany w kodeksie karnym są planowane" – powiedział rzecznik rządu.

Premier Mateusz Morawiecki mówił wcześniej, że przyjęty w środę przez rząd projekt noweli Prawa o ruchu drogowym jest bronią w walce o bezpieczeństwo i życie Polaków.

- Jesteśmy tu bezkompromisowi: każdy kto wsiądzie za kółko pod wpływem alkoholu lub będzie rażąco przekraczał przepisy drogowe musi się liczyć z bardzo poważnymi konsekwencjami. Jesteśmy po stronie niewinnych ofiar i ich rodzin, a nie po stronie tych, którzy z głupoty lub dla zabawy łamią innym życie - oświadczył premier.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy