Reklama

Miliardy za emisję CO2 do atmosfery. To prawie tyle, ile w bełchatowskiej elektrowni kosztował blok 858 MW!

Opublikowano:
Autor:

Miliardy za emisję CO2 do atmosfery. To prawie tyle, ile w bełchatowskiej elektrowni kosztował blok 858 MW! - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Polska Grupa Energetyczna podała ile kosztowała koncern emisja CO2 do atmosfery. W pierwszym półroczu 2020 roku wyniosła ponad 3 miliardy złotych! Łączna emisja dwutlenku węgla w grupie wyniosła 29,3 mln ton. Rosnące koszty i kolejne decyzje Komisji Europejskiej to zła wiadomość dla bełchatowskiej elektrowni i kopalni. Prezes PGE zapowiada bowiem całkowite przejście do 2050 roku na "zieloną energię".

O ponad miliard złotych więcej niż w 2019 roku w zapłaciła PGE za emisję dwutlenku węgla w pierwszej połowie bieżącego roku. Koncern poinformował, że w pierwszych sześciu miesiącach 2020 roku wyemitował do atmosfery 29,3 mln ton CO2. Było to o 1,6 mln ton mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, jednak... energetyczna grupa zapłaci więcej za prawa do możliwości emisji dwutlenku węgla. Z raportów PGE wynika, że koszt emisji CO2 w energetyce konwencjonalnej wyniosły 2,69 miliarda złotych, a w ciepłownictwie – 424 mln zł. Razem daje to gigantyczną kwotę 3,1 miliarda złotych wobec 1,8 mld zł rok wcześniej. Tak wysokie opłaty wynikają z rosnących cen za emisję dwutlenku węglą, ale również z z niższego przydziału darmowych uprawnień.

Aby zobrazować gigantyczne koszty emisji CO2, jakie płaci PGE, wystarczy porównać je do inwestycji w energetyce opartej na węglu, które przeprowadzono w ostatnich latach. Tegoroczne miliardy za emisję CO2 pokryłby prawie w całości... budowę bloku 858 MW w Elektrowni Bełchatów, który został oddany do użytku w 2011 roku. Według ówczesnych źródeł, jego budowa kosztowała nieco ponad miliard euro. Jeśliby przyjrzeć się najnowszym inwestycjom w innych elektrowniach, to najnowszy blok na węgiel brunatny w Elektrowni Turów, który ma zostać uruchomiony w październiku, kosztował 3,6 mld zł. Opłata za CO2 w całym 2020 roku, która według przybliżonych szacunków może wynieść ok. 6 mld zł, w całości pokryłaby... planowane w koncernie inwestycje w fotowoltaikę. PGE poinformowało, że do 2030 roku planuje uruchomić 2,5 tys. megawatów w fotowoltaice. Na ten cel ma przeznaczyć właśnie około 6 mld zł.

Rosnące koszty CO2 to z pewnością zła wiadomość dla bełchatowskiej kopalni i elektrowni, a także samych pracowników, którzy wciąż liczą, że odkrywka Złoczew powstanie. W samych zakładach coraz głośniej mówi się o strajku wobec zapowiedzi rządu w sprawie drastycznego ograniczenia produkcji energii elektrycznej z węgla w kolejnych 10-20 latach. Sam prezes PGE, w swoim wystąpieniu podczas prezentacji wyników finansowych i operacyjnych grupy za pierwszą połowę tego roku, zapowiedział zdecydowany "zwrot" w kierunku zielonej energii.

- Przed całą polską gospodarką stoją wyzwania dotyczące zeroemisyjności. Jednak to w obszarze wytwórczym energii elektrycznej odbędzie się prawdziwa transformacja. PGE jako największa spółka w sektorze odegra kluczową rolę w osiągnięciu zeroemisyjności przez Polskę. Naszą aspiracją strategiczną jest 100 proc. zielonej energii dla Klientów PGE w 2050 roku - powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.

Już jesienią ma zostać ogłoszona nowa strategia energetycznego giganta do 2030 roku. Co przyniesie dla bełchatowskiego kompleksu energetycznego?

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE