Matura, choć ma już grubo ponad 200 lat, nie zmieniła się aż tak bardzo, jak nam się wydaje. Egzamin podsumowujący edukację w szkole średniej pojawił się, gdy Prusy pod rządami Fryderyka II Wielkiego wprowadziły edukację powszechną.
Egzamin maturalny pochodzi wprost z pruskiego systemu edukacji. Przystępujący do niego musieli wykazać się wiedzą z zakresu języków klasycznych i nowożytnych oraz nauk ścisłych. Egzamin ten miał wieńczyć dziesięcioletnie gimnazjum.
Egzamin kończący naukę na poziomie średnim wprowadził Karl Abraham von Zedlitz und Leipe baron pruski, prezydent Rejencji Górnośląskiej, królewski minister stanu, minister sprawiedliwości, minister do spraw kościoła i szkół za rządów Fryderyka II Wielkiego.
W 1788 roku opracował egzaminy, pozwalające na dalszą edukację na uczelniach uniwersyteckich. Pierwszą maturę przeprowadzono w 1789 roku. Zdanie matury wprowadzało w krąg elity państwowej i pozwalało na podjęcie studiów albo pracy w pruskiej administracji.
ZOBACZ TAKŻE: Komu najbardziej grozi ubóstwo? Granica jest bardzo blisko dla kilku milionów osób w Polsce
Pruska matura w Polsce
Pierwsza matura została przeprowadzona w Księstwie Warszawskim w 1812 roku. Egzaminy odbywały się także w czasach zaborów w różnych systemach. Po 1918 roku wprowadzone zostały reformy polskiej oświaty. Zakładały utworzenie ośmioklasowego gimnazjum zakończone maturą.Po reformie oświaty w 1932 roku powstał model, w którym po ukończeniu szóstej klasy szkoły powszechnej rozpoczynał się drugi etap edukacji, określany jako szkoła ogólnokształcąca. Składał się z czteroletniego gimnazjum, które kończyło się tak zwaną małą maturą. Po tym egzaminie absolwent gimnazjum miał prawo do dalszej nauki w dwuletnim liceum ogólnokształcącym. Mała matura pozwalała również na wybór trzyletniego liceum pedagogicznego.
Do II wojny światowej czyli do roku 1938, część pisemna egzaminu w gimnazjach klasycznych w Polsce obejmowała:
- język polski lub historię do wyboru;
- język łaciński lub grecki do wyboru;
- fizykę z chemią lub matematykę do wyboru
ZOBACZ TAKŻE: Ceny cukru szorują po dnie. A co najbardziej zdrożało w sklepach?
Matura współcześnie
W 2025 roku, by zdać maturę trzeba przejść trzy obowiązkowe egzaminy pisemne na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego. Jest też obowiązek zdanie jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.Terminy egzaminów pisemnych z poszczególnych przedmiotów wyznaczono od 5 do 22 maja 2025 roku. Ustne matury rozpoczną się 9 maja, a szczegółowe harmonogramy ustalać będą szkoły.
Wyniki matury zostaną ogłoszone 8 lipca 2025 r. Sesja egzaminów poprawkowych odbędzie się w dniach 19-20 sierpnia. Wyniki egzaminu będą ogłoszone 10 września 2025 roku.
Harmonogram pisemnych matur 2025
- 5 maja, poniedziałek godz. 9 – język polski – poziom podstawowy;
- 6 maja, wtorek godz. 9 – matematyka – poziom podstawowy;
- 7 maja, środa godz. 9 – język angielski, język francuski, język hiszpański, język niemiecki, język rosyjski, język włoski – poziom podstawowy;
Komentarze (0)