Za niespełna dwa tygodnie poznamy wykonawcę wszystkich prac budowlanych, które zostaną wykonane na dwóch satelitarnych salach operacyjnych, oddziale intensywnej terapii i bloku operacyjnym.
- Aktualnie jesteśmy w trakcie postępowania przetargowego, które zostało ogłoszone w październiku, a które ma się zakończyć 21 listopada. To będzie rozstrzygnięcie w tej części „budowlanej”, natomiast w grudniu chcemy ogłosić przetarg na dostarczenie sprzętu i aparatury medycznej – wyjaśnia Paweł Skoczylas, dyrektor szpitala Jana Pawła II
Pierwsze prace budowlane ruszą jeszcze w grudniu tego roku, ich kulminacja nastąpi w 2018. Co jednak ważne dla pacjentów – modernizacja będzie przebiegała w kilku etapach, tak by nie sparaliżować pracy szpitala.
- W pierwszym etapie remontom poddane zostaną sale operacyjne na oddziałach satelitarnych, czyli na chirurgii dziecięcej i otorynolaryngologii. One zakończą się w pierwszym kwartale przyszłego roku. Następnie prace przeniosą się na teren obecnego oddziału rehabilitacyjnego, gdzie zostanie od podstaw wybudowany 16-stanowiskowy oddział intensywnej terapii, te prace zakończą się do 20 sierpnia 2018 roku – mówi Paweł Skoczylas
Nowy oddział anestezjologii i intensywnej terapii znajdzie się bezpośrednio nad centralnym blokiem operacyjnym, a cała modernizacja zakończy się właśnie remontem „serca” szpitala, czyli głównego bloku. Dokładnie rok po rozstrzygnięciu przetargu, czyli 20 listopada 2018 roku mega-remont ma się zakończyć.
Zgodnie z założeniem zapisów przetargowych, wszystkie prace mają zostać powierzone jednemu wykonawcy, jak podkreśla dyrekcja szpitala musi on wykazać się ogromnym doświadczeniem.
- Wymagamy od firm, żeby dokładnie wiedziały, jak tego typu prace wykonywać. Pamiętajmy, że celem nadrzędnym jest nieparaliżowanie bieżącej pracy szpitala – mówi jego dyrektor i dodaje: - Mimo wyśrubowanych wymagań, mogę powiedzieć, że zainteresowanie naszym przetargiem jest ogromne. Bardzo dużo pytań do nas spływa, mnóstwo firm też przyjeżdża do szpitala po to, żeby odbyć wizję lokalną. Kilka firm, z górnej półki, które maja ogromne doświadczenie w takich pracach zauważyło to nasze postępowanie.
Szpital na tą bezprecedensową inwestycję wyda ponad 31 milionów złotych brutto. Pieniądze w lwiej części, bo aż w wysokości 26,5 milionów złotych pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 (Osi Priorytetowej VII. Infrastruktura ochrony zdrowia). Kwota tak dużego unijnego dofinansowania nie byłaby możliwa, gdyby nie wkład własny - ten zapewnił samorząd województwa łódzkiego zabezpieczając w swoim budżecie prawie 4,5 miliona złotych.