reklama

Lekarze nie dostosowali się do zmian? Problemy z nowymi zwolnieniami

Opublikowano:
Autor:

Lekarze nie dostosowali się do zmian?  Problemy z nowymi zwolnieniami - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzeniae - ZLA, czyli elektroniczne zwolnienia lekarskie coraz popularniejsze, ale ciągle stanowią zaledwie jedną czwartą wszystkich wystawionych w naszym województwie. Jak podaje ZUS, w łódzkim z 19 tysięcy wystawionych w ostatnim tygodniu zwolnień ponad 6 tysięcy miało formę elektroniczną. Choć tradycyjne, zielone druki L4 miały z dniem 1 lipca trafić do lamusa, to termin ich obowiązywania wydłużono do 1 grudnia tego roku.

Wydłużenie terminu ważności papierowych zwolnień to efekt decyzji Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej

- Biorąc pod uwagę apele środowisk lekarskich i bezpieczeństwo wdrożenia zmian gwarantujące ich prawidłowe działanie, zdecydowano o przesunięciu terminu wejścia w życie obligatoryjnych e-zwolnień z 1 lipca na 1 grudnia 2018 roku - podkreśla Karol Młynarczyk – Wicewojewoda Łódzki

Choć zwolnienia lekarskie w formie elektronicznej można wystawiać już od 1 stycznia 2016 roku, to dopiero w ostatnich miesiącach lekarze zaczęli chętniej korzystać z tej formy. Łódzki oddział ZUS informuje, że co tydzień obserwuje kilkuprocentowy przyrost takiej formy wpływu dokumentów, teraz średnio spływa ich 6-7 tys. tygodniowo.

W całym łódzkim 11,5 tysięcy lekarzy posiada uprawnienia do wystawiania zwolnień lekarskich. Blisko 6 tysięcy medyków (czyli nieco połowa z nich) ma założony profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, ale zaledwie 1,5 tysiąca wystawia zwolnienia w formie elektronicznej. To zdecydowanie za mało by mówić o popularności takiej formy przepływu dokumentów. A szkoda, bo e-ZLA to wygoda dla wszystkich. Tak wystawione zwolnienie tuż po wypisaniu od razu trafia do ZUS i do pracodawcy, który posiada profil na PUE ZUS. W tej sytuacji pacjent nie musi w terminie 7 dni osobiście fatygować się do pracodawcy, by przekazać zwolnienie, szukać osoby, która je doręczy czy też wysyłać pocztą.

Jak informuje łódzki oddział ZUSu, w całym województwie zorganizowanych zostało ponad tysiąc szkoleń dla lekarzy i około 130 szkoleń dla płatników składek, ale na tym nie koniec działań propagujących e-zwolnienia.

- Lekarzom w szpitalach i przychodniach zakładaliśmy profil na PUE ZUS, pomagaliśmy wystawić wniosek o certyfikat ZUS, dzięki któremu lekarze mogą szybko i łatwo podpisać elektroniczne zwolnienia. Pokazywaliśmy jak krok po kroku wystawić zwolnienie lekarskie. Mimo planowanego przesunięcia terminu obowiązkowego wystawiania zwolnień w formie elektronicznej z 1 lipca na 1 grudnia, ZUS nie zamierza zwalniać tempa i nadal działamy tak, jakby obligatoryjne e-ZLA miało wejść w życie w lipcu. Już od 2 maja na salach obsługi klientów zaczną funkcjonować doradcy e-ZLA, których zadaniem będzie udzielanie pomocy lekarzom przy wdrażaniu się do zmian formy wystawiania zwolnień. Natomiast 19 maja w sobotę, w Oddziałach ZUS organizujemy Dzień Otwarty dla tych lekarzy, którzy w trakcie tygodnia nie mają czasu na to by zapoznać się z e-ZLA. – mówi Romana Mierzejewska – dyrektor I Oddziału ZUS w Łodzi.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE