Reklama

Reklama

Marzanna zapłonęła nad Rakówką. Bełchatowianie przywitali Pierwszy Dzień Wiosny [FOTO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Dzieci z bełchatowskich szkół powitały pierwszy dzień wiosny. O świetną zabawę i pokazanie maluchom tradycji zadbali pracownicy muzeum, w którym odbył się konkurs na najbrzydszą marzannę. Następnie jedna z kukieł została podpalona i wrzucona do wody.

Reklama

Muzeum Regionalne w Bełchatowie po raz kolejny zorganizowało konkurs z okazji pierwszego dnia wiosny. Podobnie jak w poprzednich latach przed uczestnikami postawiono zadanie stworzenia… najbrzydszej marzanny.

Konkurs skierowany był do grup przedszkolnych oraz dzieci do 3 klasy szkoły podstawowej. Uczniowie biorący udział w zabawie mieli wykonać kukłę, wykorzystując tylko naturalne tworzywa, a organizator przewidział dla nich specjale nagrody.

Wyróżnienia dzieci odebrały w pierwszy dzień wiosny, czyli 21 marca. Rozstrzygnięcie konkursu było również okazją do tradycyjnego powitania wiosny. Po wręczeniu nagród zebrani wyszli na mostek nad Rakówką, gdzie jedna z wykonanych kukieł została spalona i wrzucona do rzeki.

Marzanna jest symbolem odchodzącej zimy, a jej topienie to stary słowiański zwyczaj. Tradycja sięga czasów pogańskich, kiedy to topienie odbywało się w czasie Jarego Święta. Kultywowana dziś głównie przez najmłodszych tradycja miała wówczas nie tylko przywołać wiosnę, ale także zapewnić dobre plony.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy