Reklama

Reklama

Mieszkańcy mają już dosyć skażonej wody. Co na to urzędnicy? [VIDEO]

Opublikowano: wt, 3 lip 2018 10:13
Autor:

Mieszkańcy mają już dosyć skażonej wody. Co na to urzędnicy? [VIDEO] - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Od kilkunastu dni mieszkańcy gminy Bełchatów i Kluki borykają się ze skażeniem wody. Ta z wodociągu, wedle badań bełchatowskiego Sanepidu jest skażona mikroorganizmami. Od kilku dni do redakcji wpływają wiadomości od zniecierpliwionych mieszkańców, którym sytuacja ze skażoną wodą poważne utrudnia życie.

Reklama

Co prawda woda nadaje się do spożycia, kąpieli noworodków, mycia zębów, owoców i warzyw spożywanych na surowo oraz mycia naczyń, ale dopiero po uprzednim jej przegotowaniu i to co najmniej przez 2 minuty. Wodę należy pozostawić do ostudzenia, unikając jej gwałtownego schładzania.

- W jakich czasach my żyjemy? Mamy XXI wiek, a jesteśmy zmuszeni właściwie wyeliminować użycie bieżącej wody z naszego codziennego życia - pisze mieszkaniec Dobiecina

Wtóruje mu inny, tym razem z Augustynowa:

- Sytuacja trwa już dwa tygodnie. Dzwoniłem do Sanepidu w poniedziałek, ale jedyną informacją jaką udało się uzyskać to jest tylko polecenie oczekiwania na kolejny komunikat. Mieszkańcy są już zmęczeni tą sytuacją, a nie widać kiedy miałoby się coś zmienić. Czemu to tak długo trwa? Czy Gmina myśli o udostępnieniu jakichś beczkowozów ze zdatną do użytku wodą?

Pierwszy komunikat wydany przez Sanepid pojawił się 19 czerwca. Wówczas służby wydały ostrzeżenie dla mieszkańców trzech miejscowości w gminie Kluki - Kaszewic, Kaszewic Kolonii i Żelichowa, łącznie dotyczyło to niespełna ośmiuset użytkowników wodociągu. Kilka dni później, 21 czerwca identyczne skażenie wody dotknęło kilkadziesiąt miejscowości w gminie Bełchatów, tym razem sprawa dotyczy ponad siedmiu tysięcy osób.

W miniony piątek, 26 czerwca, czyli siedem dni od pierwszych komunikatów pojawił się kolejny, który niewiele zmienił - woda ciągle skażona jest mikroorganizmami. Wczoraj, na konferencji prasowej spytaliśmy wójta Kamila Ładziaka o powody skażenia, a przede wszystkim o kroki podjęte w celu jego zlikwidowania.

- Ta woda do nas płynie z ujęcia Parzniewice i niestety ona już taka do nas dociera. Tamtejsze służby poczyniły działania chlorujące i czyszczące, natomiast jak na ten moment one nie przyniosły spodziewanych rezultatów. Ponowne badania wykazały zanieczyszczenie. My również we własnym zakresie robimy chlorowanie i czyszczenie - mówił Kamil Ładziak, wójt gminy Bełchatów

W gminie Wola Krzysztoporska, w której znajduje się ujęcie Parzniewice, a które zaopatruje przeważającą część mieszkańców gminy Bełchatowa i część gminy Kluki skażenia nie ma. Potwierdza to zarówno urzędniczka UG Wola Krzystoporska jak i fakt, że w tamtejszej gminie komunikatu dla użytkowników wodociągu nie wydano. Zdaniem urzędników z Woli Krzystoporskiej kłopotliwa sytuacja zaczęła się od miejscowości w gminie Kluk.

- U nas nie ma żadnych zastrzeżeń do jakości wody, w związku z tym nie ma też żadnego komunikatu ze strony piotrkowskiego Sanepidu. Na wyjściu z sieci w miejscowości Parzniewice i na samy ujęciu wody nie mamy żadnych mikroorganizmów, żadnych bakterii. Owszem, wodę chlorujemy, ale tylko ze względu na to, że istnieją problemy przede wszystkim w Bełchatowie. Taka jest procedura, jak coś się dzieje w sieci, więc i my podejmujemy kroki - chlorujemy tę wodę od pewnego czasu - wyjaśnia Magdalena Kołba, kierownik referatu Wodociągów i Kanalizacji z Urzędu Gminy Wola Krzystoporska.

Jak podkreśla urzędniczka, dzisiaj będzie pobierana kolejna próbka wody do badań. A skąd pojawiło się skażenie wody? Trudno to jednoznacznie określić.

