Reklama

Reklama

Powstaną nowe mieszkania w Bełchatowie. Znamy wstępne lokalizacje dla planowanych bloków

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Powstaną nowe mieszkania w Bełchatowie. Znamy wstępne lokalizacje dla planowanych bloków - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Spółka, którą utworzy miasto Bełchatów wraz Krajowym Zasobem Nieruchomości oraz innymi samorządami, pozwoli na budowę nowych mieszkań. Na początek magistrat otrzyma 3 mln zł z Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Znane są już pierwsze wstępne lokalizacje dla nowych bloków mieszkalnych.

Reklama

Realnych kształtów zaczyna nabierać rządowy projekt Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej, do której przystąpił bełchatowski samorząd. Radni podjęli uchwałę w sprawie powołania spółki SIM, którą wspólnie utworzą Bełchatów wraz z Krajowym Zasobem Nieruchomości. Głównym jej zadaniem będzie budowa tanich mieszkań na wynajem. Mechanizm SIM zakłada bowiem dofinansowanie sięgające nawet 35 proc. kosztów budowy lokali społecznych oraz 80 proc. kosztów budowy mieszkań komunalnych. Udziałowcami zostaną też pozostałe samorządy, jakie zdecydowały się na zaangażowanie w rządowy pomysł. Spółkę utworzy w sumie 9 średnich miast w Łódzkiem, które według wstępnych założeń, wybudują łącznie blisko 1 tys. mieszkań.

- Zdajemy sobie sprawę, że przed nami dużo pracy, zrobimy jednak wszystko, aby w naszym mieście powstały kolejne mieszkania. To wymierne korzyści dla bełchatowian, którzy w ramach umowy partycypacji pokryją co najmniej 20 proc. kosztów budowy lokalu. W relatywnie krótkim czasie będą oni bowiem mieć szansę dojścia do własności bez konieczności zaciągania kredytu – podkreśla Dariusz Matyśkiewicz, wiceprezydent Bełchatowa.

Gdzie więc mogłyby powstać nowe mieszkania w Bełchatowie? Znane są już wstępne lokalizacje dla planowanych nowych bloków. Pierwsza z nich to tereny przy ulicy Podmiejskiej, gdzie miałby stanąć blok na 16 mieszkań.

- Obecnie mamy opracowany projekt budynku wielorodzinnego wraz z pozwoleniem na budowę – mówi Kryspina Rogowska, rzecznik prasowy magistratu. - Będzie to jedna z propozycji, którą miasto przedstawi spółce Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Łódzkie – dodaje.

Nieoficjalnie udało się ustalić, że kolejna lokalizacja, która może zostać zaproponowana, to tereny przy ulicy Czaplinieckiej. Nowy blok mógłby powstać na miejscu dawnego schroniska dla bezdomnych. Siedziba placówki w tej lokalizacji ma zostać w niedalekiej przyszłości zlikwidowana, dlatego miasto rozważa postawienie bloku na tej działce. Warto przypomnieć, że obok prywatny inwestor stawia już jeden blok mieszkalny.

- Ostateczne decyzje dotyczące zarówno lokalizacji, wielkości obiektów, ilości mieszkań czy kosztów zostaną wypracowane wspólnie ze Społeczną Inicjatywą Mieszkaniową Łódzkie, która również może przedstawić własne propozycje i projekty. Dlatego w tej chwili jest jeszcze za wcześnie, by wskazywać ostateczną lokalizację nowego budynku i ilości wybudowanych mieszkań – mówi Kryspina Rogowska.

Jak dodaje, miasto w projekcie Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej widzi możliwość wybudowania nowych mieszkań, bez ponoszenia kosztów z budżetu. Podczas ostatniej sesji miejscy rajcy upoważnili też prezydenta Bełchatowa do złożenia wniosku o 3 mln zł wsparcia ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa na pokrycie udziałów w spółce. Kwota ta ma posłużyć na sfinansowanie części bądź całości wydatków niezbędnych do rozpoczęcia inwestycji.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy