Chociaż rok szkolny niedawno się zaczął, uczniowie ostatnich klas szkół ponadpodstawowych oraz ich rodzice myślą o czekającym ich egzaminie dojrzałości - tym bardziej, że już pod koniec września odbędzie się próbna matura. W tym roku szkolnym, po raz pierwszy po likwidacji gimnazjów, do matur przystąpią uczniowie czteroletnich liceów, którzy wcześniej ukończyli ośmioletnie podstawówki. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała dokładny harmonogram matur.
Matura 2023. Zapamiętaj te daty i zobacz, jakie nastąpiły zmiany
Marcin Smolik, dyrektor CKE, potwierdza, że matura 2023 odbędzie się w nowej formule. To skutek reformy i zmian programowych po likwidacji gimnazjów i utworzeniem czteroletniego liceum oraz pięcioletniego technikum. Przyznał również, że matura będzie trochę trudniejsza niż ta dotychczasowa.
Warto pamiętać, że odbędzie się ona zarówno w części ustnej, jak i pisemnej. Jeżeli nic się nie zadzieje w kwestiach pandemicznych, to zostanie ona przeprowadzona w taki sposób, jak to zaplanowano
- mówi Marcin Smolik. Osoby, które chcą zdawać maturę, muszą do 30 września złożyć wstępną deklarację o przystąpieniu do egzaminu i wyborze przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Ostateczną decyzję będą musieli podjąć do 7 lutego 2023 roku.
Próbny egzamin maturalny w formule 2023 organizowany przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną odbędzie się już od 28 do 30 września 2022. Natomiast egzamin organizowany przez Centralną Komisję zaplanowano na grudzień. Odbędzie się on pomiędzy 12 a 22 grudnia.
Właściwe matury rozpoczną się od razu po długim weekendzie majowym. Nie jak początkowo sądzono w poniedziałek 8, a w czwartek 4 maja. Egzaminy ustne odbędą się terminie od 10 do 23 maja. Ogłoszenie wyników nastąpi w lipcu, natomiast egzamin poprawkowy w sierpniu.
Matura 2023: co nowego na egzaminie z polskiego?
Wiadomo już, czym różnić się będzie matura 2023 z języka polskiego od poprzednich egzaminów. Jak się okazuje, czas na rozwiązanie zadań maturalnych ma wynosić nie 170, a 240 minut. Uczeń dostanie dwa, a nie jeden arkusz egzaminacyjny. W pierwszym będzie miał test " historycznoliteracki" i "język polski w użyciu". Drugim zadaniem będzie napisanie wypracowania. W opisie nie będzie jednak podanych tekstów, do których mogliby się maturzyści odnieść.Na rozszerzonej maturze z języka polskiego, uczniowie będą mieć 210, a nie 180 minut, by stworzyć wypowiedź argumentacyjną lub dokonać interpretacji porównawczej dwóch tekstów literackich.
Dalsza część wygląda podobnie, jak w latach ubiegłych: zdający przygotowuje się nie dłużej niż 15 minut do wypowiedzi, przez maksymalnie 10 minut wygłasza "wypowiedź monologową", a na koniec, do pięciu minut, odpowiada na pytania zadawane przez egzaminatorów.
Zmiany zaszły również w arkuszach egzaminach z matematyki. Jak się okazuje, nie będzie już zadań, w których można było zdobyć 5 lub 6 punktów. Będzie za to więcej zdań za 1 czy 2 punkty. Na poziomie podstawowym nie pojawią się zadania z zakresu: dowodu geometrycznego, wzorów skróconego mnożenia dla potęg trzecich czy skomplikowanych kwestii dotyczących wielomianów. Natomiast egzamin rozszerzony nie będzie już zawierał zadań zamkniętych. Zgodnie z nowymi zasadami matury z matematyki (na obydwu poziomach) będą trwały 180 minut.
Jeżeli chodzi o egzamin maturalny z języków obcych to obniżono średni poziom znajomości języków. Trzeba będzie wykazać się mniejszą znajomością gramatyki i leksyki. Zostanie sprawdzony język na poziomie B1 (jeżeli chodzi o pisanie) i B1+ (jeżeli chodzi o zadanie ze słuchu i czytania ze zrozumieniem). Czas trwania egzaminów pozostanie bez zmian:
- poziom podstawowy - 120 minut
- poziom rozszerzony - 150 minut
- poziom dwujęzyczny - 180 minut.
Egzamin dojrzałości. Harmonogram
Wygląda on następująco:
4 maja 2023 (czwartek):
- godz. 9.00 – język polski (poziom podstawowy),
- godz. 9.00 – język angielski (poziom podstawowy),
- godz. 14.00 – język francuski, język hiszpański, język rosyjski, język włoski, język niemiecki (poziom podstawowy).
- godz. 9.00 – matematyka (poziom podstawowy),
- godz. 14.00 – język hiszpański (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny)
- godz. 9.00 – język angielski (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny),
- godz. 14.00 – filozofia (poziom rozszerzony).
- godz. 9.00 – wiedza o społeczeństwie (poziom rozszerzony),
- godz. 14.00 – język niemiecki (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny).
- godz. 9.00 – biologia (poziom rozszerzony),
- godz. 14.00 – język rosyjski (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny).
- godz. 9.00 – matematyka (poziom rozszerzony),
- godz. 14.00 – język francuski (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny).
- godz. 9.00 – chemia (poziom rozszerzony),
- Godz. 14.00 – historia muzyki (poziom rozszerzony).
16 maja 2023 (wtorek):
- godz. 9.00 – geografia (poziom rozszerzony),
- godz. 14.00 – język mniejszości narodowych (poziom podstawowy).
17 maja 2023 (środa):
- godz. 9.00 – język polski (poziom rozszerzony),
- godz. 14.00 – język mniejszości narodowych (poziom rozszerzony).
18 maja 2023 (czwartek):
- godz. 9.00 – historia (poziom rozszerzony),
- godz. 14.00 – język włoski (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny).
19 maja 2023 (piątek):
- godz. 9.00 – fizyka (poziom rozszerzony),
- godz. 14.00 – historia sztuki (poziom rozszerzony).
- godz. 9.00 – informatyka (poziom rozszerzony),
- godz. 14.00 – język kaszubski, język łemkowski, język łaciński i kultura antyczna (poziom rozszerzony).
Komentarze (0)