reklama

Maleją szanse Bełchatowa na miliardy euro z Unii Europejskiej? Chodzi o kopalnię i elektrownię...

Opublikowano:
Autor:

Maleją szanse Bełchatowa na miliardy euro z Unii Europejskiej?  Chodzi o kopalnię i elektrownię... - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaNawet 8 miliardów złotych może otrzymać Polska z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, który będzie wspierał finansowo regiony najbardziej dotknięte tzw. transformacją energetyczną. Okazało się, że województwo łódzkie, a tym samym Bełchatów z największą w Polsce elektrownią konwencjonalną, nie znalazły się na liście województw, które z funduszu będą miały szansę skorzystać. W tej sprawie interweniowały magistrat i starostwo. Urząd Marszałkowski w Łodzi zapewnił, że województwo łódzkie wystosowało już wniosek do ministra aktywów państwowych o przystąpienie do Platformy na rzecz regionów węglowych w transformacji. Czy Bełchatów wciąż ma szansę na unijne miliony?

Stawką są naprawdę duże pieniądze, które można wywalczyć dla całego regionu. Komisja Europejska zaproponowała bowiem zwiększenie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji do kwoty 40 miliardów euro, z czego Polska może otrzymać nawet do 8 mld euro. Ogromne środki mają zostać przeznaczone na tzw. zielone inwestycje w regionach zdominowanych przez górnictwo i energetykę konwencjonalną. Eksperci podczas Seminarium Energetycznego Collegium Civitas, które prowadzi działalność ekspercką w oparciu o środowisko ok. 40 osób reprezentujących zarówno nauki ścisłe, jak też nauki społeczne, zwrócili uwagę, że inne województwa (m.in. śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie i lubelskie) już dawno przygotowują odpowiednie projekty, z którymi zamierzają aplikować do Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Tymczasem w województwie łódzkim, gdzie znajduje się największa w Polsce elektrownia konwencjonalna na węgiel brunatny, o projektach mających zabiegać o unijne wsparcie ze wspomnianego funduszu, póki co nie mówi się ani słowa.

- Natomiast Grzegorz Schreiber (PiS), marszałek województwa łódzkiego, gdzie leży Bełchatów, nie zamierza aplikować do Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Stawiamy w tym kontekście konkretne pytanie: jaka gra toczy się wokół Bełchatowa? Kto i dlaczego zaliczył Bełchatów do masy upadłościowej polskiej elektroenergetyki? - pytają eksperci w przesłanym komunikacie podsumowującym Seminarium Energetyczne.

O sprawie poinformowały również związki zawodowe z kopalni i elektrowni Bełchatów, należące do Porozumienia Związków Zawodowych "Miedza" oraz Federacji Związków Zawodowych GK PGE.

- Rząd naszym kosztem chce pozyskać miliardy euro z tak zwanego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, na przeznaczenie dla regionów dotkniętych transformacją. Niestety w programie tym nie ujęto naszych województw, regionów, powiatów, a tym bardziej miast. Odejście od produkcji energii na węglu w naszych regionach zagraża nam degradacją społeczną i gospodarczą, nie wspominając o zabezpieczeniu Państwa w energię elektryczną - poinformowały organizacje związkowe.

Włodzimierz Kula, radny powiatowy klubu „EBE Wspólnie dla powiatu” uważa, że to już ostatni dzwonek na jakiekolwiek działania bełchatowskich samorządów, bo ostatnie lata zostały przespane i nie zrobiono nic w tej sprawie.

- Tutaj nie chodzi o pisanie kolejnych pism do marszałka, ale o realne działania. Trzeba powołać zespół kompetentnych osób, które przygotują konkretne projekty. Z gotowymi pomysłami będzie można aplikować o unijne pieniądze – mówi Włodzimierz Kula.

Zaznacza, że pomysłów na wykorzystanie potencjału pracowników oraz istniejącej infrastruktury kopalni i elektrowni może naprawdę być wiele. W wielkich halach na terenie Rogowca można np. otworzyć linię produkcyjną aut elektrycznych czy produkować podzespoły do wiatraków. Jak dodaje, klub radnych "EBE Wspólnie dla powiatu" wysłał pisma do władz miasta i powiatu o podjęcie zdecydowanych działań, bo to już jest ostatni dzwonek.

- To jest krzyk rozpaczy, zróbmy coś wspólnie, bo przecież chodzi tutaj o przyszłość Bełchatowa i regionu. Stawką są gigantyczne środki pieniężne na transformację Bełchatowa, które mogą przejść nam koło nosa – mówi Włodzimierz Kula.

