Maturzyści z bełchatowskich szkół mają ostatnie dni na przygotowanie się do egzaminu dojrzałości. To właśnie m.in. wyniki z zeszłorocznego testu pozwoliły na stworzenie dwóch nowych rankingów szkół średnich. Tym razem osobne zestawiania dla liceów i techników przygotował portal WaszaEdukacja.pl.
Jak powstał ranking?
Na miejsca placówek w rankingu wpływ miało kilka czynników, które nieco różnią się w przypadku liceów i techników.
- Podczas sporządzania rankingu liceów, uwzględniono różnorodne kryteria, aby zapewnić obiektywne i wszechstronne podejście. Na liście uwzględniono wyniki egzaminów maturalnych zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym oraz osiągnięcia w ogólnokrajowych olimpiadach przedmiotowych - informuje portal WaszaEdukacja.pl.
W przypadku techników uwzględniono również wyniki uczniów w egzaminach zawodowych oraz wskaźniki edukacyjnej wartości dodanej (EWD) za lata 2021-2023. Dane potrzebne do stworzenia zestawień pochodziły m.in. z Centralne Komisji Egzaminacyjnej, a także Mincerstwa Edukacji i Nauki.
Twórcy rankingu przypominają, że przy wyborze szkoły uczniowie i rodzice nie powinni kierować się jedynie miejscem placówki na liście.
- Ranking ma charakter porównawczy i stanowi jedno z narzędzi wspomagających proces wyboru szkoły średniej dla uczniów i ich opiekunów. Jednakże nie powinien być jedynym kryterium decydującym o wyborze placówki edukacyjnej. Istotne są także specjalizacje szkół, ich programy nauczania, jakość kadry pedagogicznej oraz opinie społeczności szkolnej – przypomina portal WaszaEdukacja.pl
Jak wypadły bełchatowskie licea?
Zaskoczeniem nie jest, że pierwsze miejsce w naszym mieście przypadło I Liceum Ogólnokształcącemu im. Władysława Broniewskiego. Popularny „Bronek” od lat dzierży palmę pierwszeństwa w Bełchatowie, w skali kraju w najnowszym rankingu znalazł się natomiast na 242 miejscu na 1978 możliwych, czym poprawił swój wynik z poprzednich lat. W 2023 roku szkoła była 277, a jeszcze wcześniej zajmowała 250 pozycję.Na drugim miejscu wśród bełchatowskich szkół znalazło się VI Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta, które uplasowało się na 603 pozycji. Ta szkoła zaliczyła jednak spadek w rankingu. W zeszłym roku zajmowała bowiem 493 miejsce, a wcześniej była na 435 lokacie.
Podium bełchatowskich liceów zamyka II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego, które twórcy rankingu umieścili na 1205 miejscu. Również w tym przypadku jest to gorszy wynik niż w poprzednim rankingu. W 2023 roku „Kochanek” był bowiem na 1002 miejscu. Tegoroczny wynik jest jednak lepszy od tego z 2022 roku, kiedy to szkoła zajmowała 1312 pozycję.
W rankingu znalazło się również III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza, któremu przypadła 1677 pozycja. W 2023 roku szkoła była na 1536 miejscu. Rok wcześniej zajmowała 1612 miejsce.
Piąte miejsce w bełchatowskim rankingu zajmuje natomiast IV Liceum Ogólnokształcące wchodzące w skład „Energetyka”. Szkoła w skali kraju jest na 1761 pozycji. W 2023 roku liceum było 1741, a wcześniej zajmowało 1779 miejsce.
Jak poradziły sobie bełchatowskie technika?
W rankingu techników znalazło się 1465 szkół z całego kraju. Wśród nich są również dwie bełchatowskie placówki. Popularny „Ekonomik”, czyli Technikum-Ekonomiczno Hotelarskie mieszczące się w ZSP nr 2 im. Romualda Traugutta zajęło 628 pozycję. Jest to mocny spadek w porównaniu z zeszłym rokiem. Wówczas „Ekonomik” zajmował 356 miejsce. Wynik jest jednak lepszy od tego z 2022 roku, kiedy to szkoła była na 720 lokacie.Gorzej wypadł natomiast „Energetyk”, który zajął 740 miejsce pośród techników, również pogarszając swój wynik z 2023 roku. Wówczas szkoła znajdowała się na 547 pozycji, a jeszcze rok wcześniej była 720.
Komentarze (0)