Muzeum Regionalne w Bełchatowie po raz kolejny zorganizowało konkurs z okazji pierwszego dnia wiosny. Podobnie jak w poprzednich latach przed uczestnikami postawiono zadanie stworzenia… najbrzydszej marzanny.
Konkurs skierowany był do grup przedszkolnych oraz dzieci do 3 klasy szkoły podstawowej. Uczniowie biorący udział w zabawie mieli wykonać kukłę, wykorzystując tylko naturalne tworzywa, a organizator przewidział dla nich specjale nagrody.
Wyróżnienia dzieci odebrały w pierwszy dzień wiosny, czyli 21 marca. Rozstrzygnięcie konkursu było również okazją do tradycyjnego powitania wiosny. Po wręczeniu nagród zebrani wyszli na mostek nad Rakówką, gdzie jedna z wykonanych kukieł została spalona i wrzucona do rzeki.
Marzanna jest symbolem odchodzącej zimy, a jej topienie to stary słowiański zwyczaj. Tradycja sięga czasów pogańskich, kiedy to topienie odbywało się w czasie Jarego Święta. Kultywowana dziś głównie przez najmłodszych tradycja miała wówczas nie tylko przywołać wiosnę, ale także zapewnić dobre plony.
Komentarze (0)