Czy taki scenariusz jest faktycznie możliwy? O sprawę zapytaliśmy władze miasta i powiatu. Co zaskakujące, magistrat potwierdził, że w marcu tego roku podczas konferencji pt. „Sprawozdanie krajowe: Polska 2020 i Fundusz Sprawiedliwej Transformacji”, na której ogłoszono jakie województwa mają szansę otrzymać środki ze wspomnianego funduszu, województwa łódzkiego, a tym samym powiatu bełchatowskiego i samego Bełchatowa... na liście zabrakło. Magistrat zapewnił jednak, że przedstawiciele urzędu miasta, którzy byli obecni na wspomnianej konferencji, sygnalizowali konieczność włączenia Województwa Łódzkiego w Fundusz Sprawiedliwej Transformacji.

- Z medialnych informacji wynika, że minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak zadeklarowała, że polski rząd będzie zabiegał o to, aby obszarów wsparcia było więcej, także obejmujących inne regiony górnicze i regiony, na terenie których występują przemysły wysokoemisyjne. Dlatego zaapelowaliśmy do Marszałka Województwa Łódzkiego, który uprawniony jest do zgłoszenia danego regionu do platformy, o zwrócenie uwagi na Bełchatów. Województwo Łódzkie jest bowiem regionem, które wkrótce będzie musiało zmierzyć się z wygaszaniem kopalni i znaczną redukcją miejsc pracy – mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.

Dodaje jednak, że na chwilę obecną nie ma jednak ostatecznych regulacji dotyczących tego projektu, jest też wiele niejasności. Władze miasta przypomniały, że w styczniu odbyło się też pierwsze posiedzenie Zespołu ds. Rozwoju i Przekształceń Regionu Bełchatowskiego, wzięli w nim udział także przedstawiciele Miasta Bełchatowa. Zespół miał się zająć opracowaniem koncepcji dotyczącej funkcjonowania regionu bełchatowskiego, gdy kopalnia zakończy tu swoje wydobycie.

- Wiceprezydent Bełchatowa Dariusz Matyśkiewicz podkreślał wówczas, że konieczne są ustalenia pozwalające przygotować się do restrukturyzacji i zagospodarowania całego regionu kopalnianego. Potrzebne są działania związane z wytycznymi Unii Europejskiej, do jakich musimy się dopasować, ale tak, by nasz region po perspektywie wydobycia węgla mógł podjąć nowe wyzwania, przy wsparciu pieniędzy unijnych, które w nowej perspektywie będą przewidziane dla terenów pokopalnianych – mówi Mariola Czechowska.

Pismo do marszałka województwa, z prośbą o podjęcie działań służących przygotowaniu Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji, który umożliwi pozyskanie środków finansowych w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, wysłało także bełchatowskie starostwo.

- Pozyskane środki pozwolą wesprzeć procesy zmiany modelu gospodarczego obszaru bełchatowskiego, tak aby przebiegały one w sposób minimalizujący negatywne ekonomiczne i społeczne konsekwencje dla naszego województwa oraz regionu bełchatowskiego – mówi Katarzyna Kleska, sekretarz starostwa powiatowego w Bełchatowie.

O brak województwa łódzkiego na liście regionów, które mają szansę otrzymać wsparcie z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, zapytaliśmy Urząd Marszałkowski w Łodzi.

- Prace legislacyjne na szczeblu europejskim dotyczące zasad korzystania z zasobów Funduszu Sprawiedliwej Transformacji wciąż trwają. W związku z tym każdy z regionów zainteresowanych pieniędzmi z Funduszu czeka na regulacje prawne i ostateczne rozstrzygnięcia dotyczące sposobu rozdysponowania tych środków. Co za tym idzie – nie jest na razie możliwe aplikowanie o dofinansowania – poinformował Urząd Marszałkowski w Łodzi.

Podkreślono również, że zarząd województwa łódzkiego „przywiązuje dużą uwagę do rozwoju regionu poprzez transformację w kierunku zielonej gospodarki”. Jak poinformowano, województwo łódzkie wystosowało też wniosek do ministra aktywów państwowych o przystąpienie do Platformy na rzecz regionów węglowych w transformacji.

- Uczestnictwo w tym gremium pozwoli na opracowanie nowych rozwiązań dotyczących transformacji regionów węglowych i umożliwi kierowanie procesami transformacji – poinformowało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE