Montaż paneli fotowoltaicznych planowany jest w sumie na czterech budynkach węzłów cieplnych na osiedlu Dolnośląskim przy blokach 315, 316, 333 oraz 341, a także na budynku PEC przy ulicy Ciepłowniczej. Spółka podkreśla, że głównym celem jest zmniejszenie zapotrzebowania na prąd ze źródeł konwencjonalnych, a tym samym ograniczenie emisji CO2.
Jak informuje PEC, budowa instalacji na budynkach PEC pozwoli na wyprodukowanie 82,95 MWh/rok energii elektrycznej na potrzeby własne spółki, co przyczyni się do zmniejszenia emisji CO2, SO2, NOx, CO i pyłu przy produkcji prąddla ww. lokalizacji o ok. 41 proc. Zaprojektowana instalacja będzie pracowała w trybie on-grid, czyli w bezpośredniej współpracy z lokalną siecią elektroenergetyczną.
Grzegorz Zegarek, prezes PEC zaznacza, że wytworzony prąd zostanie wykorzystany na potrzeby własne spółki i pozwoli na obniżenie kosztów energii elektrycznej. Roczne zapotrzebowanie na prąd w budynkach przemysłowo-biurowych PEC wynosi ok. 150 MWh. Energia pozyskana ze słońca zmniejszy roczne zapotrzebowanie na energię o ok. 35 proc.
- Nadwyżka energii, która powstanie w okresie letnim, będzie wykorzystana do pracy systemu w okresie zimowym. W planach mamy również kolejne instalacje PV. Docelowo chcemy produkować ok. 150 MWh, co pozwoli na całkowite pokrycie naszego zapotrzebowania na energię elektryczną – mówi Grzegorz Zegarek.
System fotowoltaiczny jest wyposażony w system monitoringu i wizualizacji pracy instalacji. Pozwoli to pracownikom na bieżąco dowiedzieć się, ile energii ze słońca zostało wyprodukowanej w ciągu dnia.
Komentarze (0)