- Mikroorganizmy mogły pojawić się przy okazji upałów jakie ostatnimi czasy miały miejsce. Robimy co się da, przez cały weekend była chlorowana woda na terenie naszej gminy i również w stronę Bełchatowa. Mam nadzieję, że to już pomoże. Daliśmy taką dawkę i przez taki długi czas. Chlorujemy, wiemy, że Bełchatów też chloruje i płucze sieć (odkręcane są hydranty i tak odbywa się płukanie - przypis red.) - wyjaśnia Magdalena Kołba

Jednocześnie urzędniczka uspokaja, by nie wpadać w przesadną panikę. Skażenie wody, z którym borykają się obecnie służby nie jest na tyle niebezpieczne, by zamykać wodociąg i tym samym podstawiać beczkowozy z wodą. Taka procedura wszczynana jest na wyraźny nakaz Sanepidu, który w przypadku na przykład skażenia bakteriami z grupy Escherichia coli z automatu zamyka wodociąg i wydaję decyzję o zapewnieniu zastępczego źródła wody.

Dziś pobrane próbki wody w gminach: Wola Krzystoporska, Bełchatów i Kluki zostanie przebadana w ciągu nadchodzących 72 godzin. Najbliższego wyniku możemy się więc spodziewać w piątek.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (16)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 3 lata temu | ocena +1 / -1

  obserwator

  W mieście przed wyborami śmierdziało, jak wybrali Czechowską to z dnia na dzień przestało. U jej kuzyna teraz w gminie woda skażona, jak wybiorą nowego wójta to się zmieni. Do wyborów beczkowozy.

 • 3 lata temu | ocena +2 / -2

  akcja

  jeden prawnik pozew zbiorowy i nie płacimy za miesiące czerwiec lipiec w którym nie mogliśmy korzystać z wody i zwrot poniesionych kosztów przez gminę za zakup wody butelkowej.

 • 3 lata temu | ocena +0 / -0

  miś

  groźniejsze od tych bakterii jest chlorowanie . Chlor jest neurotoksyną i to jest najgorsze co w wodzie się znajduje

 • 3 lata temu | ocena +0 / -0

  Ona

  Woda chlorowana nie wiem kiedy i czym. Wyciskanie ludziom kitu

 • 3 lata temu | ocena +2 / -2

  Truciciel

  Źenada. Ten facet do niczego się nie nadaje. Jak przestanie ( a przestanie)być wójtem to z ksactez gokopnie w d..od.

 • 3 lata temu | ocena +0 / -0

  Krystyna

  Jakoś tego chlorowania w wodzie nie widać bo po chlorowaniu woda jest trochę inna tak biaława .

 • 3 lata temu | ocena +5 / -5

  t.

  Jakby ludzie nie wylewali szamb na pole to by problemu nie było.

 • 3 lata temu | ocena +1 / -1

  HEJ

  A BELCHATÓW?

  • 3 lata temu | ocena +1 / -1

   abc

   Miasto jest zaopatrywane z innego ujęcia wody - w Myszakach.

 • 3 lata temu | ocena +6 / -6

  yt.

  no to ktoś się mija z prawdą ? skoro piotrkowski sanepid bada wodę na terenie gminy Wola Krzystoporska i tam nie ma problemu to panie wójcie problem jest na bełchatowskim wodociągu !!! A co do beczkowozów to dostarczanie wody zmniejszyłoby koszty jakie ponosimy i ułatwiło wiele czynności codziennych. Rozumiem, że wójt nie korzy... Rozwiń

 • 3 lata temu | ocena +3 / -3

  o.o

  miasto bełchatów ma ok wodę?

 • 3 lata temu | ocena +3 / -3

  franek

  a dlaczego w Parzniewicach nie ma skażenia ??? I w końcu są te bakterie coli czy nie bo w komunikacie sanepidu jest informacja, że są ??? A z tym chlorowaniem przez Gminę Bełchatów to jakoś cieniutko bo nie widać ani nie czuć, aby leciała chlorowana woda!!! A skoro tak ostro chlorują to czemu nie ma efektów ???/

 • 3 lata temu | ocena +4 / -4

  olo

  TUSKA wina

 • 3 lata temu | ocena +1 / -1

  Wersja

  Płukanie sieci poprzez odkrecanie hydrantów? Chyba oślepłam, bo nigdzie nie widziałam aby ktoś spuszczał wodę w okolicy Parzniewic. Chyba, że robią to pod osłania nocy i od razu duszą grunt.

 • 3 lata temu | ocena +2 / -2

  t.t

  ale w komunikacie z 26 czerwca jest mowa właśnie o bakterii coli to co nie trzeba zamykać wodociągu ?

 • 3 lata temu | ocena +1 / -1

  Janka

  Dlaczego nie podłączą się do wodociągów miejskich, podobno to kwesta odkręcenia i zakręcenia dwóch zaworów.